Šrot trdi, da je bil leta 2005 žrtev izsiljevanja Janše z ene in tedanjega predsednika uprave Mercatorja Zorana Jankovića z druge strani. Janković naj bi vladi "zagotavljal, da bo Laško prisilil v prodajo Dela", in pri tem grozil z odstranjevanjem izdelkov Laškega s prodajnih polic Mercatorja. Obenem pa je Laško kot največji dobavitelj Mercatorja že pred tem izrazilo interes po nakupu 10-odstotnega deleža tega podjetja.

"Janša je zlorabil notranjo informacijo, da Kad in Sod prodajata delež v Mercatorju, in nam je bil ponujen delež, če prodamo Delo," trdi Šrot. Dvajset odstotkov Dela je tedaj kupil Gantarjev KD Group. Boško Šrot še trdi, da se je Laško obvezalo, "da razliko (preostali delež, op. p.) prodamo tja, kamor bo določil Janez Janša". Kot je znano, se je sestanek, na katerem so se dogovorili o prodaji, odvil v pisarni premiera Janše. Šrot Janševe navzočnosti na sestanku v intervjuju sicer izrecno ne omenja. V neformalnem pogovoru z osebo, ki je bila neposredno vpletena v dogajanje, pa smo včeraj ponovno dobili potrditev, da je predsednik vlade na sestanku sodeloval. Kot nadaljuje Šrot, se je Janša kasneje z Gantarjem sprl, zato je Laško na Janševo prošnjo ponovno "vzelo Delo nazaj".

Šrot pravi, da je vlada v Delo nato postavila svoje nadzornike, upravo in urednike. Premier naj bi nato "vzel v svoje roke še urednikovanje in kadrovanje novinarjev". Ustanovljena je bila tudi Firma Del, na katero naj bi prenesli lastništvo Dela. "Za to firmo so stali Danilo Slivnik (takratni predsednik uprave Dela, op. p.), Andrijana Starina Kosem (takrat državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo, op. p.) in Janez Janša," pravi Šrot. Do izvršitve tega dogovora ni prišlo, saj naj bi Kosmova in Slivnik ugotovila, da "nehote sodelujeta pri ustvarjanju diktature". Laško je Delo kasneje prevzelo nazaj in je danes njegov skoraj stoodstotni lastnik.

Andrijana Starina Kosem, preko katere naj bi Janša komuniciral s Šrotom, danes pa predsednica nadzornega sveta Dela, nam je včeraj vse navedbe Boška Šrota potrdila. Danilo Slivnik pa je povedal, da "neformalnih, zasebnih ali morda celo prijateljskih pogovorov ne komentira". Kot nam je pojasnil, ima s "pogovori" v mislih dogovarjanje, ki ga opisuje Šrot. Odvetnik Stojan Zdolšek, ki je v času menjav prevzel položaj v nadzornem svetu Dela (pred kratkim ga je zapustil), pa nam je zatrdil, da o tem, kar opisuje Šrot, "ne ve ničesar".

V intervjuju je predsednik uprave Laškega opisal tudi svoj odnos do Dela, ki ga obravnava v kontekstu svoje "dolžnosti plemenititi premoženje podjetja in njegovih delničarjev".

O svoji vlogi pri prevzemanju Pivovarne Laško, ki se mu očita po tem, ko je bila razkrita veriga lastniških deležev, ki vodijo v njegovo podjetje Kolonel, je dejal, da je želel dobiti kontrolo nad podjetjem, ki ga vodi, da bi lahko normalno poslovali in se razvijali. Poskusi nadzornih organov, da bi v podjetjih, s katerimi je povezan, odkrili nezakonitosti, so bili neuspešni, pravi Šrot.