Resnica o Patrii

Finska državna družba Patria je plačevala podkupnine v Sloveniji

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Dunaj, januar 2007. Skupina razburjenih moških se sestane v pisarni sredi mesta. Med njimi je tudi Wolfgang Riedl, zastopnik Patrie v Avstriji. Gostje iz Slovenije so živčni, „kje je denar, ki ga je Patria obljubila“. „So nas ukanili?“ Možje so pod pritiskom in zastopnik Patrie je ujet med dvema ognjema.

Februarja 2007 je denar s Finske nakazan na Rieldov račun (Handelsgesellschaft m.b.H. Riedl), 2.8 milijona evrov pa nato prenakazanih na račun poslovneža Walterja Wolfa. Slednji poskuša denar nakazati na račun v Liechtensteinu, Daljnem vzhodu in Avstraliji, vendar ga banka ustavi in ga prijavi avstrijski enoti za preiskovanje pranja denarja ter avstrijskim in slovenskim oblastem. Wolf pred tem že uspe dvigniti 300 tisoč evrov v bankovcih.

Drago Kos: „Kar je sumljivo, je njuna odprtost in jasnost glede vsebine. Obstajajo tudi papirji. Težko bo iskati izgovore za osebe, omenjene v teh papirjih, in za njihove pologe oziroma nakazila, ker je že vse jasno.

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Denar je povezan s Patriinimi posli v Sloveniji. Kar ste slišali do zdaj, je le delček tistega, kar boste šele videli. Oklepno vozilo Patria AMV je nastalo v sodelovanju med finskimi obrambnimi silami in podjetjem Patria. Leta 2004 je finska vojska kupila 62 AMV oklepnih vozil, za posameznega pa odštela dva milijona evrov. Zadnja vozila so prejeli letos.

Major v finskih obrambnih silah Ari Laaksonen: „AMV je del razvojnega projekta, evolucijska verzija podobnega oklepnika Pasi. Lahko oklepno vozilo je primerno za prevoz vojaških enot in je sestavljeno iz visoko odpornega jekla ter hkrati lahko za upravljanje. Seveda pa ima tudi oborožitveni sistem, s katerim lahko pomaga vojakom pri napadu na sovražnika.“

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Če Patrii uspe prodati oklepna vozila v tujini, je to vedno dobra novica za finske obrambe sile. Do sedaj so obrambe sile prejele pet milijonov evrov. Patria glede izvoza največ stavi na AMVje. Konkurenca pri velikih poslih po svetu je precej ostra.

Direktor izdelave AMVjev v Patriji Hekki Hulkkonen: „V skoraj vsakem javnem razpisu, na katerega smo se prijavili, smo premagali ameriško podjetje General Dynamics. Slednje ima podružnici v Švici in Avstriji, mi pa smo vedno tekmovali z njunimi vozili.“

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Prihodnost Patrie je odvisna od uspeha prodaje AMVjev po svetu. Zmagali so na razpisu v Poljski, Južni Afriki, Združenih arabskih emiratih, Češki, Sloveniji in Hrvaški. Izgubili pa na Portugalskem in v Belgiji. V začetku tega leta so se pojavila namigovanja, da so bile pri razpisu na Poljskem prisotne tudi podkupnine.

Heikki Hulkkonen: „Nekatere razpise smo dobili, druge izgubili, zato lahko rečemo, da je konkurenca huda in da za sotekmovalce ni tolažilnih nagrad. Pogovarjamo se o velikih zaslužkih, zato so prisotna tudi velika tveganja.“

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Hulkkonena so aretirala letošnjo pomlad, 13. maja 2008. Osrednja finska kriminalistična policija je preiskala njegovo stanovanje in pisarno v podjetju Patria. Hulkkonena so na prostost izpustili po treh dneh. V nedeljo, 6. junija, so ga ponovno aretirali. Trenutno se še vedno nahaja v priporu v Vantaaji, sumijo pa ga podkupovanja.

