Izglasovana nezaupnica je dobra stvar, ker omogoča, da pridemo do vlade, ki bo imela večjo podporo ljudi in bo lažje sprejemala potrebne ukrepe, je menil Janez Šušteršič s koprske fakultete za menedžment. "Pot do takšne vlade so po moje lahko samo volitve; izvoliti neko vlado za manj kot eno leto verjetno nima smisla," je menil ekonomist, saj so kratki mandati glede na izkušnje zelo neproduktivni. "Tudi če bi imel resen namen, je v tem času težko kar koli resnega izpeljati," je menil.

Da bi nezaupnica vplivala na bonitetno oceno države, pa Šušteršič ne verjame. "To je normalno v demokracijah, v vsaki državi kdaj kakšna vlada pade," je menil. Samo to dejstvo torej ne bo vplivalo na bonitetne ocene in zaupanje v državo, če se bo šlo na volitve, se lahko zadeve hitro normalizirajo, je še pojasnil.

Borut Pahor - tretji slovenski premier, ki je predčasno sklenil mandat

Glede nove vlade pa Šušteršič pravi, da je še prezgodaj, da bi ji postavljali dnevni red. "Tudi če bodo volitve, bomo imeli še nekaj mesecev to vlado," je spomnil. Sicer pa bo v prihodnje ključna stvar povečati konkurenčnost gospodarstva. "V tem mandatu je Slovenija glede tega padla katastrofalno," je ocenil. Druga stvar pa je zmanjševanje proračunskega primanjkljaja in zadolževanja, kar pa seveda ne gre čez noč.

Podobno tudi ekonomist Sašo Polanec z ljubljanske ekonomske fakultete pravi, da je nezaupnica pozitivna novica. "Pat položaj, ki je bil nekaj časa v političnem kontekstu, se bo lahko prekinil, morda se bodo lahko dajale nove pobude," izpostavlja. Sicer pa trenutne alternative Pahorjevi vladi, z Janšo na čelu, po njegovem mnenju ne prinašajo veliko optimizma. Janša že vnaprej išče izgovore, zakaj naj ne bi bilo mogoče izvesti nekih reform, je spomnil.

Z upanjem Polanca navdajajo poskusi nekih novih ekip; upa, da se bo oblikovala koalicija, ki bo lahko izvajala reforme. "Še vedno me pa najbolj skrbi sindikalno gibanje oz. sindikati, ki se mi zdi, da so največja obstrukcija slovenskemu razvoju," pravi ekonomist.

Pahorjevo vlado je zaznamovalo spopadanje z gospodarsko krizo in rekordno nizka podpora javnosti

Glede bonitetne ocene Slovenije pa Polanec meni, da bo nezaupnica prej pripomogla k dvigu bonitetne ocene, če bodo mednarodne agencije ocenile, da je to dobro za reformne procese v državi. Institucije, ki oblikujejo ocene, niso orientirane na kratko obdobje, ampak gledajo na obdobje enega, dveh let. Zato kratkoročnega poslabšanja bonitete ekonomist ne pričakuje.

"Pod določenimi pogoji nezaupnica lahko odpira nove možnosti. Pahor je poskušal, a reform ni mogel izpeljati, zato je bolje, da se gre v neke nove politične alternative, nove ideje," meni Polanec. Ta upa tudi, da bo prihodnja vlada poskušala pokojninsko reformo sprejeti na drug način, čeprav nasprotovanje pokojninski reformi s strani Janše ni pozitiven signal, zaključuje.

36 za in 51 proti: Vladi je bila izglasovana nezaupnica

Za novo vlado se zavzemajo tudi v GZS in OZS

Vlada premierja Boruta Pahorja je bila že nekaj časa operativno nesposobna, slovensko gospodarstvo pa potrebuje vlado, ki bo stabilna ter bo zagotovila normalno poslovno okolje, poudarjata prvi mož Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Samo Hribar Milič ter predsednik upravnega odbora Obrtno podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Štefan Grosar.

Po neizglasovani zaupnici Pahorjevi vladi je Hribar Milič poudaril, da si gospodarstvo čim prej želi stabilno vlado, ki bi lahko kratkoročno izpeljala nekatere ukrepe za sanacijo razmer v Sloveniji ter dolgoročno vzpostavila strategijo, ki bo dobila podporo in pomagala, da bo Slovenija postala konkurenčna.

"Mislim, da je ta vlada že nekaj časa dokazovala, da ne more speljati ničesar," ob tem opozarja Hribar Milič. Potrebujemo vlado, ki bo dobila podporo med ljudmi, med socialnimi partnerji in v parlamentu, je poudaril. Ob tem pa je izrazil upanje, da bodo v času, ki bo na voljo, lahko tudi socialni partnerji in predstavniki akademske sfere s svojimi prispevki dali predloge za nov razvojni impulz, ki ga potrebuje Slovenija.

Kaj sledi? Vlada bo do izvolitve nove opravljala tekoče posle, rok poteče 20. oktobra

Da pat situacija, v kateri je bila Slovenija zadnje leto, ne pelje nikamor več, le še v globlji propad vseh vrednot, državljanov in države, pa je ocenil Grosar. "Zadnji čas je, da se razpiše predčasne volitve, da potem z novim elanom in novo močjo začnemo reševati vse probleme, ki jih je nujno rešiti," je poudaril.

Sicer pa je Grosar opozoril, da kljub izglasovani nezaupnici razpustitev parlamenta še ni nujna. "Tu se zopet postavlja vprašanje, ali so poslanci glasovali iskreno ali s figo v žepu."

V OZS ob tem pričakujejo, da bo imela naslednja vlada posluh za tiste korake, ki jih potrebujeta malo in veliko gospodarstvo. Omogočiti torej mora neko normalno poslovno okolje, na osnovi katerega bodo gospodarstveniki lahko planirali na daljši rok in se bodo lahko lotili reševanja odprtih nalog z veliko večjim elanom, ker bodo točno vedeli, kaj jih čaka jutri in pojutrišnjem glede na obremenitve in zakonodajo.

"Potrebujemo stabilni zakonodajni okvir in normalne razvojne programe," je poudaril Grosar. Dodal je še, da to velja ne glede na barvo vlade. Po njegovih besedah velja "trezna glava in pametno razmišljanje".