Zunanji ministri držav članic Arabske lige se bodo danes sestali v prestolnici Katarja. Po mnenju opazovalcev bo večji del razprave namenjen kritiki mirovnega načrta posebnega odposlanca Združenih narodov in Arabske lige za Sirijo Kofija Annana. Vse hujši spopadi v Siriji namreč pričajo o tem, da načrt ne deluje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Da so razmere v Siriji več kot resne, meni tudi izraelski obrambni minister Ehud Barak. Že v petek je sporočil, da je izraelski vojski naročil začetek priprav na posredovanje v Siriji. Danes je poudaril, da Izrael ne bo dovolil, da bi sirski arzenal kemičnega orožja prišel v roke radikalnih islamističnih skupin, kot so na primer libanonski šiiti ali gibanje Hezbolah.

V primeru tovrstne nevarnosti se bo Izrael "dostojanstveno branil", je še zagotovil. Ob tem so se pojavila ugibanja, da se Izrael pripravlja na operacijo prevzema nadzora nad sirskim kemičnim orožjem. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP Barak tovrstnih ugibanj ni ne potrdil ne zanikal. Dejal je le, da "ne bi bilo prav na tem mestu govoriti o tem, kdaj bomo ukrepali, če bomo ukrepali, in kako".

Izraelska vojska je sicer sporočila, da je Bašar al Asad še vedno v Damasku, njegove oborožene sile pa so mu kljub napredujočim upornikom še vedno zveste, poroča Reuters.

Kaj, če se sirskega orožja polasti Hezbolah?

Izraelski strah pred tem, da bi se sirskega orožja polastilo gibanje Hezbolah, sicer ni neutemeljen, saj ima slednje judovsko državo za svojega smrtnega sovražnika. Izrael se boji, da bodo Hezbolahovi voditelji glede uporabe kemičnega orožja imeli precej manj pomislekov, kot jih ima al Asad.

Sirski režim pa se medtem ne glede na vse silovitejši pritisk upornikov skuša postaviti na noge. Al Asad je tako danes sprejel novega poveljnika vojske, generala Alija Ajuba, in mu dal navodila za nadaljnje delovanje, je danes poročala sirska televizija.

Ajub je na položaju nasledil Fahda al Freidža, ki je po smrti nekdanjega sirskega obrambnega ministra Dauda Radžihe prevzel njegov položaj. Radžiha je bil skupaj s tremi drugimi pomembnimi sirskimi državniki ubit v napadu uporniške Svobodne sirske vojske.

V Damasku nov napad, boji tudi v drugem največjem mestu Sirije

Režimske sile so davi s tanki napadle četrt Barzeh v severozahodnem delu sirske prestolnice Damask, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice. Kot dodaja francoska tiskovna agencija AFP, se siloviti spopadi danes nadaljujejo tudi v drugem največjem sirskem mestu Alep, kjer se je po navedbah upornikov začela "operacija osvoboditve".

Sirska vojska se je za silovit napad na četrt Barzeh, ki je bila že v minulih dneh prizorišče spopadov, odločila po sobotnem dnevu zatišja v Damasku. Napad vodi četrta brigada sirske vojske pod vodstvom brata sirskega predsednika Bašarja al Asada, Maherja, ki ima na razpolago tudi bojne helikopterje, so še sporočili iz observatorija.

Vladnim silam je medtem v okviru akcije "čiščenja Damaska teroristov" uspelo "očistiti" četrt Kabun, je danes poročala uradna sirska tiskovna agencija Sana. Sirska televizija je v podporo navedbam Sane predvajala posnetke trupel, orožja, telekomunikacijske opreme in denarja, domnevno zasežene po osvojitvi Kabuna.

Medtem ko se al Asadove sile borijo za Damask, so uporniki začeli operacijo "osvoboditve" severnosirske province Alep, trgovskega središča, kjer že tretji dan divjajo siloviti spopadi, so sirski aktivisti sporočili prek videoposnetka na Youtubeu.

Potem ko so se spopadi minuli teden razširili tudi na ti dve mesti, je v Siriji vse bolj krvavo. V soboto je bilo v državi po navedbah observatorija za človekove pravice ubitih 164 ljudi, med njimi 86 civilistov, 49 vojakov in 29 upornikov.

Skupaj je nasilje v Siriji od začetka upora proti al Asadu po navedbah observatorija terjalo najmanj 19.106 ljudi, od tega 13.296 civilistov in oboroženih upornikov, 4861 vojakov al Asadove vojske in 949 borcev proti režimu iz vrst dezerterjev.

Dezerterji se zatekajo v Turčijo

Vse več dezerterjev iz al Asadove vojske išče zatočišče v Turčiji, kamor se je zateklo že približno 40.000 sirskih beguncev. V noči na danes je tako v Turčijo prebegnil še en general sirske vojske, že 25. po vrsti. Generali, ki so odrekli podporo al Asadu, so v Turčiji oblikovali Svobodno sirsko vojsko za boj proti režimu.

Svobodna sirska vojska zadnje dni vse drzneje prodira nazaj v Sirijo. V petek so njeni pripadniki zavzeli mejno postojanko Bab al Hava na sirsko-turški meji, danes pa tudi prehod al Salama severno od Alepa, poroča AFP, ki se sklicuje na neimenovane diplomatske vire.

Turški tovornjakarji ob tem opozarjajo na nasilje Svobodne sirske vojske. Njeni pripadniki naj bi namreč po zavzetju Bab al Have izropali njihove tovornjake, vozniki pa so se morali pred njihovim nasiljem zateči na turško stran prehoda, poroča AFP.

Sirski uporniki so sicer danes zavzeli tudi enega od treh najpomembnejših mejnih prehodov na sirsko-iraški meji, Jarabijah. Po navedbah lokalnih oblasti so prehod zavzeli brez spopadov, saj so vojaki prehod ponoči zapustili. Župan bližnjega mesta na iraški strani meje Nineveh Athil al Nudžaifi je pojasnil, da je iraška meja odprta zgolj za iraške državljane, ki se želijo vrniti v domovino.

Spopadi med sirskimi uporniki in al Asadovimi silami potekajo tudi za mejni prehod z Irakom Albu Kamal, medtem ko je tretji pomemben mejni prehod na tej meji Tenef trenutno še v rokah sirskega režima, še poroča AFP.