Slovensko obrambno ministrstvo je s Patrio podpisalo dogovor decembra, leta 2006. Dogovor predstavlja največji nakup vojaške opreme v Sloveniji v zadnjem desetletju. MOT (oddaja finske televizije YLE) zdaj zahteva podatke o plačanih vsotah, povezanih z dogovorom. Viri prihajajo iz Patrie, druge podatke smo dobili v tujini. Originalnih dokumentov zaradi varovanja virov ne bomo objavili.

278 milijonov evrov – 7,5 odstotkov – 21 milijonov evrov. 7,5 odstotkov celotne vsote je preusmerjenih v podkupnine.

Na začetku oddaje smo govorili o sestanku na Dunaju lansko leto. Slovenski umetnik Jure Cekuta je bil tudi prisoten na sestanku. Cekuta je zvezdnik v Sloveniji, giblje se krogih slovenske elite in daje videz, da so vsi pomembni ljudje v državi njegovi prijatelji. Tudi on je bil eden izmed čakajočih na plačilo s strani Patrie.

Finska televizijska hiša, oddaja MOT (intervju z Juretom Cekuto): „Videl sem dokumente, iz katerih se da razbrati, da je bil denar z Riedlovega računa Handelgesellschaft Wien prenakazan tudi na vašega. En odstotek celotnega dogovora s Patrio ste dobili vi. Zakaj?“
Cekuta: „To ni točno. Gospoda Riedla poznam že dolgo in včasih se sestaneva, vendar nikoli nisva bila povezana prek denarja, ki je prišel iz Patrie.“
MOT: „Kako pojasnjujete dokumente, v katerih jasno piše, da je bil omenjen denar prenakazan z njegovega računa na vašega?“
Cekuta: „Razen za slike in umetniški posel, sicer ne. Morda je kdo uporabil moje ime, ali me je kdo prosil za pomoč, morda je nekdo rekel, da pozna Cekuto in da bodo šli tja in pokazali svetu, ne vem. Morda.“

Graf: Patria je Riedlu nakazala 14 milijonov evrov, Juretu Cekuti 2,8 milijonov, Walter Wolf 8,3 milijonov

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Patriini notranji dokumenti razkrivajo vlogo Cekute. Denar je bil najprej nakazan Riedlu, ta pa ga je prenakazal na račun Jureta Cekute, ki je nato imel nalogo denar razdeliti med uradnike na slovenskem obrambnem ministrstvu.

Intervju s Cekuto na finski televizijski hiši (MOT):
MOT: „Ali ste dobili denar od Riedla?“
Cekuta: „Ne, nisem. Ne.“
MOT: „Ne razumem – ne razumem. Kako lahko razložite to, da je vaše ima na seznamu?“
Cekuta: „To prvič slišim, ne vem zakaj. Povedal sem vam že, da sem odprt človek, sem umetnik in veliko ljudi se vrti okoli mene. Ne vem, morda je nekdo hotel prek mene vzpostaviti kakšno zvezo.“

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Na Patriinem seznamu je razvidno ime še enega moškega, ki je sodeloval na sestanku v Riedlovi pisarni, Walter Wolf. Slednji je izplačeval velike vsote. Naloge so bile jasno razdeljene: Riedl se dogovarja s Patrio, Wolf poskrbi za slovenske politike, Cekuta pa za javne uslužbence na ministrstvu za obrambo. Dogovor je v sodelovanju z zastopnikom dogovora s Slovenijo oblikoval direktor Patrie Hulkkonen.

Slovenci so bili presenečeni nad novicami o Patrii o lokalnih predstavnikih, ki so z oklepniki zaznamovali posel desetletja. Drago Kos je predsednik evropske protikorupcijske organizacije GRECO. Prav tako pa je predsednik protikorupcijske komisije v Sloveniji.

