"Vsi smo podprli mednarodno preiskavo konflikta v Gruziji," je poudaril Kouchner. Preiskavo je predlagal nemški minister Frank-Walter Steinmeier. Kouchner je tudi sporočil, da naj bi generalni sekretar ZN Ban Ki Moon napovedal misijo za Južno Osetijo, ki naj bi raziskala dejstva, povezana s krizo.

"Vsi smo podprli misijo (francoskega predsednika Nicolasa) Sarkozyja v ponedeljek v Moskvi," je še poudaril Kouchner. Sarkozy se bo v ponedeljek srečal z ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom, potem ko je evropski vrh minuli ponedeljek odločil o zamrznitvi pogajanj o novem partnerstvu z Rusijo, če ta ne umakne sil iz Gruzije.

"Od Rusov pričakujemo, da spoštujejo sporazum v šestih točkah," je poudaril Kouchner. Sporazum sta ob posredovanju Francije sredi avgusta podpisala ruski in gruzijski predsednik, Medvedjev in Mihail Sakašvili.

Vendar vsaka stran po svoje tolmači, kaj sporazum, ki naj bi bil pripravljen v naglici ob pritiskih iz Pariza, pravzaprav od njiju zahteva. Glavna zahteva EU v tem trenutku je, da Rusija umakne svoje sile na položaje, ki so jih zasedale pred 7. avgustom.

Sporazum naj bi po prvotnih navedbah predvideval tudi, da se status gruzijskih separatističnih pokrajin Abhazije in Južne Osetije določi z mednarodnimi pogajanji, da se vsi vpleteni v konflikt odpovejo uporabi nasilja, dokončno ustavitev sovražnosti, neomejen dostop do humanitarne pomoči ter vrnitev gruzijskih sil na "stalne položaje".

Sporna naj bi bila predvsem prva med omenjenimi točkami, saj je Rusija že priznala neodvisnost gruzijskih separatističnih pokrajin Abhazije in Južne Osetije. "Sporazum v šestih točkah se ne nanaša na priznanje (Abhazije in Južne Osetije)," je danes pojasnil Kouchner.

Na vprašanje, ali res obstaja samo en dokument, ki sta ga podpisali obe strani, oziroma od kod težave pri tolmačenju tega sporazuma, je Kouchner odvrnil, da težave izhajajo iz prevoda, saj je bil sporazum iz francoščine preveden v angleščino in ruščino.

"Treba je spoštovati sporazum. Sedaj se spoštujeta samo dve oziroma dve in pol točki. Kaj pa preostale?" je poudaril francoski minister.

Na vprašanje, kako dolgo je EU pripravljena čakati na umik ruskih sil, preden bo nadalje ukrepala, je Kouchner odgovoril: "Pripravljeni smo čakati vsaj do ponedeljka. Potem je vse odvisno od ruskih odgovorov."

Drugi krog pogajanja o novem sporazumu o partnerstvu in sodelovanju z Rusijo je predviden za sredo septembra. EU je Moskvo v ponedeljek na izrednem vrhu opozorila, da bo pogajanja preložila, če Rusija ne bo umaknila svojih sil.

"Sankcije niso naša beseda," je danes ponovno odločno poudaril Kouchner. "Ali mislite, da bi sankcije kaj rešile? To ni čas sankcij," je dejal. "Najprej gremo v Moskvo, potem bomo videli," je sklenil.