Dobrih 13.000 kvadratnih metrov veliko zemljišče v Ivančni Gorici je podjetje za 1,369.051 evrov kupilo 10. januarja 2006 in ga le deset dni pozneje SSRS prodalo za 1,658.664 evrov, torej za 289.000 evrov več.

Podobno se je zgodilo tudi junija in julija istega leta v Lukovici, le da so skladu zemljišče prodali dobre tri tedne po nakupu, zaslužili pa so vrtoglavih 737.000 evrov. V pol leta je Energocommerc v poslih s SSRS tako zaslužil dober milijon evrov, sklad pa je zato oškodoval kupce stanovanj. "Če bi stanovanjski sklad sam odkupil zemljišča - direktno od lastnikov (brez "posrednika" v obliki družbe iz Ljubljane), bi dobil zemljišča po ceni 103,99 evra na kvadratni meter, kar bi pomenilo bistveno nižjo končno ceno stanovanj na tem območju," ugotavljajo revizorji RčS.

Primož Pirc, direktor SSRS, na očitke odgovarja, da je podjetje Energocommerc E.C., katerega lastnika naj bi spoznal šele med poslom, skladu zemljišča ponudilo na javnem pozivu za nakup gradbenih parcel oktobra 2005, prav javni poziv pa je način, kako lahko po njegovem mnenju pridejo do zaokroženih večjih gradbenih parcel. Na vprašanje, kako to, da sklad takrat ni od fizičnih lastnikov sam odkupil zemljišč, če je te Energocommmerc E.C. v Ivančni Gorici in Lukovici kupil le deset dni oziroma tri tedne pred sklenitvijo pogodbe s skladom, pa Pirc odgovarja: "Dejstvo je, da smo s tem podjetjem sklenili konkretne predpogodbe, podjetje pa je s fizičnimi lastniki parcel imelo dogovore. Tudi če smo imeli konkretne parcelne številke, se je v več primerih že izkazalo, da ko se je sklad pojavil kot kupec, jih lastniki niso hoteli prodati oziroma je bila cena drugačna. Sploh pa, a bi to bilo poslovno korektno, da bi šli z njihovo ponudbo iskat zemljišča in da bi se mimo njih dogovarjali z lastniki?"

Po Pirčevih besedah se s fizičnimi lastniki dogovarjajo večinoma ob zaokrožitvah parcel, ko jim manjka nekaj zemlje ali ko se javijo na javni poziv za nakup gradbenih parcel. Sicer poslujejo s posredniki, saj tudi zaradi kadrovske podhranjenosti, kot pravi, težko sklepajo direktne nakupe zemljišč. "Sploh pa je bila cena zemljišč Energocommerca konkurenčna, posel z njimi pa v skladu z vsemi predpisi," pravi Pirc, ki se ne boji izredne notranje revizije nakupov zemljišč prek posrednikov v obdobju med letoma 2005 in 2008, ki jo je včeraj naročil minister za okolje in prostor Janez Podobnik.