Povprečni končni račun za gospodinjskega odjemalca Elektra Ljubljana se bo tako mesečno zvišal s 36,42 evra na 39,70 evra. Končni račun, ki bi se ob nezmanjšani porabi odjemalca v povprečju povečal za devet odstotkov, vsebuje stroške za uporabo elektroenergetskih omrežij, električno energijo in mesečno nadomestilo dobavitelja, morebiten dodatek za obnovljive vire, trošarino in DDV.

Elektrika se bo z uvedbo novega načina obračuna v povprečju podražila za 19,2 odstotka, medtem ko se bo končni račun v povprečju podražil za devet odstotkov. Kot poudarjajo v družbi, je podražitev za posameznega odjemalca različna in odvisna od njegove učinkovitosti pri porabi električne energije oz. od faktorja učinkovite rabe energije.

Zaradi uvedbe petstopenjskega progresivnega načina obračuna se višina podražitev za posameznega odjemalca spreminja z višino njegove povprečne dnevne porabe. Prvi razred s faktorjem cene energije ena pomeni porabo do šest kWh dnevne porabe, drugi razred (faktor 1,1) dnevno porabo nad šest do vključno 12 kWh, tretji razred (faktor 1,3) nad 12 do vključno 18 kWh, četrti razred (faktor 1,5) nad 18 do vključno 24 kWh dnevne porabe in peti razred (faktor dva) nad 24 kWh dnevne porabe.

V prvem razredu naj bi bilo obračunano 50 odstotkov električne energije, v drugem 28 odstotkov, v tretjem 12 odstotkov, v četrtem in petem pa pet odstotkov.

Kot so navedli, se bo 20 odstotkom gospodinjskih odjemalcev končni račun podražil do štiri odstotke (povprečno en evro na odjemalca mesečno), 27 odstotkom do pet odstotkov (povprečno 1,34 evra) oz. skupaj 47 odstotkom do pet odstotkov (povprečno 1,2 evra). 32 odstotkom se bo račun podražil do 10 odstotkov (povprečno 2,62 evra), 11 odstotkom do 15 odstotkov (povprečno pet evrov mesečno), štirim odstotkom do 20 odstotkov (povprečno 8,83 evra), dvema odstotkoma do 25 odstotkov (povprečno 16,75 evra), dvema odstotkoma do 30 odstotkov (povprečno 22 evrov) in dvema odstotkom nad 30 odstotkov (povprečno 36,1 evra).

V prvem razredu je 39,4 odstotka gospodinjstev z deležem porabe 12,3 odstotka, v drugem 28,9 odstotka gospodinjstev z deležem porabe 25,8 odstotka, v tretjem 17 odstotkov gospodinjstev z deležem porabe 24,2 odstotka, v četrtem 7,9 odstotka gospodinjstev z deležem porabe 15,5 odstotka in v petem 6,8 odstotka gospodinjstev z deležem porabe 22,2 odstotka.

"Glavni vzroki za spremembo načina obračunavanja so visoka rast cen električne energije na trgu na debelo, rast cen ostalih energentov, pomanjkanje poceni proizvodnih virov električne energije, vse večja uvozna odvisnost, povečana rast porabe električne energije, pomanjkanje prenosnih zmogljivosti za uvoz električne energije ter prepočasna izgradnja dodatnih proizvodnih virov," so pojasnili.

Kot so poudarili, z novim načinom obračunavanja električne energije za gospodinjstva sledijo načelom družbene in okoljske odgovornosti, ki vzpodbujajo učinkovito in varčno rabo električne energije.

 ki je v torek napovedal uvedbo dodatka na visoko porabo električne energije. Danes so se na spremembe odzvali tudi v Elektru Primorska. "V Elektro Primorska spremljamo dogajanje na trgu in poteze naših konkurentov ter smo seznanjeni z odločitvijo, ki so jo sprejeli v Elektro Gorenjska," so povedali za STA in dodali, da skušajo gospodinjske odjemalce spodbujati k racionalnejši rabi električne energije, vendar predvsem z nasveti o varčni rabi.

"Kljub temu pa še vedno obstaja nesorazmerje med ponudbo in povečano porabo električne energije v Sloveniji. O vsaki spremembi cenika je Elektro Primorska v skladu s splošnimi pogoji za oskrbo z električno energijo dolžna najprej pravočasno obvestiti svoje odjemalce," so še pojasnili v družbi.