Protikorupcijsko klavzulo v pogodbah za javna naročila, po kateri se pogodba razdre že, če se ugotovi zgolj namen ali poskus podkupovanja, je sredi devetdesetih let uvedel že Janez Drnovšek. Vsebuje jo tudi pogodba obrambnega ministrstva s podjetjem Rotis, ki v Sloveniji zastopa Patrio.

Toda v tej pogodbi, tako Golobič, je klavzula zapisana tako, da zavezuje le izvajalca posla, to je podjetje Rotis. Pogodbe torej zaradi ugotovljene korupcije ne bi mogli razdreti, če bi se pokazalo, da trditve v oddaji finske televizije deloma ali v celoti držijo, ker Patria ni izvajalec posla. Zares zdaj zahteva takojšno sprožitev postopkov, da bi se klavzula popravila tako, da bi zajela vse, ki bi bili vpleteni v korupcijo pri tem poslu z oklepniki. Če pogodbeniki na to ne bodo pristali, bo to dokaz, da gre za sumljive posle, in pogodbo bo treba razdreti, pravi Golobič. Namesto, da se oddaja finske televizije, ki ni plod rumenega tiska in gre v resnici za verodostojnost slovenskih državnih institucij, tlači pod preprogo predvolilne kampanje, bi bilo modro tudi takoj raziskati, kako je prišlo do takega besedila in kdo je zanj odgovoren, dodaja prvak Zares.

Obrambni minister Karl Erjavec na drugi strani trdi, da je ta klavzula zapisana zelo jasno in da zagotavlja pravno varstvo pred korupcijo v vseh primerih. Čeprav je kot izvajalec posla res zapisan samo Rotis, velja za vse podizvajalce. Njen avtor je prav on s sodelavci v ministrstvu. Prepričan je, da klavzulo razlaga prav, saj se na pogodbe spozna bolj kot nekdo, ki se ukvarja s filozofijo, je pravnik Erjavec zavrnil filozofa Golobiča. Toda neposrednemu odgovoru, ali bi potrjen sum, da je Patria res podkupovala, pomenil prekinitev pogodbe, se Erjavec izogiba, češ, čemu bi politiki razpravljali o tem pravnem vprašanju. Vse skupaj se mu zdi kot predvolilna akcija tistih strank, ki jim na volitvah slabo kaže in jih DeSUS prehiteva.

Zdaj že bivši predsednik parlamentarne komisije, ki je preiskovala nakup teh oklepnikov, Milan M. Cvikl, je do pomena te klavzule zadržan. Po njegovem mnenju je pomembnejša ugotovitev (dela) njegove komisije, da je razlika med ponudbo Patrie in kasneje sklenjeno pogodbo vredna vsaj 50 milijonov evrov v korist Patrie. Da bodo torej davkoplačevalci za oklepnike plačali preveč. Po njegovem mnenju bi na tej podlagi - čeprav je vladajoča koalicija prav zaradi tega s pučem preprečila, da bi komisija delo opravila do konca - in po objavi televizijske oddaje morali izvajanje posla zadržati, dokler se sodni proces na Finskem ne odvije do konca. To bi pomenilo, da imamo v Sloveniji visoke poslovne etične standarde, pravi Cvikl in dodaja, da je v ozadju te afere verjetno tudi spopad med ameriško in evropsko vojaško industrijo.