Predsednik DeSUS Karl Erjavec je glede dogovora o dodatku za najnižje pokojnine dejal, da se strinjajo s podano dikcijo, da pa "je tudi pomembna interpretacija te dikcije". Poslanec Vili Rezman je pojasnil, da bo vlada takoj pristopila k pripravi potrebnega zakona, da pa so pripravljeni pristati na to, da prvi del dodatka ne bo izplačan januarja.

Kot je na današnji novinarski konferenci dejal Rezman, v DeSUS pristajajo na socialno in javnofinančno vzdržnost. V pogovorih z verjetnim mandatarjem Borutom Pahorjem pa so terjali, da se v odstavku, ki govori o dodatkih k pokojninam, "spremeni letnica, ki je obetala pogovore, premislek o dodatku šele v letu 2009".

Pahor se je, tako Rezman, strinjal, da letnico spremenijo v 2008, "kar pomeni, da bo vlada, takoj ko bo začela opravljati svoje naloge, pristopila k reševanju tega problema in k pripravi zakona, ki je za to potreben".

Kot je še pojasnil, nespremenjen ostaja znesek 300 evrov dodatka v dveh delih za najnižje pokojnine kot tudi skupna vrednost dodatka t.j. 60 milijonov evrov.

Poslanec DeSUS pa je priznal, da "morebiti ne bo uspelo pripraviti zakona tako hitro, da bi že v mesecu januarju bilo prvo izplačilo", na to "koncesijo" pa so v stranki, četudi si je ne želijo, pripravljeni, je dodal.
Po Pahorjevo usklajeno besedilo "poudarja našo privrženost, da pomagamo upokojencem z najnižjimi pokojninami, vendar pa, in to je zdaj dodano, ob upoštevanju socialne in javnofinančne vzdržnosti".

Erjavec: Obrambno ministrstvo je še vedno predmet pogajanj

V DeSUS računajo, da bo verjetni mandatar Borut Pahor "upošteval tudi naše kadrovske ambicije" ter položaj DeSUS, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik DeSUS Karl Erjavec. Ob tem je dodal, da je obrambno ministrstvo "še zmeraj predmet in pa izhodišče za pogajanja".

Od Pahorjevega upoštevanja ambicij in vloge DeSUS bo sicer po Erjavčevo "odvisna tudi nadaljnja podpora pri končnem glasovanju za samo vlado".

Na vprašanje, kateri so zanj državotvorni resorji, je Erjavec razložil, da so "po teoriji" to "zunanje zadeve, notranje zadeve, pravosodje in pa obramba, ki je še zmeraj predmet in pa izhodišče za pogajanja". Kot je dodal, se včasih napačno razume, da obramba ne pride več v poštev pri pogajanjih.

"Pri reševanju kadrovskih zadev ne moremo pristajati na neke ultimate, na izključevanje, seveda pa to ne pomeni, da je obramba pogoj," je poudaril Erjavec, ki pričakuje, da bo Pahor pri sestavljanju vlade upošteval sklepe izvršilnega odbora stranke.

"Močan trg, zahteva močno državo"

Prihodnja vlada bo po Pahorjevih napovedih mislila na gospodarsko kondicijo države. Zato morajo po njegovem mnenju misliti na ohranjanje starih in odpiranje novih delovnih mest. Dodal je, da "moramo misliti tudi na ljudi, ki bodo že do konca tega leta brez dela in na več desettisoč tistih, ki utegnejo po prvih ocenah izgubiti delo v prihodnjem letu".

"Močan trg, za kar se zavzemamo, zahteva tudi močno državo," je pojasnil verjetni mandatar. S tem ne misli na poseganje v poslovne odločitve, pač pa na "vlogo države, ki bo v teh okoliščinah regulirala trg tako, da bomo Slovenci ohranili zdrave temelje našega gospodarstva, da bo ostalo in postalo še bolj konkurenčno".

Ob tem bo po Pahorjevem prepričanju potrebno iskati dialog in kompromise med delodajalci in delojemalci kot tudi med generacijami, dialog pa bo po njegovi oceni potreben tudi s kmetijsko gozdarsko zbornico.

Pahor je ocenil tudi, da morda utegnejo ob za to potrebnem dialogu sprejeti "kakšne stvari, ki jih morda v času konjunkture ne bi, ker ne bi čutili potrebe po nekaterih strukturnih reformah".