Zastrupitve z agregati

V okolici Postojne je prišlo do zastrupitve s strupenim ogljikovim monoksidom iz agregatov, nam je potrdil poveljnik Gasilske zveze Postojna Primož Bajec. Posredovala je nujna medicinska pomoč. Dva občana sta bila na zdravljenje odpeljala v ljubljanski klinični center. Vsi tri manjše agregati so bili nameščeni v stanovanjskih hišah.

Na postojnskem, kjer so danes že četrti dan brez električne energije, si številni občani pomagajo z lastnimi prenosnimi agregati. Ker se v motorju ob zgorevanju bencina ali dizelskega goriva sprošča tudi smrtno nevarni ogljikov monoksid, lahko  ob delovanju agregata v zaprtem ali deloma zaprtem prostoru (na primer garaži, kleti) njegova raven zelo hitro naraste in doseže smrtno nevarno koncentracijo že po nekaj minutah.

Več o zastrupitvi z agregatih in stanjem na urgencah zaradi poškodb si preberite tukaj.

Arso je za severozahod Slovenije ponovno razglasil rdeči alarm. (Foto: Grafika Arso, 3. 2. ob 14.45)

Poškodovanega drevja je 3,5 milijona kubičnih metrov

Žledolom je doslej poškodoval že okrog 500.000 hektarjev gozdov, kar je okrog 42 odstotkov celotne površine gozda. Poškodovanega drevja je 3,5 milijona kubičnih metrov, kar je skoraj celoletna količina posekanega lesa v Sloveniji, so sporočili z Zavoda za gozdove Slovenije. Poškodovanih je več kot polovica gozdnih cest.

Avtor: truba4be / Youtube

Končna ocena količine poškodovanega drevja bo znana, ko bodo terenske razmere omogočale pregled poškodovanih gozdov. Žled je lomil tako listavce kot tudi iglavce in sicer posamezne veje, cele krošnje, pri smreki tudi vrhove. Lomilo pa je cela drevesa in jih prevračalo tudi s koreninami. Ponekod so obremenitve drevja večje, ker se je žled začel nabirati na sneg, ki je ostal na krošnjah. Na teh območjih je poškodb več, lomijo se tudi vrhovi smrek.

Statistika škode in posledice žleda.

Židan: Velika sreča, da ni smrtnih žrtev

Minister za kmetijstvo Dejan Židan je danes znova opozoril, naj nihče ne hodi v gozd, saj je to smrtno nevarno. »Da ni bilo poškodb posameznikov ali celo smrtnih žrtev je velika sreča in naj tako tudi ostane,« je opozoril.

Prve ocene o škodi so zelo približne. Poškodovanega je 40 odstotkov gozda, izgubili bomo vsaj enoletni posek v gozdu, je pojasnil Židan. Ob tem je izpostavil, da je od 12.000 kilometrov gozdnih cest poškodovanih kar 6000 kilometrov, ki pa ne služijo samo delu v gozdu, pač pa za številne družine pomenijo povezavo z drugimi cestami.

Za lesno industrijo lahko to pomeni okno priložnosti, meni Židan. »Na razpolago bodo velike količine lesa, ker bodo viški, bo to vplivalo tudi na padec cen lesa. Upam, da bo to priložnost slovenska lesna industrija tudi izkoristila,« je poudaril minister.

Sanacija gozda bo trajala več let

Ministru so se ob ogledu pridružili tudi direktor Zavoda za gozdove Slovenije Damjan Oražem. Izpostavil je, da bo sanacija gozda trajala več let. Poškodovanega je 500.000 hektarjev gozda, kar je skoraj polovica. Na nekaterih območjih je gozd poškodovan celo do 80-odstotno. Nekateri gozdovi na Postojnskem in Pivškem pa so zaradi žledoloma in snegoloma celo popolnoma uničeni.

Neprevozna je polovica vseh gozdnih cest

Avtor: Andrej Bergant / Youtube

Pri podiranju se je dogajal tudi domino efekt pri vseh drevesnih vrstah, huje so poškodovane mlajše razvojne faze, predvsem drogovnjaki. Na objekte in infrastrukturo so se podirala predvsem robna drevesa z močno enostransko razvitimi krošnjami. Zaradi polomljenega drevja je neprevoznih najmanj 6330 kilometrov gozdnih cest, kar predstavlja 53 odstotkov vseh gozdnih cest v Sloveniji.

