Številni še vedno brez elektrike, ekipe na terenu

Ekipe civilne zaščite, elektro podjetij, gasilci in drugi, ki so preko noči zaradi varnosti morali prekiniti delo na terenu, nadaljujejo z odpravljanjem posledic in vzpostavljanjem normalnih razmer. Na pomoč pri odpravi posledic ledene ujme so jim že v nedeljo priskočili tudi vojaki.

Zaradi padajočih dreves je delo reševalnih služb marsikje omejeno na zadeve, ki ogrožajo življenja. Z vseh izpostav poročajo tudi o posameznih zaselkih, ki so zaradi neprevoznih cest še vedno odrezani od sveta. Brez elektrike naj bi bilo v nedeljo kar okrog 250.000 ljudi.

Pomoč na prizadetih območjih ljudem nudijo z generatorji električne energije. Uprava za zaščito in reševanje je tako iz državnih rezerv izdala 68 manjših generatorjev.

Konvoj 40 vozil s pomočjo iz Avstrije v Logatcu

Na včerajšnjo prošnjo za pomoč Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje se je do danes zjutraj odzvalo pet držav. Slovenija je že sprejela pomoč Nemčije, ki je ponudila tri generatorje, Avstrije, ki jih je ponudila 20, in Češke, ki je ponudila enega.

Konvoj 40 vozil je okoli 10. ure na Šentilju sprejela slovenska Civilna zaščita ter jih pospremila v Center za zaščito in reševanje v Logatec, kjer bodo nastanjeni; ko bodo pristojni odločili, kje so potrebe največje, bodo poslani na t. i. delovišča. Pomoč manjših generatorjev je takoj ponudila tudi Hrvaška, Italija in Madžarska pa sta sporočili, da zaradi težkih vremenskih razmer in potreb doma generatorjev ne moreta zagotoviti.

Vojaški generator. (Foto: Tamino Petelinšek)

Ponekod ne delujejo mobilni telefoni

Ponekod po Sloveniji prihaja do motenj mobilnih storitev, najbolj kritično je na Koroškem in v notranjsko-kraški regiji, kjer deluje manj kot polovica razpoložljive infrastrukture.

Kot so navedli v Telekomu Slovenije, je s signalom pokrit večji del države, do občasnih motenj pa prihaja na območjih, kjer je zaradi vremenskih razmer največ težav. Te rešujejo ekipe na terenu, delovanje omrežja pa zagotavljajo z lastnimi agregati. Gospodinjstva na območjih brez električne energije pozivajo, naj vse telekomunikacijske naprave izklopijo iz električnega in telekomunikacijskega omrežja.

Ravno tako so na lokacije, kjer je bilo to možno, pomožne generatorje pripeljali pri Simobilu, drugod so deli omrežja delovali na baterije, ki imajo avtonomijo do 10 ur, vendar so se te tekom vikenda večinoma izpraznile. V vseh večjih mestih, z izjemo Postojne, vse Simobilove storitve delujejo nemoteno.

V T2 so pojasnili, da imajo v izpadu okoli 15 odstotkov lokacij, a gre za lokacije z manjšim številom naročnikov, zato to ne pomeni 15 odstotkov njihovega omrežja oz. naročnikov. To se sicer iz ure v uro spreminja, ker so odvisni od stanja električnega omrežja.

Kot so še dodali v T2, je na njihovi opremi prišlo do prekinitve optičnega kabla med Godovičem in Logatcem.

Tudi uporabniki Amisa imajo ponekod težave v delovanju internetnih storitev, in sicer tam, kjer je motena dobava električne energije. "Ekipe vzdrževalcev telekomunikacijskih in elektro omrežij se intenzivno trudijo odpraviti posledice ter zagotoviti nemoteno delovanje vseh storitev," so poudarili in ocenili, da bo do težav občasno še prihajalo.

Pri Tušmobilu pa so poudarili, da so razmere trenutno najbolj problematične na območju Koroške, v notranjsko-kraški regiji (na območju Unca) ter v delu Štajerske. Z motenim delovanjem storitev se spopadajo tudi v delu Savinjske doline, Ribnici, na Goriškem na območju Nove Gorice in v smeri Tolmina ter v okolici Ljubljane.

