Newyorška sodnica Melissa Jackson je v ponedeljek odločila, da bo 62-letni Strauss-Kahn ostal v priporu vsaj do novega zaslišanja pred sodiščem v petek.

Preselili so ga v zapor na otoku Rikers, kjer so ljudje zaprti med čakanjem na sojenje. Zaradi lastne varnosti je zaprt v 14 kvadratnih metrov veliki samici, med sprehodi pa ga spremlja paznik. Preostalih 14 tisoč sojetnikov se sicer gnete v kasarniških spalnicah s po 50 posteljami. Zapor "slovi" po tem, da v njem prestajajo kazni najhujši newyorški zločinci.

Strauss-Kahn naj bi v soboto okrog poldneva po krajevnem času v newyorškem hotelu Sofitel spolno napadel 32-letno sobarico po rodu iz Afrike.

(Foto: Reuters)

Žrtev podala podroben opis nasilnega napada

Tožilec John McConnell je povedal, da je žrtev podala trden in podroben opis nasilnega napada, kar naj bi podprli tudi laboratorijski forenzični dokazi. Strauss-Kahna so v nedeljo odpeljali v policijski laboratorij v Brooklyn, kjer so mu med drugim odvzeli vzorce DNK.

Njegov odvetnik Benjamin Brafman pa je po drugi strani menil, da je zelo verjetno, da bo Strauss-Kahn na koncu opran krivde.

O dogajanju v luksuznem apartmaju na vrhu hotela Sofitel kroži veliko nepotrjenih zgodb, v policijskem poročilu o dogodku, ki navaja trditve domnevne žrtve, pa piše, da je Strauss-Kahn po vstopu sobarice najprej zaprl vrata, nato pa naj bi žensko brez dovoljenja zagrabil za prsi in jo skušal sleči. Kasneje jo je zagrabil za mednožje in jo spolno napadel, pri čemer naj bi se njegov penis dvakrat dotaknil njenih ust.

- Afera Kahn premešala politične karte

Grozi mu do 25 let zapora

Obtožnica zajema dve točki kriminalnega spolnega dejanja, dve točki spolne zlorabe ter po eno točko poskusa posilstva, nezakonitega odvzema prostosti in nasilnega dotikanja. Zaradi tega Strauss-Kahnu grozi do 25 let zapora.

Strauss-Kahn pred sodnico ni govoril, njegov odvetnik pa je povedal, da zanika vso krivdo, ter predlagal, da se ga izpusti po plačilu milijona dolarjev varščine, kar bi plačala njegova soproga Anne Sinclair, ki je bila v ponedeljek menda že na poti v New York.

V New Yorku rojena Sinclairova je bila do poroke s Strauss-Kahnom dobro plačana televizijska voditeljica v Franciji, sicer pa je vnukinja bogatega trgovca z umetninami iz časov pred drugo svetovno vojno Paula Rosenberga. Zakonca imata med drugim stanovanje v Parizu ter hiši v Washingtonu in Marakešu.

Generalni direktor IMF je po podatkih iz leta 2007 upravičen do letne plače (neobdavčene) v znesku 420.000 dolarjev in dodatka za življenjske stroške v višini 75.000 dolarjev. Zato si je brez težav privoščil sobo oziroma stanovanje v hotelu Sofitel, ki stane 3000 dolarjev na noč.

- Strauss-Kahn že pred tedni: Lahko si predstavljam, da bi bil žrtev pasti spolnega škandala

Ker ni bil na službeni poti, nima imunitete

IMF je sporočil, da je bil Strauss-Kahn v New Yorku na zasebnem obisku in je plačal sobo s svojim denarjem. Ker ni bil na službeni poti, tudi ni deležen imunitete.

Njegov odvetnik je sodnico prepričeval, naj ga izpusti, ker je do sojenja pripravljen ostati v New Yorku pri hčerki in predati potni list. Brafman je dejal, da njegova stranka nikakor ni želela na hitro pobegniti iz New Yorka v Pariz. Vozovnico za sobotni let, s katerega so ga odpeljali policisti, je namreč imel že od prej.

Potem ko je zapustil hotel, naj bi šel na kosilo s hčerjo, trdi odvetnik in pravi, da za seboj ni pustil mobilnega telefona, ampak naj bi imel dva in je sam poklical v hotel, če so morda našli drugega. Tako so tudi izvedeli, da je na letalu za Pariz. Za sodnico je bilo zaskrbljujoče dejstvo, da je bil na letalu, ter je zavrnila varščino.

Hotel Sofitel se je medtem ogorčeno odzval na trditve francoskega konservativnega poslanca Michela Debreja, ki je izjavil, da je Strauss-Kahn v istem hotelu že leta počel podobne stvari, kar naj bi vsi vedeli. Hotel je izjavo označil za neutemeljeno in žaljivo.

- Strauss-Kahnu grozi še ena ovadba zaradi spolnega napada iz leta 2002