V žledolomu in snegolomu poškodovano drevje iglavcev bo treba posekati in odpeljati iz gozda najkasneje do konca aprila zaradi nevarnosti namnožitve podlubnikov. Sanacija poškodovanega drevja listavcev pa bo lahko potekala dlje časa.

Zaprtih večina šol, podiranje dreves povzroča velike težave

Škode naj prebivalci ne odpravljajo sami

Po besedah ministra Jakiča nas je prizadela naravna katastrofa večjih razsežnosti, udeleženci sestanka pa so ljudi in lokalne skupnosti pozvali, naj se oglasijo, če potrebujejo pomoč. Prebivalci naj to sporočijo na številko 112. Prav tako naj se ljudje sami ne lotevajo odprave škode, saj je to lahko smrtno nevarno, in se izogibajo mest, kjer ležijo potrgani vodniki.

Po zadnjih podatkih je na območju Elektra Ljubljana brez električne energije 70.000 odjemalcev, je še povedal Jakič. Na Celjskem je brez elektrike okoli 25.000 prebivalcev, na Gorenjskem elektrike nima 3800 odjemalcev, na področju Elektra Primorske pa 10.664 odjemalcev.

Brez elektrike še vedno 26.500 odjemalcev Elektra Maribor

Zaradi posledic vremenske ujme je bilo ob 14. uri brez električne energije še vedno 26.500 odjemalcev Elektra Maribor, največ na območju mariborske enote, murskosoboška pa je brez težav. Kot so sporočili iz družbe, so ekipe vseskozi na terenu in odpravljajo napake, vendar pa še vedno prihaja do novih poškodb na distribucijskem omrežju.

Brez napetosti je skoraj celotno območje Pohorja, razdelilna postaja Podvelka je v celoti brez napetosti, v razdelilni transformatorski postaji Sladki vrh je brez napetosti polovica odjemalcev, prav tako na območju Ruš. Postaji Slovenska Bistrica in Slovenske Konjice napajata le del območja, napetosti nima tri četrt odjemalcev na tistem območju, navajajo v družbi.

Nekatera območja do elektrike šele konec tedna

Iz Elektra Ljubljana odjemalce na območjih Cerknice, Starega trga, med Cerknico in Sodražico, Babnega polja, v dolini reke Kolpe, med Cerknico in Logatcem, Logatca, med Logatcem in Žibršami, Logatcem in Kalcami, ter med Logatcem in Rovtami opozarjajo, da bo odprava vseh okvar in posledično tudi izpad dobave električne energije trajal vse do konca tedna.

Odjemalce na območjih Zagorja, Kamnika, Domžal, Grosupljega, Ivančne gorice, Kočevje, Ribnica, Žirov, Vrhnike in Trebnjega pa opozarjajuo, da bo zaradi odprave okvar dobava večkrat motena.

Na območju Trebnjega do elektrike še danes

Na območju Trebnjega, kjer je bilo po podatkih Elektra Ljubljana opoldne brez električne napetosti še 73 transformatorskih postaj, naj bi danes odpravili vse težave z dobavo elektrike. Žled je najbolj prizadel območje Čateža, električarjem pa na terenu pomagajo tudi trebanjski gasilci, je za STA povedal trebanjski župan Alojzij Kastelic.

Na območju Elektra Celje je bilo danes ob 12. uri brez elektrike še 24.100 odjemalcev. Oskrba z električno energijo je tako motena pri 5000 odjemalcih na Koroškem, v Šaleški dolini je brez elektrike prav tako 5000 odjemalcev, v Savinjski dolini 8500 odjemalcev, na Celjskem 3600 odjemalcev in na območju Krškega 2000 odjemalcev.

Delavci sanirajo, a se ponovno zruši - nekateri brez elektrike tudi do 14 dni

Samo na Primorskem je na tleh 100 kilometrov vodnikov, Elektro Primorska pa v celem letu sanira okoli 50 padlih vodnikov. Zato je možno, da bodo nekateri odjemalci, sploh tisti v bolj odročnih krajih, brez elektrike kakšen teden ali 14 dni, je še pojasnil Jakič.