Drago Kos: „Naše glavne ugotovitve so, da oba prijavljena na javni razpis nista bila obravnavana enakovredno. Ugotovili smo, da je bila finska Patria favorizirana in da slovensko podjetje ni bilo obravnavano na enakovreden način. S tem ne trdimo, da je proizvodnja oklepnih vozil v Sloveniji boljša kot na Finskem, vendar pa sam proces izbire ponudnika ni bil v skladu z osnovnimi pravili javnih razpisov.“

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT:Gorenje je slovenski proizvajalec bele tehnike. Ko se je slovensko obrambno ministrstvo odločilo, da bo kupilo Patriine AMVje, je finsko podjetje hitelo iskati slovensko podjetje za proizvodnjo oklepnih vozil – ustaljena praksa pri dogovorih je, da je 122 vozil izdelanih v Sloveniji in le 13 na Finskem. Dve hali, v katerih naj bi oklepnike sestavljali, so zgradili v neposredni bližini Gorenja. Prvi oklepniki pa naj bi bili sestavljeni že septembra.

Pred odhodom v Slovenijo smo obiskali tovarno Patrie v Hämeenlinnu (mesto v južni Finski), da bi lahko primerjali potek sestave oklepnikov na Finskem in v Sloveniji.

MOT: „Ali je bil izziv naučiti slovenske izdelovalce hladilnikov sestavljati oklepnike?“
Direktor novih produktov v Patrii Ari Talvenheimo: „Sploh ni zahtevno, če si se že prej ukvarjal z industrijsko produkcijo. Sestavljanje vozila z izčrpnimi navodili in našimi desetletnimi izkušnjami lahko poteka brez tveganja. Vsak se lahko nauči, gre le za sestavljanje.“
MOT: „Tudi jaz?“
Ari Talvenheimo: „Mislim da.“

(V Sloveniji, v halah za sestavljanje oklepnikov)
Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Večkrat so bili izraženo dvomi, da je sestava v Sloveniji le navidezna in da celotno delo opravijo na Finskem. Vendar pa tu vse izgleda identično tovarni v Hämeenlinnu.

Vodja tovarne Patria v Sloveniji Timo Louhe: „Sestavljanje je uspešno napredovalo, bolj kot smo sprva mislili. Veliko stvari je enostavno steklo hitreje, kot so mislili, zato imamo dober občutek glede sestavljanja tu.“

Od Patriine zmage na slovenskem razpisu je že dve leti. Dogovor je bil podpisan po šestih mesecih. V splošnem velja, če je vpleteno podkupovanje, da se produkte prodaja po najboljši ceni, zato da se milijone, zapravljene za podkupnine, v neki meri dobi nazaj. Ko so bili papirji podpisani, je izgledalo da je Slovenija kupila manj oklepnikov kot jih je sprva nameravala, vendar po originalni ceni. Oborožitveni sistem je bil lažji kot je sprva napovedovala Patria. Komisija v slovenskem parlamentu je zato začela preiskovati.

Milan M. Cvikl: „Ocenili smo, da če je bil dogovor podpisan za 150 polno opremljenih oklepnikov, je Patria zaslužila 50 milijonov evrov več, kot je bilo sprva dogovorjeno, zato se ne strinjamo, da bi to ceno plačali slovenski državljani.“

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Vlada in opozicija sta se glede poročila parlamentarne preiskovalne komisije prerekali celo leto. Končno poročilo komisije naj bi bilo oblikovano do meseca julija. Koalicijske stranke pa so pred tem uspele z mesta predsednika komisije odstraniti Milana M. Cvikla. Končne poročila zato ne bo.

Stranka predsednika vlade je uspela ustaviti preiskavo parlamentarne komisije, toda Kosova neodvisna komisija je uspela izdati poročilo. Kos je bil označen za državnega sovražnika, po tem ko je v poročilu zapisal, da je bila Patria na razpisu favorizirana na čuden način.