O posledicah žleda več preberite v članku Žledolom poškodoval okrog 42 odstotkov celotne površine gozda, nekateri brez elektrike tudi do 14 dni.

Neverjeten video posnetek iz Postojne:

Vremenske razmere prizadele tudi divjad

Izredne vremenske razmere niso prizanesle niti divjadi in drugim prostoživečim živalim. V Lovski zvezi Slovenije ocenjujejo, da jih je kar nekaj poškodovanih, prebivalce pa prosijo, naj jih nikar dodatno ne vznemirjajo, predvsem pa naj ne spuščajo psov prosto v naravo.

Če se ljudje že odpravijo v naravo ali gozd, kar se sicer zaradi varnosti odsvetuje, naj ne hodijo izven glavnih uhojenih poti na manjše steze in poti, saj s tem živali dodatno vznemirjajo, so sporočili iz Lovske zveze Slovenije.

Še posebej pozivajo lastnike psov, naj jih imajo na povodcih, saj lahko prosto tekanje psov po naravi in preganjanje divjad ter prostoživeče živali dodatno oslabi, poškoduje ali jih pahne v smrtno nevarnost.

Kdor bi slučajno opazil poškodovano divjad, naj pokliče center za obveščanje na številko 112, kjer ga bodo usmerili na območnega upravljalca lovišča oz. lovsko družino. Nikar pa naj ne poskuša živali pomagati sam, saj ga lahko resno poškoduje.

Takoj, ko bodo razmere to dopuščale, se bodo lovski čuvaji odpravili na teren, da si ogledajo stanje v gozdovih in naravi ter pomagajo ujetim ali poškodovanim prostoživečim živalim.

Okoli 65 odstotkov šol po državi zaprtih

Okoli 65 odstotkov šol po državi je zaradi neugodnih vremenskih razmer danes zaprtih. Na ministrstvu za izobraževanje so zjutraj po ponovnem pregledu stanja ugotovili, da šole na območju Maribora, Kranja in Ljubljane obratujejo, je za STA dejala Katja Pegam z ministrstva. Najhuje je na Notranjskem oz. Postojnskem, kjer so zaprti vse šole in vrtci.

Osnovne šole so danes odprte delno na območju Primorske, in sicer v Izoli, Piranu in Portorožu; na Dolenjskem in na območju Bele krajine; ter v Prekmurju oziroma v Murski Soboti. Vse šole in vrtci pa so zaprti na Notranjskem oziroma na Postojnskem, na Koroškem (v Velenju) in v Šaleški dolini.

Seznam šol in vrtcev, ki so že sporočili da pouka in varstva ne bo, ministrstvo objavlja na svoji spletni strani in ga sproti osvežuje.

Zaradi izrednih vremenskih razmer pa sta Državni izpitni center in Državna komisija za poklicno maturo sprejela odločitev, da prekličejo za danes predvideni prvi dan pisanja pisnih izpitov prvega predmeta poklicne mature (izpit iz slovenščine ali italijanščine ali madžarščine). Šole bodo o novem datumu pisnega izpita iz materinščine (zimski rok) obvestili v naslednjih dneh, piše na spletni strani ministrstva.

(Foto: Bojan Velikonja)

Nekateri odjemalci Elektra Ljubljana bodo brez elektrike do konca tedna

Elektro Ljubljana odjemalce na območjih Cerknice, Starega trga, med Cerknico in Sodražico, Babnega polja, v dolini reke Kolpe, med Cerknico in Logatcem, Logatca, med Logatcem in Žibršami, Logatcem in Kalcami, ter med Logatcem in Rovtami, obvešča, da bo odprava vseh okvar in izpad dobave elektrike trajal do konca tedna.

Zato odjemalce pozivajo, naj se na to ustrezno pripravijo.

Odjemalce na območjih Zagorja, Kamnika, Domžal, Grosupljega, Ivančne gorice, Kočevje, Ribnice, Žirov, Vrhnike in Trebnjega pa opozarjajo, da bo zaradi odprave okvar dobava večkrat motena. Industrijske in tudi ostale odjemalce pozivajo, naj temu prilagodijo svoje aktivnosti.

