Predsednik slovenske borčevske organizacije je govoril tudi o pomenu organizacije TIGR, za katero je dejal, da je bila odraz spontanega odpora proti fašizmu in borbe za svobodo. Dodal je tudi, da se Primorska ni nikdar vrnila k Sloveniji, ampak se je odcepila in osamosvojila z borbo primorskega ljudstva. "Slovensko Primorsko so izročili Italiji. Borba primorskega ljudstva od Rapala naprej je bila borba za Primorsko in slovensko samostojnost. Nihče je ni vračal, še najmanj pa ne za zeleno mizo," je še dodal Janez Stanovnik in nadaljeval: "Človeške žrtve se lahko preštejejo, trpljenje pa se ne more. Iz borbe za mir se je rodila organizacija združenih narodov. Tudi naša organizacija borcev danes stoji na načelih in vrednotah, ki so se rodile v drugi svetovni vojni. To sta vrednoti miru in domoljubja. Spravo in umiritev bomo dosegli le tako, da bomo stopili skupaj, si pomagali in se ne prepirali."

Na spominski slovesnosti v Kobaridu so se spomnili tudi 70. obletnice poskusa atentata na Mussolinija, ki so ga pripravljali tigrovci. O tem je predsednik Društva TIGR Primorske Marjan Bevk povedal: "Prav tigrovcem se imamo Slovenci zahvaliti, da smo prvi narod v Evropi, ki se je z orožjem uprl fašističnemu režimu. Od vseh tigrovskih akcij sta poskusa atentata na Mussolinija najmanj znana. Prvi atentat je bil načrtovan leta 1943, izvedel pa naj bi ga nekdo od tigrovcev, ki so služili vojaški rok v Rimu. Poskus atentata je propadel, ker so Italijani aretirali Ivana Lebana, ki je skril peklenski stroj, revolver, stekleničko s strupom in nekaj ročnih bomb. Drugi atentat so tigrovci pripravljali v Kobaridu septembra 1938. Sprva so Mussolinija nameravali ubiti z ostrostrelskimi puškami, zatem pa se je za samomorilski napad prostovoljno javil Franc Kavs. Zakaj ni sprožil peklenskega stroja, ki ga je imel okoli pasu, bo po vsej verjetnosti vedno ostala skrivnost."

Dobro obiskano slovesnost so obogatili s kulturnim programom, v katerem so nastopili člani Partizanskega pevskega zbora Pinka Tomažiča iz Trsta in Kulturna sekcija TIGR.

V Kobariškem muzeju pa so v spomin na 24. oktober 1917, ko se je začela ena najbolj znamenitih bitk na Soški fronti, t.i. Kobariška bitka, pripravili razstavo Slovenci in prva svetovna 1914-1918, ki so jo pripravili skupaj z Muzejem novejše zgodovine Slovenije ob letošnji 90-letnici konca I. svetovne vojne.