Kritičnih do dela vlade je še vedno več kot ljudi, ki menijo, da je vlada uspešna, a vendar lahko opazimo, da delež pozitivnih ocen zadnje mesece narašča, delež negativnih ocen o delu vlade pa se zmanjšuje. Še maja letos, na primer, je med javnomnenjsko anketo Vox populi z oceno, da je vlada uspešna, soglašalo le dobrih 34 odstotkov anketirancev.

Pridružite se debati na to temo!

Standardno vprašanje ankete Vox populi, kako anketiranci ocenjujejo delo vlade, kot uspešno ali kot neuspešno, smo ta mesec zastavili zadnjič pred septembrskimi parlamentarnimi volitvami. Primerjava deležev odgovorov, ki smo jih prejeli na to vprašanje, pokaže, da je pozicija vlade v javnem mnenju v tem mesecu enaka poziciji, kot jo je vlada imela februarja letos: tedaj, neposredno po izbruhu afere Čista lopata, ki so jo pospremile aretacije direktorjev treh gradbenih podjetij, je delo vlade kot uspešno ocenilo 44,3 odstotka respondentov, kar je bil najboljši dvanajstmesečni rezultat vlade. Toda, kljub odmevnim in javnosti všečnim aretacijam je februarja letos opazna večina (48,8 odstotka) še zmeraj menila, da je vlada neuspešna, afera sama pa je prispevala k temu, da so se ljudje laže opredeljevali o uspešnosti vlade, saj je bilo neopredeljenih komaj za vzorec. Sicer pa je že dolgo nazaj mesec, ko je bila javnomnenjska večina prepričana, da je vlada premierja Janše uspešna - to je bilo nazadnje januarja 2007 (51,7 odstotka).

Mnenje, da je vlada neuspešna, izrazito prevladuje v osrednji Sloveniji, medtem ko je na Celjskem, Primorskem in Dolenjskem več tistih, ki ocenjujejo, da je vlada uspešna. Do vlade bolj kritične so ženske, mladi in višje ali visoko izobraženi ter, seveda, volilci opozicijskih strank. Med slednjimi izstopajo volilci SD in Zares, med volilci vladnih strank pa volilci DeSUS. Po drugi strani je kar 92 odstotkov volilcev SDS prepričanih, da je vlada uspešna.

***Tabele si lahko ogledate tukaj***

Junija 2005 smo v vprašalnik javnomnenjske ankete Vox populi prvič vključili tudi vprašanji, s katerima smo preverjali, kako ljudje ocenjujejo delo posameznih ministrov Janševe vlade. Vprašanji smo kontinuirano zastavljali vsake tri mesece. Glede na to, da bomo prihodnjo anketo Vox populi izvajali že po parlamentarnih volitvah in da nameravamo v septembru razglasiti najboljšega ministra aktualne vlade, smo vprašanji o ministrih, ki svoje delo opravljajo najbolje oziroma najslabše, vključili tudi v avgustovski vprašalnik.

Največkrat imenovani minister, ki svoje delo opravlja najbolje, je bil v tem mesecu minister za javno upravo Gregor Virant (prvo mesto na lestvici je zasedel tudi junija). Na drugo mesto se je uvrstil v avgustu zelo popularni minister za promet Radovan Žerjav, ki je s tem na tretje mesto potisnil junija drugouvrščenega ministra za šolstvo in šport Milana Zvera.

Na lestvici ministrov, ki po oceni javnosti najslabše opravljajo svoje delo, se je na prvem mestu prvič znašel minister za okolje in prostor Janez Podobnik, saj so njegovo ime anketiranci največkrat navedli. Podobnik je s tem s prvega mesta izpodrinil zdaj drugouvrščenega finančnega ministra Andreja Bajuka, ki je sicer dolgo časa zasedal vrh lestvice. Tretjeuvrščeni na lestvici slabih ministrov je tokrat zunanji minister Dimitrij Rupel.

Javnomnenjsko lestvico ministrov, ki so v času mandata te vlade najbolje opravljali svoje delo, bomo v septembru združili z rezultati glasovanja bralcev Dnevnika in novinarjev slovenskih medijev, ki spremljajo delo vlade. Rezultate glasovanj v vseh treh kategorijah bomo strnili v enotno lestvico, na vrhu katere se bo znašel najboljši minister sedanje vlade.