Na območju Elektra Ljubljana je bilo ob 16. uri brez napetosti 1210 transformatorskih postaj, oskrba z električno energijo je bila motena pri približno 35.000 odjemalcih. Na območju Elektra Celje je po zadnjih podatkih brez elektrike še 24.000 odjemalcev, brez elektrike je še vedno 26.500 odjemalcev Elektra Maribor, okoli 5000 odjemalcev Elektra Gorenjska, popoldne je bilo brez elektrike tudi 10 tisoč odjemalcev Elektra Primorska na območju Primorske in Notranjske.

Novice o stanju na omrežju lahko spremljate tudi na njihovi spletni strani, kjer vsaki dve uri objavljajo sveže podatke.

Na Gorenjskem podiranje drevja povzroča vedno nove težave

Na Gorenjskem, kjer je ponoči še snežilo, se nadaljuje lomljenje drevja. Še naprej so težave s prevoznostjo cest in izpadi v elektrodistribucijskem omrežju. Po dosegljivih podatkih distributerja pred natančnim pregledom terena kaže, da je brez elektrike okrog 4000 odjemalcev.

Kot so povedali na Elektru Gorenjska, so nekaj dela vzdrževalci lahko opravili tudi ponoči, in nekatera gospodinjstva znova priklopili na elektriko, večina dela pa se je začela v zgodnjih jutranjih urah.

Na Jezersko z valuki

Na Jezersko, ki je popolnoma odrezano od sveta, se bodo gasilci in drugi že čez nekaj ur začeli prebijati s pomočjo treh oklepnikov valuk Slovenske vojske. "Razmere za helikopter so neustrezne, saj let preprečuje gosta megla. Na Jezersko moramo dostaviti hrano in servisni elektro material. Agregat smo uspeli pripeljati že včeraj, a so se prek noči potrgale vse žice, tako da je dobršen del naselja spet brez elektrike. Skušali bomo dostaviti tudi nekaj plinskih peči. Vojska, civilna zaščita, gasilci in delavci elektra se dobimo v Preddvoru," je poročal poveljnik gorenjske civilne zaščite Jernej Hudohmet. V tem primeru gre za prvo posredovanje oklepnikov valuk za prebivalstvo.

Operacijo pomoči Jezerjanom vodi poveljstvo logistične brigade vojašnice Petra Petriča iz Kranja, a so se lahka oklepna vozila Valuk pripeljala iz ljubljanske in iz celjske vojašnice. Slovenska vojska ima sicer 85 Valukov. Gre za lahka oklepna vozila 6x6 proizvajalca Steyr s 6 cilinderskim turbodizelskim motorjem, ki premore 191 kW moči. Namenjen je za varen transport pehotnih enot do ravni oddelka. Težek je dobrih 12 ton.

Cesta na Jezersko je zaprta že v Preddvoru, tako da je od sveta odrezana tudi najdaljša slovenska vas - Kokra. Cesta na drugo stran prek prelaza Jezersko je prav tako zaprta. Tamkajšnji župan dodaja, da bodo za pomoč pri zdravstveni oskrbi najverjetneje prosili avstrijskega kolega.

Na Jezersko se bodo prebijali s pomočjo treh oklepnikov valuk Slovenske vojske. (Foto: Primož Knez)

Na območju Elektra Celje brez elektrike še vedno več kot 24.000 odjemalcev

Kljub vsem prizadevanjem razpoložljivih ekip na terenu ter civilne zaščite, ki je pomagala tudi z agregati, Elektro Celje še ne more zagotoviti oskrbe z električno energijo vsem odjemalcem, saj prihaja do novih poškodb na omrežju. Na območju Elektra Celje je brez napetosti tako 1000 transformatorskih postaj, brez elektrike pa 24.000 odjemalcev.

Največ težav je še vedno na območju Koroške, Šaleške in Savinjske doline, kjer ekipe Elektra Celje odpravijo eno okvaro, zatem pa se pojavi nova. Terenske ekipe so spet na terenu in bodo odjemalcem poskušale čim prej zagotoviti oskrbo z električno energijo.