Dogaja se tudi, da tisto, kar elektro delavci uspejo sanirati, ponovno zruši. V Postojni se je v teh dneh to zgodilo dvakrat, danes pa distribucijsko omrežje sanirajo že tretjič. Predvidevajo, da bo Postojna v omrežje priključena do konca dneva, je pojasnil predsednik uprave Elektra Primorska Uroš Blažica.

Na Kočevskem med 150.000 in 200.000 kubičnih metrov poškodovanega drevja

Prve skupne ocene kažejo, da je na Območni enoti Kočevje poškodovanega drevja med 150.000 in 200.000 m3, največ v višinskem pasu med 600 in 1200 m , samo na območju Loškega Potoka in Drage za okrog 50.000 m3. Ostale predeli imajo manj poškodb, najmanj poškodb je na vzhodnem delu območja (Rog).

Eles: celotnih posledic ne bo mogoče sanirati pred koncem aprila

»Razmere so še vedno obratovalno zelo kritične, saj se odjem na območju RTP Divača, ki oskrbuje celotno Primorsko, napaja le iz tujine - iz Hrvaške in Italije. Ob dodatnem izpadu prenosnih poti, bi lahko prišlo tudi do obratovalnih težav večjih razsežnosti,« je pojasnil Jurij Klančnik, direktor

Oglejte si posnetek škode iz Postojne:

Avtor: Matej Kavčič/youtube

»Naše vzdrževalne ekipe prenosnega omrežja iz štirih centrov vzdrževanja so na terenu že od petka zjutraj, ko so začeli pomagati tudi Elektru Primorska. Danes, ko so se razmere rahlo umirile, smo začeli z ocenjevanjem škode, saj so se daljnovodni stebri pod težo ledenega objema pred tem nenehno podirali. Škoda bi lahko bila lahko še znatno večja, v kolikor ne bi v družbi ELES predhodno sprotno vzdrževali tras daljnovodov. S konkretnimi sanacijami bomo pričeli takoj, ko bo to mogoče. Žal pa prve ocene kažejo, da celotnih posledic ne bo mogoče sanirati pred koncem aprila, saj nas po oceni škode, določitvi lokacij havarij in tipov poškodovanih daljnovodnih stebrov, čaka še naročilo vsaj 500 ton jeklenih konstrukcij in vodnikov. Ko bo tako obsežen material za sanacijo havarije na voljo, bomo takoj pričeli s sanacijo prenosnega omrežja RS,« je pojasnil mag. Marko Hrast, direktor Elesovega Področja za infrastrukturo prenosnega omrežja.

V torek zaprti približno še dve tretjini danes zaprtih osnovnih šol

V torek bosta po trenutnih podatkih zaprti še približno dve tretjini osnovnih šol, ki so bile zaprte danes, je na novinarski konferenci pojasnil minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo. Točen seznam bo na spletni strani ministrstva objavljen do 16. ure. Zimski rok poklicne mature bo naslednji teden.

Danes je bilo zaprtih 133 osnovnih šol, kar je okoli 40 odstotkov slovenskih osnovnih šol. Približno tretjina bo po besedah ministra jutri odprla vrata.

Le en vrtec je popolnoma zaprt, to je vrtec Postojna, drugod imajo ali urejena dežurstva ali kako drugače zagotavljajo varstvo otrok. Vrtec Postojna ostaja zaprt, prav tako bo v prihodnjih dneh zaprtih deset posamičnih enot različnih vrtcev ali pa bo njihovo delovanje okrnjeno, je povedal Pikalo.

Zaprte nekatere srednje šole, nadomestni datumi za izpitne roke poklicne mature

Danes je bilo zaprtih tudi 20 od 116 srednjih šol oziroma 17 odstotkov. V torek in sredo zagotovo ostajajo zaprti Šolski center Postojna, Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna ter Srednja šola Jesenice. Prav tako bo do nadaljnjega zaprt dijaški dom postojnske gozdarske in lesarske šole.

Zaradi razmer po državi je danes odpadel izpitni rok iz materinščine na poklicni maturi, v torek pa bo odpadel izpitni rok iz matematike oziroma tujega jezika, prav tako mature ne bo v sredo, ko bo odpadel pisni izpit iz drugega predmeta poklicne mature. Določili so že nadomestne datume, je pojasnil Pikalo. Materinščina bo prihodnji ponedeljek, 10. februarja, matematika ali tuji jezik v torek, 11. februarja, drugi predmet pa v sredo, 12. februarja.

