Minister je spomnil, da je Slovenija pred nedavno pristopno konferenco Hrvaške z EU, na kateri je ta kljub večjim pričakovanjem samo zaprla eno poglavje, predlagala, da Hrvaška napiše nekakšno pismo in se v njem zaveže, da bo - ne v tem trenutku, ampak v času zapiranja pogajalskih poglavij - izločila ali popravila tiste dele pristopnih dokumentov, ki prejudicirajo njeno mejo s Slovenijo.

Slovenija je bila torej "izjemno konstruktivna" in "pripravljena na kar precejšnje koncesije", a na Hrvaškem po besedah ministra "mislijo, da lahko uspejo brez tega, da se dogovorijo o zahtevah, ki jih vsebuje acquis" oziroma dokumenti EU. Slovenija je strateško zainteresirana, da Hrvaška čim prej postane članica EU, vendar pa ne moremo dovoliti, da bi Hrvaška v pristopnih pogajanjih "izkoriščala nekatere nedovoljene ali sporne prijeme", je poudaril.

Kot je sicer še ocenil zunanji minister, je za nadaljnjo širitev EU potrebna predvsem Lizbonska pogodba, brez nje bo "zelo težko resno govoriti o kakršnokoli širitvi". "Marsikdo ... bi rad našel nekoga, ki je kriv za to, da se širitev ne dogaja tako, kot bi si nekateri želeli. V resnici gre za Lizbonsko pogodbo, gre za to, da imajo Hrvati celo vrsto problemov, ki jih morajo rešiti," je poudaril.