V Šoštanju so številne ceste še vedno neprevozne. Nemogoče je priti v sotesko Penk, težave so v vseh višjeležečih krajevnih skupnostih. Razmere pa se spreminjajo praktično iz minute v minuto. Gasilci so na terenu 24 ur na dan – ponoči imajo organizirana dežurstva, tako da so prevozne vsaj glavne ceste v Šoštanj.

Največjo težavo pa predstavlja izpad električne energije. Z izjemo Šoštanja in dela Topolšice je večji del občine Šoštanj še vedno brez elektrike, posledično v veliki meri tudi brez ogrevanja, težave pa se pojavljajo tudi z dobavo pitne vode. S slednjim se soočajo predvsem v Topolšici, na Lomu. „Najhuje je, da v eno smer vzpostavijo prevoznost ceste, a ko se vračajo, je na njej ponovno ogromno drevja. Enako je tudi z električno napeljavo,“ je povedal šoštanjski župan Darko Menih. Samo v Šoštanju je danes od sedmih zjutraj na terenu 82 gasilcev z 12 vozili. Med intervencijo v Gaberkah se je eden od njih tudi poškodoval, zlomil si je nogo.

Velenjski župan Bojan Kontič je na današnji novinarski konferenci v Velenju povedal, da je pri njih še vedno veliko cest neprevoznih ali težje prevoznih, da se drevesa še vedno podirajo in marsikje ogrožajo tudi objekte.

V celjskem urgentnem centru 30 odstotkov več pacientov

Iz Splošne bolnišnice Celje so sporočili, da so imeli v urgentnem centru v preteklih dneh zaradi posledic vremenskih razmer več dela kot običajno. Od četrtka do nedelje jih je obiskalo približno 30 odstotkov več pacientov in to predvsem zaradi poškodb, ki so bile posledica padcev in zdrsov zaradi snega in ledu. Prevladovali so zlomi zapestja, nekaj je bilo tudi zlomov goleni in gležnja. Zdravniki so zaradi zlomov opravili 15 operacij in približno 30 repozicij zlomljenega zapestja v splošni anesteziji. Še več je bilo zlomov, ki takšne obravnave niso potrebovali. Hujših poškodb ali prometnih nesreč na srečo ta konec tedna ni bilo. Kljub povečanemu obisku so zaposleni uspeli tekoče obravnavati poškodovane paciente, tako da hujše gneče in dolgotrajnega čakanja ni bilo.

Več po poškodbah in nesrečah lahko preberete v zbirnem članku.

(Foto: Bojan Velikonja)

Na Koroškem imajo intervencijske službe še naprej zelo veliko dela

Na celotnem območju Koroške so imeli prostovoljni in poklicni gasilci minulo noč veliko dela. Podirajoča drevesa namreč še naprej zapirajo ceste in ponekod ogrožajo tudi stanovanjske hiše. Na Koroškem je ostalo v nedeljo zvečer več kot 7400 odjemalcev Elektra Celje brez elektrike, danes so zaprte številne šole in vrtci. Dobavo vode so na nekaterih delih že zagotovili, delavci Elektra Celje pa na terenu še niso mogli odpraviti vseh težav.

Dolenjska: razmere so se umirile, ponekod še brez elektrike

Na Dolenjskem in v Beli krajini se razmere počasi umirjajo, še vedno pa imajo največ težav z elektriko. Zaradi izpadov posameznih transformatorskih postaj brez električne energije ostajajo nekatera gospodinjstva v občinah Žužemberk, Semič, Metlika, Črnomelj, Trebnje, Šentjernej in Straža ter del Novega mesta, pojasnjuje vodja novomeške izpostave Uprave za zaščito in reševanje Klemen Gorše.

Na tamkajšnjih cestah večjih težav v prometu ni, so pa na terenu nove ekipe, ki sproti odstranjujejo težave. Včeraj in danes ponoči je bilo sicer na terenu okrog 400 gasilcev, pa tudi delavci cestnih in komunalnih podjetij. Na območju Dolenjske in Bele krajine so odstranili več kot 1.000 dreves, ki so ovirala promet, je še povedal Gorše. Po dozdajšnjih podatkih nobeno od dreves k sreči ni poškodovalo stanovanjskih hiš.

