V soboto, drugi dan obiska, je Benedikt XVI. nagovoril okoli 300.000 Parižanov, ki so se zbrali na poljani pred Napoleonovo grobnico. "Naj vas ne bo strah," je papež dejal množici v veliki večini mladih ljudi, v katere katoliška cerkev polaga veliko upanje za verski preporod dežele, v kateri cerkev obiskuje zgolj deset odstotkov prebivalstva.

"Skušnjave po denarju in oblasti oddaljujejo od Boga"

Kljub temu, pa v Vatikanu ocenjujejo, da se v Franciji končuje obdobje močne polarizacije med katoliki, ki so bili desetletja razdeljeni na liberalne, z razsvetljenstvom in francosko revolucijo navdihnjene, ter na tradicionalne, na obdobje pred drugim koncilom, usmerjene vernike. Čeprav ponovnega vstajenja vere še ni pred vrati, pa v Vatikanu vendarle upajo, da smo v Franciji priča začetku konca starega, ideološkega katolištva. Postopoma ga že zamenjuje evangelijsko usmerjena vera, ki jo posamezniki sprejemajo kot lastno, osebno izbiro. Velika množica, ki je prisluhnila papeževim besedam v soboto na Esplanade des Invalides v Parizu, je vzorec te nove generacije francoskih vernikov, ponosno in napovedim francoskih medijev v brk ugotavljajo v Vatikanu. "Ne obožujte lažnih malikov, skušnjave po denarju in oblasti oddaljujejo od Boga," je stotisočglavi množici vernikov v Parizu svetoval poglavar rimskokatoliške cerkve.

Bilo bi lepo, če bi papež tudi v Italiji in drugod po svetu govoril na podoben način, kot je naslovil množico v Parizu, je v rimski La Repubblici dogodke v Parizu včeraj komentiral Corrado Augias, avtor pred kratkim objavljene uspešnice o zgodovini krščanstva. Augias ugotavlja, da je papež v Parizu govoril veliko bolj spravljiv jezik, da niti enkrat med obiskom v Franciji ni omenil svetosti družine, se zoperstavil ločitvi, prepovedoval splav, ali se zoperstavil pravicam gejevskih parov, se pravi argumentov, ki so v Italiji v ospredju papeževih pridig.

Papež se v Italiji ne opira na ljudi dobre volje, ne svetuje strpnosti do laičnosti in razuma kot v Franciji, temveč katolikom kot vojakom vere zapoveduje, da se aktivirajo v politiki.

Kozarec zdravilne vodesi je privoščil tudi papež

V soboto popoldan je Benedikt XVI. pripotoval v Lurd in nemudoma obiskal votlino, v kateri se je pred 150 leti prikazala devica Marija. 14-letni Bernadette Soubirous, hčerki lokalnega kmeta, naj bi Marija razkrila celo vrelec zdravilne vode, ki da je, po navedbi Vatikana in mnenju neodvisnih strokovnjakov, ozdravila že 67 ljudi. Tudi papež je ob prihodu votlino, ki jo vsako leto obišče okoli šest milijonov vernikov in bolnih ljudi, spil kozarec zdravilne vode.

Papeža je na prostoru pred veliko cerkvijo, ki je bila zgrajena po uprizorjenem čudežu device Marije, v mrzlem in deževnem vremenu pozdravilo 150.000 romarjev iz vsega sveta.

Naslednji dan je papež nagovoril 100.000 vernikov pred cerkvijo in jim dejal, da je ljubezen močnejša od zla, ki nam grozi.

Poleg številnih romarjev iz vsega sveta, so v Lurd na posvetovanje s papežem prispeli tudi vsi francoski škofje. Danes bo Benedikt XVI., preden se bo vrnil v Rim, maševal za za vse bolnike.