Drago Kos: „Koga hočejo zaščititi? Po objavljenem poročilu sem dobil kar nekaj groženj. Slednje nisem vzel resno, ker sem nanje navajen in ker poznam ljudi, ki jih oblikujejo, vendar pa so bile dovolj, da sem ugotovil, da je bil strah, ko sem se spraševal, koga hočejo zaščititi, koga hočejo skriti, ...“
MOT: „In koga so hoteli?“
Drago Kos: „Koga? Najbrž ne pričakujete, da vam bom izdal imena, a to so možje, ki so zelo blizu vrha. Slednje pa je bistvo problema ...“

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: V Patriinih notranjih dokumentih je omenjena oseba s psevdonimom „J“. Slednji je eden izmed tistih, ki je moral dobiti podkupnino, če je Patria želela prodati AMVje Sloveniji. Govori se, da „J“ potrebuje denar za pokojnino.

Karl Erjavec, slovenski obrambni minister, ni omenjeni „J“, čeprav se je glede posla s Patrio uradno dogovarjal. Glede podkupnin, ki naj bi jih sprejel minister za obrambno, nismo obveščeni. Med intervjujem z ministrom hitro postane jasno, da ima njegov asistent polkovnik Dragan Bavčar vse niti v rokah. Hoteli smo vedeti, koliko uradnikov je bilo vpletenih v dogovor s Patrio.

Karl Erjavec: „Enajst.“
Dragan Bavčar: „Uradno enajst. Ni bilo samo eno telo, pač pa dva. Projektni svet je bil nad pogajalskim svetom. Pogajalski svet je rezultate pogovorov predstavil projektnemu svetu. Slednji je potrdil ali zavrnil odločitve in nato svetoval ministru, kaj naj naredi in česa ne. Vse je bilo sprejeto s konsenzom.“
MOT: „Bi lahko dobil imena?“
Erjavec: „To so najboljši ljudje na ministrstvu za obrambo in v slovenski vojski.“
MOT: „Bi lahko dobil imena?““
Bavčar: „Mislim, da ne. To je sicer njegova odločitev, a je nikoli nismo objavili v javnosti.“

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Med intervjujem se spomnimo, da je polkovnik Bavčar eden izmed imen. Bavčar je tudi eden izmed oseb, ki jim je slikar Cekuta moral dostaviti denar. Ko vprašamo o podkupninah, Bavčar pusti, da ga minister in prevajalec preglasita.

Karl Erjavec: „Jaz kot minister za obrambo lahko ponoči mirno spim, ker vem, da je bil posel sklenjen v skladu z zakoni in na transparenten način. Zanima me, kakšne bodo ugotovitve finske raziskave, vendar pa sem prepričan, da v nobenem slučaju ne bodo povezane z dogovorom ali dostavo AMVjev v Slovenijo.“

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Ministrova izjava je zavajajoča. Povsem verjetno je, da ne razume, da finska policija preiskuje dogovor, ki ga je podpisal. Lahko verjame tudi izvršnemu direktorju Patrie Jorme Wiitakorpi, ki je Slovenijo obiskal le dan po našem intervjuju z Erjavcem.

Jorma Wiitakorpi (na novinarski konferenci v Sloveniji): „Rad bi povedal, da je notranja preiskava v Patrii pokazala, da nihče ni plačal ničesar slovenskim uradnikom prek omenjenega projekta.“

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: V bližini Gorenja in Patriinih hal smo se srečali z Milanom Švajgerjem, izvršnim direktorjem podjetja, ki ga je Patria premagala na razpisu. Švajger ima v izdelavi obrambnih materialov že dolgoletne izkušnje.

MOT: „Kaj menit, kdo je izbral ponudnika na razpisu, je bil to minister ali ...?“
Milan Švajger (Sistemska tehnika): „Odločitve ni sprejel minister za obrambo. Minister za obrambo pa je le marioneta. Odločitve sprejemajo v ozadju, zelo blizu premiera.“
MOT: „Kako ste prišli do teh ugotovitev?“
Švajger: „Enostavno vem! Zato ker je bil leta 1991 naš premier minister za obrambo in je diplomiran obramboslovec.“

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Premiera smo zaprosili za intervju, vendar nas je zavrnil z obrazložitvijo, da je preiskava še v teku. Brez komentarja. Zdaj vsaj vemo, da slovenska policija ne dela skoraj nič.

