Odzivi na padec vlade

Predsednik republike, poslanska skupina ali najmanj deset poslancev lahko najpozneje v sedmih dneh predložijo kandidature za novega mandatarja. Državni zbor sicer o predlogu za imenovanje mandatarja glasuje v največ treh poskusih, pri čemer pa je rok za predložitev nove kandidature v kasnejših poskusih le tri dni. Ni sicer še znano, ali bo katera izmed poslanskih skupin predlagala kandidata za novega mandatarja. Večina poslancev se sicer zavzema za razpis predčasnih volitev, kljub temu pa se v DZ pojavljajo namigi o morebitnem zakulisnem iskanju novega mandatarja.

36 za in 51 proti: Vladi je bila izglasovana nezaupnica

Pahor lahko zahteva ponovno glasovanje o zaupnici

Predsednik vlade, ki zaupnice ni dobil, pa lahko zahteva tudi ponovno glasovanje o zaupnici. Pri tem zaupnice ne more vezati na isto odločitev, kot prvič, saj ponovno glasovanje ne spremeni že sprejete odločitve. Lahko pa zaupnico veže na kakšno drugo odločitev, denimo na novo listo ministrskih kandidatov. Če zaupnica tudi v drugem poskusu ni izglasovana, se glasovanje ne more več ponoviti.

Ekonomisti: Nezaupnica je pozitivna novica za reformni proces

Če pa državni zbor v 30 dneh od neizglasovane zaupnice ne izvoli novega predsednika vlade oziroma zaupnice ne potrdi niti v drugem poskusu, pa predsednik republike razpusti državni zbor in razpiše predčasne volitve. Ta rok bo potekel 20. oktobra. Nov državni zbor mora biti izvoljen najpozneje dva meseca po razpustu prejšnjega, predčasne volitve pa se lahko opravijo najprej v 40 dneh od dneva razpisa. V tem primeru bi predčasne volitve morale potekati med 29. novembrom in 20. decembrom.
Predsednik republike bi lahko parlament razpustil že prej

Borut Pahor - tretji slovenski premier, ki je predčasno sklenil mandat

Predsednik republike bi parlament lahko razpustil že prej

Teoretično bi bilo sicer mogoče, da bi predsednik republike parlament razpustil že prej, če v tednu dni ne bi bilo nobenega predloga za novega mandatarja in bi Pahor pisno obvestil DZ, da ne bo zahteval ponovnega glasovanja o zaupnici. V tem primeru bi bile predčasne volitve že prej. Mandatna doba državnega zbora se sicer konča s prvo sejo novega državnega zbora, ki jo skliče predsednik republike najpozneje 20 dni po njegovi izvolitvi. Vlada pa mora torej do imenovanja nove vlade opravljati tekoče posle.

Neizglasovanje zaupnice vladi Pahorja močno poglablja politično krizo pri nas, je zapisal predsednik republike Danilo Türk, ki se mudi na zasedanju Generalne skupščine OZN v New Yorku. Politične razmere v Sloveniji so resne, zaostrene in terjajo odgovorno ravnanje vseh političnih subjektov in javnosti, tudi medijev, meni predsednik." Obžalujem, da so se problemi v Sloveniji razvili do teh razsežnosti, in pozivam vse politične dejavnike k preudarnemu ravnanju, da čim prej poiščemo možne rešitve, ki so v interesu vseh državljank in državljanov Slovenije, je v izjavi za javnost zapisal Türk. Po njegovih besedah je zdaj čas za hitro in premišljeno ukrepanje.


Predsednik republike je napovedal, da bo predčasno sklenil program svojih dejavnosti na zasedanju Generalne skupščine Organizacije združenih narodov (OZN) in se vrnil v Slovenijo, kjer bo povabil vodje poslanskih skupin v DZ in predstavnike parlamentarnih strank na pogovore o možnih rešitvah. "Nezaupnica, do katere je prišlo, je seveda poglobila politično krizo v Sloveniji in to moramo sprejeti. Sam sem se odločil, da bom skrajšal program svojega delovanja v ZN in se bom vključil v politična posvetovanja, ki so potrebna, da v teku prihodnjega tedna določimo nadaljnje korake," je v izjavi v New Yorku dejal Türk.

Türk bo poklical Pahorja, lokacije krize je v državnem zboru

Povedal je tudi, da s Pahorjem še ni govoril, ga bo pa poklical, da se pogovorita o nastalem položaju. Pri tem je poudaril, da je "lokacija te krize" v državnem zboru. "Sedaj je najpomembneje poiskati pot naprej. Obstajajo različni predlogi. O predčasnih volitvah se govori že nekaj časa, v zadnjem času slišimo tudi druge ideje in kot predsednik republike sem dolžan te ideje slišati in se potem odločati kako naprej," je dejal Türk, ki je bil pripravljen prevzeti del odgovornosti za nastali položaj tudi nase, vendar je poudaril, da je največja pri poslancih DZ.

Kot je še dejal, to ni prva nezaupnica vladi v Sloveniji. "Slovenija ima na tem področju nekaj izkušenj. Kaže, da je to del naše politične kulture, a od časa do časa pride do takšnega položaja," je dejal. Kdaj natančno se vrača v Slovenijo, predsednik ni povedal. Zagotovil pa je, da bo imel govor na splošni razpravi 66. zasedanja Generalne skupščine OZN, ki je predviden za sredo zvečer po krajevnem času. Zatem mora opraviti še nekaj sestankov. Pri tem je predsednik napovedal tudi prihod zunanjega ministra Samuela Žbogarja v New York danes zvečer.

Z Žbogarjem se bosta dogovorila, kako bo nadaljeval aktivnosti, pri čemer je Türk zanikal, da bi dogajanje v Sloveniji negativno vplivalo na možnosti Slovenije za izvolitev v Varnostni svet ZN. Volitve bodo 13. oktobra, za sedež vzhodnoevropske skupine v obdobju 2012 in 2013 se potegujeta še Madžarska in Azerbajdžan. Po predsednikovih besedah pa je Slovenija sposobna obvladati položaj na način, ki bo omogočil normalno nadaljevanje kandidature.

Pahorjevo vlado je zaznamovalo spopadanje z gospodarsko krizo in rekordno nizka podpora javnosti