Kdaj ste začeli preiskavo zadeve Patria - Slovenija?

Patrio spremljam že leto in pol. Začel sem preiskovati govorice o podkupninah v Egiptu. Uspelo mi je pridobiti dokumente, ki kažejo, da je bil denar nakazan prek posrednikov v Egipt, in v svoji oddaji pred letom in pol sem lahko pokazal račune, ki jih je poslal posrednik v Egiptu. Provizija pri poslu je bila 11 odstotkov. Vsakič, ko je egiptovska vojska plačala Patrii del posla, je 11 odstotkov šlo na račun pri Deutsche Bank v Münchnu, ne pa v Kairo. Sicer so bili vsi stroški posrednika plačani prek računa v Kairu, ampak provizija je šla v Nemčijo.

In kako ste dokazali podkupovanje?

Nismo mogli pokazati, da so bile podkupnine plačane, dokazali smo lahko le, da obstajajo mehanizmi, ki kažejo na to, da se lahko dogaja nekaj nezakonitega.

Da je bil del denarja porabljen za nerazložljive potrebe?

V tem primeru smo tudi imeli dokumente, da havbice, ki jih je Egiptu prodala Patria, niso delovale. Ampak iz nekega razloga je bil kupec, egiptovska vojska, zelo zadovoljen z izdelkom. In spraševali smo se, zakaj so tako zadovoljni z izdelkom, ki ne deluje. Začeli smo se spraševati, ali zato, ker so bili podkupljeni. Zakaj je tako velik del denarja šel skozi roke zastopnikov v Egiptu? Kaj je namen tega denarja?

Kdo je bil posrednik v Egiptu? Kakšna oseba?

Bila sta dva posrednika, majhna lokalna podjetnika. Eden od njiju je zdaj priprt v Helsinkih.

Egiptovski državljan?

Ja, egiptovski državljan je priprt v Helsinkih v povezavi s policijsko preiskavo primera Patria - Egipt.

Torej ste izkušnje dobili ob preiskavi posla Patrie v Egiptu. Ste pri poslu s Slovenijo opazili enak vzorec?

Pomembno je vedeti, kakšni mehanizmi so uporabljeni, kakšno vlogo imajo posredniki in kako potekajo nakazila. V primeru Patria - Slovenija je bilo zame laže priti v ta svet. Ko sem ugotovil, da sta posrednika Riedl in Leban, sem prej dojel njuno vlogo.

Takoj sem opazil enak vzorec. Ker sem si bil že domač s Patriino poslovno kulturo, sem videl, da je v Sloveniji uporabila enaki vzorec, in nisem bil presenečen.

Dejali ste, da se je v Egiptu del denarja, ki ga je vlada plačala Patrii, takoj vrnil k posrednikom kot podkupnina. Ampak v primeru Slovenije država Patrii ni plačala še ničesar, ker bodo plačila sledila dobavam oklepnikov.

Točno tako. Po tistem, kar vem, je bil del denarja za podkupnine plačan pred podpisom pogodbe, del po podpisu, preostali denar pa bi prihajal hkrati, ko bi Slovenija poravnavala Patriine račune. Ideja je, da bi, ko bi Slovenija plačala, Riedl zaračunal Patrii določen odstotek od zneska in ga preusmeril naprej k prejemnikom podkupnine.

Če vaše ugotovitve držijo, bi torej glavnina denarja za podkupnine morala začeti prihajati z oktobrom, saj bo prva Patria v Slovensko vojsko prišla septembra. Ampak, zdaj ste vi objavili zgodbo in Patria z Riedlom ne sodeluje več. Kaj se bo zgodilo?

To je zelo zanimiva situacija. Ko Patria dostavi prvo vozilo, mora slovensko ministrstvo v tridesetih dneh plačati Patrii. Sočasno pa vaš minister za obrambo pravi, da bo uporabil protikorupcijsko klavzulo in da ne bo nič s poslom, če bo ugotovljena korupcija. Hkrati Patriino vodstvo zdaj govori, da ne bo več nobenih nadaljnih nakazil denarja zastopnikom in svetovalcem. Nakazila so zamrznjena. Ali je za slovenske prejemnike podkupnin posel s Patrio potem sploh še zanimiv, če so denarna nakazila zamrznjena? Prejemniki podkupnin so doslej že dobili nekaj denarja in to je njihov denar. Morali bi dobiti še veliko več, ampak če se to ne bo zgodilo, nimajo nobenega interesa končati posel s Patrio.

Torej se vam zdi mogoče, da bi slovenska vlada odpovedala posel s Patrio?

Tega ne vem. Nič ne vem o vaših političnih razmerah. Ampak, če bi bilo z vidika Patrie vse v redu, potem bi sledila denarna nakazila od oktobra naprej. Vsakič, ko bi slovenski davkoplačevalci plačali Patrii, bi sveži denar prišel do prejemnikov podkupnin. Zdaj pa na strani prejemnikov podkupnin ni več nobenega razloga, da bi izpolnili posel. Nimam pa nobene predstave, kako bo vaš politični sistem razrešil situacijo.

Kako boste obranili svoj primer, če se slovenski premier Janez Janša odloči vložiti tožbo proti vam ali vaši televiziji?

Te zadeve delam izključno za finsko občinstvo. Tisto, kar nas zanima, je, da je finsko državno podjetje očitno plačalo podkupnino predsedniku vlade države članice EU. To ni več samo poslovni škandal, to je politični škandal, ki je zelo zanimiv s finskega vidika. Zelo smo bili presenečeni, ko smo to odkrili. Nikoli ne bi pričakoval, da bo zgodba šla tako visoko. Nikoli.

Kaj boste torej naredili, če vas predsednik slovenske vlade toži?

Če so ta pričakovanja verjetna, potem premier Janša cilja v napačno tarčo. Naj ne meri vame. Stvari, ki sem jih objavil, niso plod moje domišljije. Morda bi moral Janša o tem govoriti s Patrio. Če res o vsem skupaj ne ve nič, če je res nedolžen, potem naj govori s Patrio. Morda bi moral tožiti Patrio.

Ker je njegovo ime zapisano v dokumentih Patrie kot ime prejemnika podkupnine?

Tako je. Zadeve niso fantazijske, jaz poročam o dejstvih, ki so dvakratno preverjena in iz različnih virov. Tradicionalno novinarstvo pač. Opravljam svoje delo. Naj toži Patrio, če je tako zelo nedolžen. To je moj komentar.