Po zadnjih podatkih se je tako gradnja novih hiš in stanovanj septembra na letni ravni upočasnila na 817.000 enot. To je najpočasneje po januarju 1991, ko so se ZDA znašle v recesiji in šle skozi podobno krizno obdobje kot sedaj, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Padec novogradenj v septembru je izraz šibkosti v številnih delih ZDA. Največji padec, 20,9-odstoten, so zabeležili na severovzhodu države, kjer je gradnja enodružinskih hiš dosegla rekordno nizko raven. Rekordno nizke vrednosti pa beležijo tudi na zahodu, in sicer 16,8-odstotno, medtem ko je na jugu poskočila za 0,5 odstotka.

Negativni trend je opazen tudi izdaji gradbenih dovoljenj, ki velja za dober kazalec bodoče gradbene aktivnosti. Kot navaja AP, je število gradbenih dovoljenj, ki so bila izdana v septembru, znižalo za 8,3 odstotka na letno raven 786.000 enot, kar predstavlja najnižjo stopnjo po novembru 1981.

Kriza na stanovanjskem trgu, zaradi katere so se ZDA morale soočiti s strmim padcem cen v mnogih delih države, je sprožila tudi resne finančne težave. Ameriška vlada je bila tako prisiljena v 700 milijard dolarjev vreden paket pomoči bankam, ki so jih prizadele več milijardne izgube zaradi propadlih hipotek, finančne ustanove pa so obtičale v slabih naložbah.