Stavkajočim gasilcem, civilni zaščiti, zaposlenim v zdravstvu in javnem prometu, ki so s stavko po vsej Italiji zahtevali višje plače, so se na rimskih trgih pridružili še učitelji, raziskovalci, številni študenti, otroci in njihovi starši iz vse Italije, ki so vlado pozivali, naj preneha z "razdiranjem dela, plač, pravic, šol in javnih služb". Glavna sindikalna združenja se stavke in protestnih shodov niso udeležila.

Zaradi stavke je bil promet v Rimu popolnoma ohromljen, mestne ulice pa preplavljene s protestniki, zato je bilo gibanje oteženo tudi pešcem. Samo na Trgu republike se je v znak nestrinjanja s šolsko reformo ministrice Mariestelle Gelmini po podatkih organizatorjev protesta zbralo 500.000 ljudi.

Protestniki in stavkajoči so od vlade zahtevali, naj plače in pokojnine prilagodi inflaciji, zniža cene, razveljavi odlok Gelmini, ki med drugim predvideva množična odpuščanja, ter zagotovi ustrezno zdravstvo in socialni položaj, poroča Ansa.

V Rimu po podatkih prometnih sindikatov ni obratovalo 45 odstotkov javnih prevoznih sredstev, v Torinu 75 odstotkov, v Bologni med 75 in 77 odstotkov, v središču Benetk 80 odstotkov in v Trevisu 40 odstotkov. Na letališču Fiumicino blizu Rima je bilo odpovedanih 14 letov. V Rimu, Benetkah, Neaplju, Firenzah in Milanu so zabeležili nekaj zamud, poroča Ansa. Tudi v Milanu in Torinu je bilo podobno.

Medtem ko sindikati trdijo, da so s stavko povzročili veliko neugodnosti v javnem prevozu, Italijanske železnice zatrjujejo, da petkova stavka ni povzročila nobenih težav na srednjih in dolgih progah. Kot so še sporočile, je manjše spremembe bilo zaznati le v regionalnem prometu.

Po podatkih sindikata Cobas je stavkalo od 60 do 70 odstotkov šol v večjih mestih, polovica od teh pa je bila popolnoma zaprta, je povedal tiskovni predstavnik Cobasa Piero Bernocchi. Protesti proti šolski reformi sicer potekajo že dlje časa in se vrstijo po vseh večjih italijanskih mestih.

Predsednik Giorgio Napolitano, ki mu nasprotniki šolske reforme pošiljajo elektronsko pošto z zahtevo, naj ne podpiše odloka Gelmini, je v petek po poročanju Anse državljane pozval, naj na reformo ne gledajo s predsodki. Italijani ne morejo zgolj zatrjevati, da se z ukrepi ne strinjajo in da se jih bojijo. "Z nekaterimi spremembami se lahko strinjajo, z drugimi pa ne," je dejal Napolitano in poudaril, da ni potrebno pretiravati in zbujati bojazni. A pet šolskih sindikatov je za 30. oktober napovedalo splošno stavko po vsej državi.