Prvak SDS je še toliko večji poraženec, ker je izgubil že po enem samem mandatu vladanja, saj praviloma po prvem mandatu nasičenost volilcev s politiko vladajoče stranke še ne doseže kritične meje, spomin na napake prejšnjih vladajočih garnitur je še relativno živ, javnost pa tudi razume, da v enem samem mandatu ni mogoče vsega postoriti. Prav tako je Janša velik poraženec, ker je vseskozi sistematično uničeval koalicijske partnerje na desnici in preusmerjal glasove njihovih volilcev k svoji stranki. Tako da je ljudska stranka komaj prestopila mejo vstopa v parlament, NSi pa se je -sodeč po zadnjih rezultatih - preselila med zunajparlamentarne stranke.

Že po vsem omenjenem bi torej težko zapisali, da je veliki zmagovalec včerajšnjih volitev Borut Pahor. Najprej je bila namreč Pahorjeva SD predvsem pravi čas na pravem mestu, da se je lahko ponudila kot alternativa razpadajoči LDS, saj kakšne druge možne izbire v tistem trenutku na levici ni bilo. V zadnjem mesecu pa je pomemben del levice – od intelektualcev do nekaterih znanih Slovencev – stopil skupaj in mobiliziral volilno telo. Ob bok Pahorju sta (ob zavedanju, da v tekmi proti Janši lahko zmaga le prvak SD) v zadnjih dneh stopila celo njegova politična konkurenta na levici, Katarina Kresal in Gregor Golobič ter zaradi tega na včerajšnjih volitvah tudi plačala nekaj politične cene. Po drugi strani pa v času volilne kampanje Borutu Pahorju ni uspelo izpeljati niti enega solidnega televizijskega soočenja, v javnosti ni uspel pustiti vtisa voditelja, ki bo kos zahtevnim nalogam, ki se napovedujejo za prihodnji mandat. Marsikateri glas za Boruta Pahorja je bil torej – čeprav je sam še tako izražal željo, da naj se volilci odločajo za in ne proti – glas proti Janezu Janši.

V prihodnjem mandatu se nam napoveduje koalicija treh levosredinskih strank, a bodo očitno morale v svoje vrste pritegniti še eno stranko: bodisi DeSUS ali SLS. A kljub navidezni sorodnosti SD, Zares in LDS oziroma njihovemu pozicioniranju na levi politični prostor, nekonfliktnega mandata ni mogoče pričakovati. Združitvena vez proti dosedanji vladi bo namreč že jutri popustila, dovčerajšnji opozicijski sodelavci pa so lahko zelo naporni in zahtevni koalicijski partnerji. Poleg tega bo SDS, če ji bo uspelo prenesti poraz brez notranjega razkroja, zelo številčen in za delovanje v opoziciji dobro izurjen politični nasprotnik.

Rezultati so torej znani. A če bi pred štirinajstimi dnevi v intervjuju za Objektiv predsednika vlade in SDS Janeza Janšo vprašali, ali bo na letošnjih volitvah zmagal SD, bi nam nedvomno odgovoril: »Ravnokar sem videl leteti slona po zraku.«