Po srečanju Arabske lige, ki je Asada pozvala k odstopu, je generalni sekretar Nabil el Arabi še povedal, da ni več časa politične reforme. "Zdaj ni čas za govor o političnih reformah, temveč za prenos oblasti," je povedal. Sirsko opozicijo je tudi pozval k združitvi in oblikovanju prehodne vlade.

Zunanji ministri Arabske lige, ki so se v nedeljo zbrali v katarski Dohi, so Asada pozvali, naj se odpove oblasti in dodali, da bodo zagotovili varen izhod zanj in za njegovo družino.

Ko so ga novinarji vprašali, koliko časa še pripisuje Asadovemu režimu, je ta odgovoril, da ne more definirati obdobja, "toda zagotovo ne dolgo časa".

El Arabi bo zdaj odpotoval na Kitajsko in v Rusijo s katarskim premierjem. "Naše sporočilo Rusom bo jasno in neposredno, da njihovo odločitev za veto razumemo kot nasprotovanje arabskim interesom. Upamo za njihov premislek, še posebej ker vedo, da so dnevi trenutnega režima v Siriji šteti," je povedal.

Iz današnje tiskane izdaje: Sirija s kemičnim orožjem proti tuji intervenciji

Hudi boji v Alepu

Uporniki so sprožili napad za prevzem predmestja Alepa. S sirsko vojsko se borijo pri vhodu v Staro mesto, ki je del svetovne kulturne dediščine Združenih Narodov.

V severnem predelu Alepa so sile Bašarja al Asada s solzivcem in brzostrelkami zatrle upor v mestnem zaporu, pri čemer je po poročanju aktivistov umrlo petnajst zapornikov.

Sirija naj bi kemično orožje preselila na meje

Sirska vlada je kemično orožje prenesla na letališča ob mejah države, je danes sporočila Svobodna sirska vojska (FSA) dan potem, ko je režim predsednika Bašarja al Asada oznanil, da bo uporabil kemično orožje v primeru napada iz tujine.

V največjem sirskem mestu Alep pa je danes prišlo do upora zapornikov, v katerem je umrlo najmanj osem ljudi, so sporočili iz opozicijskega Sirijskega narodnega sveta (SNC). "Varnostne sile so v osrednjem zaporu v Alepu uporabile solzivec in začele streljatudi ti, potem ko so zaporniki priredili miroljuben protest zaradi krivic," so zapisali pri SNC.

Med neredi v zaporu je izbruhnil tudi požar. Režimske sile naj bi ob tem iz helikopterjev streljale na območje zapora, da bi s tem preprečile prihod pomoči, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Današnji upor je že drug v Siriji v manj kot tednu dni. V soboto je Sirski observatorij za človekove pravice sporočil, da sta bila med posredovanjem vojaških sil v zaporu v Homsu ubita dva zapornika.

"Al Asad je nekaj orožja in opreme za sestavljanje kemičnih sestavin dal preseliti na letališča ob mejah"

Nasilje je pretreslo tudi ostala območja v Alepu, kjer se spopadi nadaljujejo že četrti dan, poroča ameriška tiskovna agencija AP. Režimske sile so se z uporniki spopadle v mestnih četrti Salahedin in Sukari, opozicijski aktivisti pa so sporočili, da boji še niso dosegli središča Alepa. V nekaterih predelih mesta so sicer tudi danes potekali protesti proti režimu.

V današnjem obstreljevanju v mestu Herak južno od Damaska pa je umrlo najmanj sedem oseb, med njimi šest otrok. Skupno je danes v nasilju po Siriju umrlo najmanj 33 ljudi, potem ko je bilo v ponedeljkovih nemirih in spopadih ubitih 116 ljudi.

"Znotraj Sirije zelo dobro vemo, kje se nahaja to orožje. Al Asad je nekaj orožja in opreme za sestavljanje kemičnih sestavin dal preseliti na letališča ob mejah," so pri FSA zapisali v sporočilu, kjer so prav tako navedli, da je bilo orožje preseljeno zaradi pritiskov mednarodne skupnosti, ki je v večini pozvala Asada k odstopu.

"Glede na naše podatke je režim svoje zaloge orožja za množično uničevanje začel preseljevati pred več meseci z namenom, da bi povečal pritisk na regijo in mednarodno skupnost," so dejali pri FSA. Vendar je skupina dodala, da je skoraj nemogoče, da bi režim to orožje uporabil proti sosednjemu Izraelu, ki je že javno izrazil zaskrbljenost nad usodo velikih zalog sirskega kemičnega orožja.

Izraelu ni treba skrbeti?

"Režim, ki že tri desetletja proti Izraelu ni izstrelil niti enega naboja, verjetno proti tej državi ne bo uporabil kemičnega orožja," so prepričani pri FSA. Sirska vlada je v ponedeljek sporočila, da kemičnega orožja ne bo uporabila proti svojim civilistom, temveč bo uporabljeno le v primeru napada iz tujine.

Sirska vlada je v ponedeljek sporočila, da kemičnega orožja ne bo uporabila proti svojim civilistom, temveč ga je pripravljena uporabiti le v primeru napada iz tujine. Zaradi burnih mednarodnih odzivov pa je Sirija medtem nekoliko popravila svoje izjave. Predstavnik sirskega zunanjega ministrstva Džihad Makdisi je danes po poročanju sirske državne televizije zatrdil, da Sirija ne bi nikoli uporabila kemičnega in biološkega orožja.

Iz Izraela so nato že sporočili, da je sirsko kemično orožje za zdaj pod nadzorom al Asadovega režima. "Sirski režim se sedaj bori za svoj obstoj, vendar je kemično orožje in orožje za množično uničevanje kljub temu pod popolnim nadzorom režima," je dejal predstavnik izraelskega obrambnega ministrstva Amos Gilad, ki poročilom sirskih upornikov o selitvi orožja blizu mej ni pripisal večje teže.