Drago Kos: „Soočamo se s situacijo, ki se zdi povsem nesmiselna. Očitno imamo podkupovalce, ki jih preiskujejo policisti v Evropi. Podkupovalci morajo nekomu dejati denar, zato imam tudi tiste, ki sprejemajo podkupnine. Slednji živijo v naši državi, kjer pa se na tem področju ne naredi ničesar. Nekateri vpleteni so že znani. Postopki zoper slednjih še niso bili sproženi.“

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Vodilni v finski Patrii so imeli pokvarjeno poletje, kar je vodilo k odločitvi, da so pred dvema tednoma odpustili izvršnega direktorja Wiitakorpija. Taktika Patriinih predstavnikov je bila ponavljati, da Wiitakorpija niso preiskovali zaradi vpletenosti v kriminalna dejanja. V resnici pa je predsednik podjetja Risto Virrankoski izgubil zaupanje v Wiitakorpija že v začetku poletja. Drugi teden julija je Wiitakropi poklical Virrankoskija in mu povedal, da ga je policija zadrževala cel konec tedna. Od petka do nedelje so ga zasliševali in mu sporočili, da ga sumijo sodelovanja v kriminalnem dejanju.

Policija je Patrio napadla 13 maja letos. Preiskali so vse prostore v podjetju in zasegli vrsto materiala. Med poletjem so zaslišali več kot dvanajst uslužbencev, dva pa zaprli za dlje časa. Wiitakorpi se je zagovarjal, da je Patria upoštevala zakona tako na Finskem kot v Sloveniji. Z njim smo junija opravili intervju.

MOT: „Ste izplačevali podkupnine?“
Jorma Wiitakorpi: „Glede na meni znane informacije je naša organizacija sledila ustaljenim praksam v državi.“
MOT: „Ali bi moral biti izvršni direktor seznanjen s plačevanjem podkupnin?“
Wiitakorpi: „Kot sem dejal, glede na meni znane informacije, so naši ljudje delovali v skladu z direktivami Patrie in omenjeno državo.“

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Torej, zakoni niso več pomembni, pomembne so prakse in direktive, ki jih upoštevajo v posameznih državah.

(Nazaj k Sloveniji) Patrio nikoli ne bi razkrinkali, če ne bi finski osrednji preiskovalni biro omenjeno preiskavo označil za nujno. Srečali smo se tudi z Bojanom Potočnikom, ki je bil direktor policije do leta 2005.

Bojan Potočnik: „Bojim se, da je v primer vpletenih preveč pomembnih ljudi. Zagotovo je bila politična odločitev tudi to, da policijo utiša.“
MOT: „Pa je to mogoče?“
Potočnik: „Seveda je mogoče.“

Potočnik trenutno deluje kot svetovalec predsedniku države. Na mestu šefa policije je bil tudi pod aktualno vlado, vendar ni pustil, da ga usmerjajo. Mož ve, o čem govori.

MOT: „Torej je možno trditi, da je minister za notranje zadeve ustavil preiskavo v zvezi s Patrio in sprejemal navodila s strani premiera?“
Potočnik: „Nimam dokazov, da bi to trdil, vendar sem prepričan, da se to zgodilo. Vsakodnevno se je minister za notranje zadeve po nasvete hodil k premieru.“

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: (Ljubljana, Wolfova ulica) Več kot osem milijonov evrov je razdelil Walter Wolf. Tako kot Cekuta, je tudi Walter znana slovenska osebnost. Trgovina Walter Wolf stoji na Wolfovi ulici. Prodajalec v trgovini je dejal: „Gospod Walter Wolf, mislim, da je v Kanadi, vendar nimam njegove telefonske številke in ne naslova, oprostite.“

Finska policija je izdala nalog za Wolfovo aretacijo. Wolfova vloga v omenjenem govoru je bila ključnega pomena. Brez možnosti, da z njim vzpostavimo stik, se odpravimo iskat drugega agenta.