Zaprte pa so ostale nekatere šole. Tako nimajo pouka v Trebnjem in podružnicah, Velikem Gabru, Šentrupertu, Mokronogu in na Trebelnem.

Danes dopoldne so elektriko dobili tudi na glaven črpališču v Radanji vasi, kjer zagotavljajo oskrbo s pitno vodo za celotno območje Trebnjega. Kot je povedal direktor tamkajšnje komunale Stanko Tomšič, so brez vode že ostali na nekaterih višje ležečih predelih Trebnjega, vendar vodohrane polnijo, tako da bo povsod oskrba kmalu spet nemotena.

Na širšem Kočevskem območju brez elektrike skoraj vsi, razen prebivalcev Kočevja

Kot je povedal direktor kočevske distribucijske enote podjetja Elektro Ljubljana Vincenc Janša so na širšem Kočevskem območju brez elektrike skoraj vsi, razen prebivalcev Kočevja. Že več dni nimajo elektrike v Loškem Potoku, brez elektrike pa so ostali tudi v Poljanski dolini, Kolpski dolini, Kočevski Reki, Kostelu, Gotenici, Osilnici (ta je sicer popolnoma odrezana od sveta, saj so neprevozne vse ceste, ki vodijo do te najmanjše slovenske občine) ter v malo bolj oddaljeni Dobrepoljski dolini. Dodal je, da so njihove ekipe že tri dni na terenu, vendar jim delo onemogočajo izredno težki pogoji – neprevozne so skoraj vse lokalne ceste, obenem se drevje še vedno lomi, zato je delo v gozdu izredno nevarno. Ponekod je zapored polomljeno tudi po sedem električnih drogov.

Vincenc Janša je dodal, da bodo danes najverjetneje dobili obljubljene agregate, s katerimi bodo pomagali vzpostaviti elektriko v večjih vaseh oz. bodo vzpostavili delovanje zdravstvenih postaj, vrtcev in ostalih javnih ustanov. V nasprotnem primeru bo lahko prišlo tudi do težav z oskrbo s pitno vodo.

Na Kočevskem se je sicer včeraj sestala krizna ekipa, zaprte so vse šole in en vrtec – tisti v Kočevski Reki. Delavci komunalnega podjetja so sicer do zjutraj v Kočevju in okolici vzpostavili t.i. varne koridorje za pot v vrtec, saj je tudi po mestu polomljenega veliko drevja, polomljene veje pa onemogočajo hojo po nekaterih pločnikih.

Fotografija iz Kočevja. (Foto: Petra Šolar)

V Zasavju ni bilo tako hudo kot drugod po državi

V Zasavju posledice žledoloma niso bile tako hude kot drugje po državi, so pa imeli gasilci in drugi prostovoljci kljub vsemu precej dela z odstranjevanje podrtih dreves. Največ težav je lomljenje dreves povzročalo na območju Izlak, Čemšenika, Čolnišč in Šentlamberta v občini Zagorje ob Savi, kjer so gasilci ponekod zaradi nevarnosti morali prekiniti z delom, prav tako sta še vedno zaprti regionalna cesta Izlake – Drtija ter cesta Vidrga-Sveta gora. V trboveljski občini je zaradi nevarnosti padanja dreves še vedno zaprta cesta proti Dobovcu, trboveljski gasilci pa so imeli delo z odstranjevanjem dreves še na cesti Klek-Čebine in v Čečah.

Zasavske šole in vrtci, z izjemo OŠ Šmartno pri Litiji, Gimnazije Litija in Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje ter podružnične osnovne šole Šentlambert in vrtca na Dobovcu, danes niso zapirali vrat, so pa ravnatelji starše pozvali, naj sami presodijo, ali je pot v šolo za njihove otroke varna. Staršem otrok iz okoliških vasi pa so predlagali, naj otroci v šolo pridejo, ko se bodo razmere na cestah izboljšale.

