Jakovina je o tem v zadnji številki zagrebškega tednika Globus objavil besedilo, pri čemer se je opiral na zapisnik, ki je bil narejen 17. aprila 1980 v Washingtonu v času pogovorov med takratnim jugoslovanskim ministrom za zunanje zadeve Budimirjem Lončarjem in svetovalcem za nacionalno varnost ameriškega predsednika Jimmyja Carterja Zbigniewjem Brzezinskim.

Lončarjevo opozorilo

Zapisnik se začne z omenjanjem aktualnih dogajanj v svetu: olimpijske igre v Moskvi, dogajanje v Iranu in sovjetska zasedba Afganistana. Navedeno je tudi takratno mnenje jugoslovanske diplomacije, da so dramatično poslabšane razmere okrepile položaj Jugoslavije, ter tudi prepričanje, da bi bilo to treba izkoristiti za reševanje jugoslovanskih gospodarskih težav s "sovražnikovo emigracijo". Lončar je Brzezinskemu dejal, da je nerazumevanje Zahoda za neuvrščeno politiko Jugoslavije vzvod, s katerim bi lahko Sovjetska zveza destabilizirala državo. Dodal je, da Sovjetski zvezi koristi tudi delovanje "ekstremne emigracije", in izrazil prepričanje, da bo v SFRJ obstajal dvom o iskrenosti zahodnih vlad, dokler bo lahko v zahodnih državah hrvaška ustaška emigracija neovirano delovala.

Carterjeva administracija v boj proti protijugoslovanski dejavnosti

Brzezinski se je strinjal z ugotovitvijo, da "aktivnost ekstremne emigracije najbolj koristi sovjetskim težnjam", a je v nadaljevanju pogovorov svojega sogovornika še nekoliko presenetil. Rekel mu je, da so ZDA odkrile vpletenost, celo denarno, sovjetske obveščevalne službe v aktivnosti jugoslovanskih emigrantskih organizacij. Lončarja je opozoril, da imajo ZDA neizpodbitne dokaze o sovjetski podpori in spodbujanju aktivnosti ustaških emigrantskih skupin v Nemčiji in Avstriji. Svojemu sogovorniku je dejal, da so o tem razpravljali na svetu za nacionalno varnost, ko so oblikovali ameriško politiko do Jugoslavije. Seznanil ga je z energičnimi ukrepi administracije predsednika Jimmyja Carterja, da začne boj proti protijugoslovanski dejavnosti v ZDA. Dodal je, da ameriška administracija v tem boju sodeluje z drugimi zahodnimi državami.