Po novem pregledu Patriinega seznama je finsko podjetje dve pogodbi sklenilo tudi z Rudolfom Lebanom. Pogodbi sta vredni pet milijonov evrov. Za kaj so plačali Rudolfu Lebanu?

Rudolf Leban: „Moja zveza s Patrio je delo. Za njih opravljam določene naloge. Začeli smo sodelovati že pred nekaj leti.“

Leban nam zaupa, da za Patrio sklepa kompenzacijske dogovore, povezane z AMVji. Zanimivo je, da je Lebanova družba zaslužila milijone, čeprav ni dosegla ničesar vrednega.

Rudolf Leban: „Na Patrii so zadovoljni z mojim delom.“
MOT: „Menite, da ste upravičeno do plačila?“
Leban: „Da.“
MOT: „Na kakšen način ste povezani s premierom?“
Leban: „Trenutno na noben način. Ko je bil v opoziciji, sva skupaj igrala golf. Ko je postal premier, ni imel več časa.“
MOT: „Ali zdaj igrate golf s predstavniki opozicije?“
Leban: „Da. Zelo rad igram golf.“
MOT: „Vas skrbijo ugotovitve finske preiskave?“
Leban: „Ne. Ničesar nisem storil narobe in dvomim, da je Reijo storil kaj narobe. Mogoče je naredil nekaj napak, vendar ni človek, ki bi delal stvari narobe.“ (slika Hulkkonena)

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Zastopnik Patrie v Sloveniji je bil na Finskem v priporu celo poletje. Zdaj že bivši vodja prodaje AMVjev je bil prav tako dva meseca v priporu. Omenjena moška namreč vesta, komu je bilo namenjenih 20 milijonov evrov, ki jih je Patria izplačala prek Riedla in Lebana. Riedl je osumljen tudi industrijske špijonaže.

Wolf in Cekuta sprva nista bila povezana s Patrio. Delovala sta kot kurirja, ki sta denar prinašala ljudem, ki so v Sloveniji sprejemali odločitve.

Milan Švajger (sistemska tehnika): „Vem, da Patria ne bi najemala norih ljudi. Vem, da Patria ne bi plačala ljudem, ki nimajo nobenega vpliva na posel. Plačali in izbrali so prave ljudi. Cekuta ima veliko prijateljev na policiji, v vladi in na ministrstvu. Ne vem točno, koliko prijateljev ima, vendar vem, da je Cekuta zelo znan človek v Sloveniji in je tudi delno vpliven.“

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Ali je možno, da sta za nezakonit del posla v Sloveniji vedela samo dva človeka na Patrii? Običajno bi nadzor znotraj korporacije preprečil vsa sumljiva plačila.

Jorma Wiitakorpi: „Dokumentirana imamo vsa plačila. Jasno je, kdo je bil plačan, kaj je bilo plačano in vsi dogovori so podpisani kot pogodbe. Naši odvetniki so pogodbe že pregledali in ugotovili, da so sklenjene na zakonit način.

Novinar Magnus Berglund, oddaja MOT: Wiitakorpi vztraja, da ga uradno nikoli niso sumili kriminalnega dejanja. Finska preiskovalna policija pravi drugače.

Kdo je ustvaril takšno organizacijo? Komu je bilo treba plačati? Na ministrstvu za obrambo je podkupnino domnevno prejel Dragan Bavčar. Na seznamu pa je sicer še vrsto drugih imen, med katerimi je večkrat omenjen premier.

Oseba z imenom „J“ je bila omenjena v Patriinih dokumentih. Naloga Walterja Wolfa pa je bila dostaviti denar „J“-ju.

„J“ je Janez Janša, slovenski premier. V prvi polovici letošnjega leta je predsednik sveta ministrov v Evropi Uniji. Tudi stranka Janeza Janše je v dogovoru s Patrio zaslužila nekaj dodanih evrov.

Urad predsednika vlade je za našo oddajo dal izjavo v ponedeljek. Dejal je:
„Dragi gospod Berglung, urad predsednika vlade ne more komentirati dokumentov, ki jih še ni videl.“