Na Severnoprimorskem prioriteta oskrba z elektriko

Ponoči je na območjih Primorske in Notranjske brez elektrike znova ostalo veliko gospodinjstev, skupaj je brez električne energije okrog 11.500 odjemalcev. Na severnem Primorskem bodo danes poskušali na najbolj prizadeta območja na Idrijsko-Cerkljanskem, Tolminskem in Trnovsko-Banjški planoti prepeljati agregate in ljudem zagotoviti električno energijo ter jih oskrbeti z najnujnejšim. Najhuje je na Šentviški planoti, v Kanalskem Lomu, v višje ležečih vaseh Cerkljanske, v Kanomlji in na Vojskem. Nekatere vasi so že četrti dan brez elektrike in le z medsosedsko pomočjo in deljenjem agregatov je življenje na planotah znosnejše.

"Na Cerkljanskem se razmere še nič ne umirjajo. Ekipe odhajajo na teren pomagat delavcem elektro podjetja ter čistiti ceste. Najhuje je v Novakih in na Bukovem. Nekatere kmetije so povsem odrezane od sveta in nam že dva dni ni uspelo priti do njih," je naši dopisnici pravkar razmere opisal poveljnik cerkljanske gasilske zveze Stanko Močnik.

Šentviška planota. (Foto: Jože Dakskobler)

Ujeti smučarji

Na smučišču Črni vrh nad Cerknim je v apartmajih ostalo ujetih 35 smučarjev, je za Dnevnik povedal direktor Hotela Cerkno Vasilij Sedej: "Zaradi loma dreves v noči na nedeljo se je cestna povezava s Cerknim prekinila. Je pa z njimi v apartmajih naše osebje, nočni oskrbnik in žičničarja, ki so poskrbeli za plinske štedilnike in tople obroke, tako da so gosti trenutno v apartmajih povsem na varnem. Danes zjutraj se je do apartmajev uspelo prebiti tudi vodji smučarskega centra, ki vodi nadaljnje ukrepe za čimprejšnjo normalizacijo stanja. Ker uslužbenci Elektro Primorske še niso uspeli zagotoviti električne energije, bomo predvidoma še danes na smučarski center poslali agregat, ki bo omogočil priklop električne energije. Goste bomo na njihovo željo ali po potrebi evakuirali v Hotel Cerkno takoj, ko bodo prometne povezave omogočale ustrezno varnost na poti."

Domačije nad Idrijo so ujete. To je edina pot iz domačije Rob na Utrskem Vrhu proti dolini do Kanomlje oziroma do Spodnje Idrije. Tadeja Ozebek

V Podravju brez elektrike še 44.000 gospodinjstev

V Podravju se je število gospodinjstev brez elektrike ponoči povečalo, po zadnjih podatkih Elektra Maribor pa se razmere izboljšujejo.

Ob 15. uri je bilo po njihovih podatkih prizadetih 941 transofmatorskih postaj oziroma okoli 26.500 odjemalcev, njihovi uslužbenci, ki delajo s polnimi zmogljivostmi, pa se trudijo čim prej odpraviti napake.

Kot je pojasnila tiskovna predstavnica Elektra Maribor, ki sicer oskrbuje več kot 213.000 uporabnikov omrežja na skoraj celotnem območju severovzhodne Slovenije, Karin Zagomilšek, so mnogim odjemalcem uspeli ponovno zagotoviti napajanje. Še vedno pa je kljub velikemu naporu več kot 220 monterjev na terenu največ težav na območju Pohorja, Kozjaka in Slovenskih goric.

Že zdaj je jasno, da škoda ne bo majhna, je v izjavi novinarjem danes dejal predsednik uprave Elektra Maribor Boris Sovič. Pred petimi leti ob podobnih, a ne tako hudih dogodkih, je bilo škode za 3,2 milijona evrov, tako da skoraj ni verjetno, da bi bila letos manjša, je dodal.

Zaradi vremenskih razmer je Oddelek za pljučne bolezni UKC Maribor brez elektrike in telefonskih povezav, cesta je zaradi poledice in podrtih dreves težko prevozna. Zaradi izrednih razmer so do nadaljnjega odpovedani vsi naročeni ambulantni pregledi.