Pukaniću so pogosto očitali kontroverznost, govorilo pa se je tudi, da je povezan s hrvaškim kriminalnim podzemljem. Letos so prišla na dan pisma, ki mu jih je Hrvoje Petrač, ki naj bi bil eden od šefov hrvaškega podzemlja, pisal iz zapora, v katerem je sedel zaradi ugrabitve.

Na začetku letošnjega leta so mediji več dni poročali o prislini hospitalizaciji njegove žene v psihiatrični bolnišnici Vrapče. Sumili so namreč, da je bil v incident vpleten tudi sam Pukanić. V javnosti se je le malo govorilo o drugi strani zgodbe, pa tudi o tem, da se je sedemnajstletna hči zakoncev Pukanić postavila na očetovo stran, tako kot tudi mnogi drugi družinski prijatelji.

Pukanić se je rodil 21. januarja 1961. Živel je v Veliki Gorici in diplomiral na Fakulteti za politične znanosti. Za politični tednik Globus je delal od leta 1991, štiri leta kasneje pa je ustanovil tednik Nacional, ki je razkril eno največjih afer iz devetdesetih – afero Dubrovačka banka, pri čemer je pogosto citiral bankirja Nevena Barača, s katerim je sodeloval tudi v prihodnosti.

Pukanić se je preizkušal tudi v dnevnem novinarstvu – leta 2000 je ustanovil dnevni časopis Republika in se že s prvo številko spustil v vojno z Ninoslavom Pavićem, bivšim prijateljem in solastnikom podjetja Europapress Holdinga (EPH) z objavo dokumentov o domnevnem dogovarjanju Pavića, Miroslava Kutle in osebe, ki naj bi bila Ivić Pašalić, da nezakonito zavladajo medijskemu prostoru na Hrvaškem.

Pavića so zaradi Pukanićevega pisanja priprli, vendar so ga kmalu izpustili, saj niso našli dokazov. Po aferi Grupo je časnik Republika propadel, mesto urednika Nacionala pa je formalno prevzela Sina Karli. Puki je sicer še vedno ostal gonilna sila, pa tudi redni kolumnist Nacionala. V Večernjem Listu namigujejo, da bi lahko pri preiskavi posvetili posebno pozornost zgodbi o Nacionalovih člankih o srbsko-črnogorski tobačni mafiji in o vlogi tamkajšnjega poslovneža Stanka Subotića v tihotapljenju cigaret.

Z vlogo Iva Pukanića v srbskem prostoru se je pred kratkim ukvarjal tudi Denis Latin v svojih oddajah, v katerih so sogovorniki iz Beograda Pukanića obtožili, da piše po naročilu. Stanko Subotić, ki je bil zaradi srbske tiralice aprila letos v priporu v Moskvi in so ga izpustili pred 20 dnevi, je premagal Ivico Todorića v boju za črnogorsko tobačno industrijo.

Pukanić je bil v prijateljskih odnosih s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, dobre odnose pa je imel tudi z mnogimi vplivnimi osebami v pravosodnih krogih. Mesića je vpletel v neuspeli poskus intervencije v primeru Anteja Gotovine, ko je bil ta še na begu, intervju z Gotovino pa mu je prinesel še eno novinarsko nagrado.