Avstrijski agregati že v Sloveniji

Ob četrti uri zjutraj je prišel prvi agregat iz tujine; prvi od treh, ki jih je ponudila Nemčija. Tega so že odpeljali na Postojnsko, pričakujejo pa še tistih 27, ki jih bodo poslali iz Avstrije. Eden pa bo prišel s Češke. Razporedili jih bodo po celi državi glede na potrebe.

Z uprave za zaščito in reševanje so naknadno sporočili, da so avstrijski agregati že prispeli v Slovenijo. Pomoč manjših agregatov je ponudila tudi Hrvaška, iz Italije in Madžarske pa so sporočili, da zaradi težkih razmer doma pomoči ne morejo zagotoviti.

Po treh dneh še brez elektrike

Prva prioriteta je, tako minister, zagotavljanje električne energije tistim, ki so najdlje brez nje, nekateri so namreč brez elektrike že od petka. Druga prioriteta pa je oskrba z vodo, je poudaril Jakič.

Podrobnejše informacije, kje je treba prekuhavati vodo, si lahko ogledate tukaj.

Na Zasavskem ne tako hudo kot drugod

V Zasavju posledice žledoloma niso bile tako hude kot drugje po državi, so pa imeli gasilci in drugi prostovoljci kljub vsemu precej dela z odstranjevanje podrtih dreves. Največ težav je lomljenje dreves povzročalo na območju Izlak, Čemšenika, Čolnišč in Šentlamberta v občini Zagorje ob Savi, kjer so gasilci ponekod zaradi nevarnosti morali prekiniti z delom, prav tako sta še vedno zaprti regionalna cesta Izlake – Drtija ter cesta Vidrga-Sveta gora. V trboveljski občini je zaradi nevarnosti padanja dreves še vedno zaprta cesta proti Dobovcu, trboveljski gasilci pa so imeli delo z odstranjevanjem dreves še na cesti Klek-Čebine in v Čečah.

Zasavske šole in vrtci, z izjemo OŠ Šmartno pri Litiji, Gimnazije Litija in Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje ter podružnične osnovne šole Šentlambert in vrtca na Dobovcu, danes niso zapirali vrat, so pa ravnatelji starše pozvali, naj sami presodijo, ali je pot v šolo za njihove otroke varna. Staršem otrok iz okoliških vasi pa so predlagali, naj otroci v šolo pridejo, ko se bodo razmere na cestah izboljšale.

Najbolj kritično na Koroškem

Iz Telekoma Slovenije so sporočili, da je s signalom pokrit večji del države, do občasnih težav pa prihaja tam, kjer imajo največ težav z vremenom. Ekipe na terenu težave odpravljajo, delovanje omrežja pa zagotavljajo z lastnimi agregati. Trenutno so razmere najbolj kritične na Koroškem in v notranjsko-Kraški regiji, kjer deluje manj kot polovica razpoložljive infrastrukture. Med bolj prizadetimi območji so tudi kraji v širši okolici Bleda, Idrije, Zasavja in Cerknega.

Posamezne bazne postaje so lahko v izpadu na območjih, kjer ni elektrike, medtem ko v vseh ostalih krajih ter v vseh večjih mestih, z izjemo Postojne, vse Simobilove storitve delujejo nemoteno.

Avtor: URSZRSOS112 - Jakob Oražem / Youtube

Telekomunikacijske naprave naj izklopijo iz električnega omrežja

V Telekomu Slovenije ob tem gospodinjstva na območjih brez električne energije pozivajo, naj vse telekomunikacijske naprave izklopijo iz električnega in telekomunikacijskega omrežja.

»Tudi po tem, ko bodo gospodinjstva ponovno dobila električno energijo, bo lahko prihajalo do motenj pri zagotavljanju širokopasovnih storitev, saj so ponekod prekinjene tudi kabelske povezave,« so še navedli v Telekomu Slovenije, kjer bodo s celovito sanacijo na terenu začeli takoj, ko bodo to omogočale vremenske in varnostne razmere.

Po večjem delu države motena oskrba s pitno vodo

Do težav prihaja tudi v telefonskem prometu.