Naši viri razlog za naglico vidijo v skorajšnjih parlamentarnih volitvah, saj ljubljansko toplarno prek svojih kadrov obvladuje največja vladna stranka. Za primerjavo: po zadnji pogodbeni ceni med Gorenjem in Te -Tolom v višini 75 dolarjev na tono bi toplarna na letni ravni za okoli 400.000 ton premoga, kolikor ga porabi, odštela dobrih 20 milijonov evrov. Povedano drugače, toplarna išče dobavitelja brez razpisa za znesek, ki predstavlja skoraj polovico od 49 milijonov evrov njenih letnih prihodkov. Glede na gibanja cen premoga na trgu pa bo ta znesek najverjetneje znatno višji.

Poleg tega, da najugodnejšega ponudnika v Te-Tolu ne iščejo z razpisom, bodo pogodbo z izbranima prodajalcema sklenili kar do leta 2022, medtem ko so doslej pogodbe sklepali za dveletno obdobje. In še, cena ne bo več fiksna, kot je veljalo doslej, temveč bo odvisna od gibanj cen premoga na trgu, s čimer bo večji del cenovnih tveganj morala nase prevzeti Te-Tol.

Košorok je na vprašanje, zakaj niso objavili razpisa, odgovoril, da "to ni več praksa zaradi visokih rasti cen premoga na trgih". Ob tem velja omeniti, da je toplarna v izključni lasti države in Mestne občine Ljubljana, kar pomeni, da bi morala transparentno in učinkovito upravljati svoje premoženje, morebitno napačno odločitev pri dobavi premoga pa bodo plačali Ljubljančani. Ravno nestabilen trg je po Košorokovih pojasnilih tudi razlog za sklenitev dolgoročne pogodbe. "Indonezijska vlada je močno omejila izvoz premoga, zaradi česar si želimo zagotoviti varno in čim bolj zanesljivo dobavo premoga," je odločitev utemeljeval Košorok in napovedal, da bo o poslu več znanega v prihodnjih tednih.

Glede na to, da mora posel odobriti nadzorni svet Te-Tola, smo za pojasnila poklicali predsednika nadzornikov Petra Sušnika, sicer ljubljanskega mestnega svetnika SDS. Sušnik je pojasnil, da se o podpisu pogodbe pogovarjajo s štirimi prodajalci. Z zdajšnjim dobaviteljem Gorenjem, Impakto, ki je premog Te-Tolu pred leti dobavljala skupaj z Istrabenzom, ter dvema indonezijskima družbama, od katerih ena deluje v okviru največje rudarske družbe na svetu BHP Billiton.

Na vprašanje, zakaj najugodnejšega dobavitelja ne iščejo z razpisom, je odgovoril, da so k oddaji ponudb pozvali ponudnike, katerih premog so v prejšnjih letih že testirali v Te-Tolu, tako da premogi vseh štirih, ki so se odzvali, ustrezajo merilom. Za sklenitev dolgoročne pogodbe pa so se, kot je razložil, odločili zaradi treh razlogov. Prvič, ker bo po opozorilih indonezijske vlade po letu 2010 njihov premog zelo težko dobiti, če kupci ne bodo imeli sklenjenih dolgoročnih pogodb. Drugič, ker bo indonezijski premog do leta 2022 ključna surovina Te-Tola. Tretjič, ker se indonezijskim premogovnikom leta 2022 iztečejo koncesijske pogodbe.

Na vprašanje, ali ne bo s podpisom pogodbe brez fiksne cene Te-Tol nase prevzel večji del cenovnih tveganj, je Sušnik odgovoril, da bo Te-Tol z novo pogodbo res prevzel več tveganj kot doslej, da pa skrbno spremljajo gibanje cen na trgu, zato večjih nevarnosti ne vidi. In zakaj ne sklenejo pogodbe neposredno z rudniki, glede na to, da cena ne bo več fiksna in bi se tako izognili tudi plačilu provizije trgovcu? Sušnik poudarja, da trgovec dobi le od 2,5 do 3 odstotke provizije in da bo ta vključena v popuste, ki so si jih pri rudnikih že izborili na tržno ceno premoga. Kot je zagotovil, bo Te-Tol premog še naprej kupoval po znatno nižjih cenah od tržnih.

Na ministrstvu za gospodarstvo pod vodstvom Andreja Vizjaka so v zvezi s sklepanjem dolgoročne pogodbe dejali, da je podpisovanje pogodb stvar vodstva družbe in nadzornega sveta ter da Te-Tol ni zavezana javnemu naročanju. Iz Gorenja včeraj pojasnil v zvezi s pogovori do konca redakcije nismo prejeli, v Impakti pa so nam pojasnili, da pogovori še potekajo.

barbara.hren@dnevnik.si