To je namreč pred dnevi ugodilo predlogu enega od upnikov, družbi Liko Liboje, ki mu največje slovensko gradbeno podjetje dolguje dobrih 197.000 evrov in pripadajoče obresti, in mu s predhodno odredbo vpisalo zastavno pravico na pomembnem delu premoženja v lasti SCT. Sodišče je tako vpisalo "plombe" na lastniške deleže Zidarjeve družbe v SCT Naložbah, Bitumi, Kamnolomu Verd, SCT Asfaltih, Rimskih Toplicah, Begradu in Hidrotehniku.

Sodišče "zamrznilo" tudi terjatve SCT do Darsa

Obenem je sodišče "zamrznilo" tudi terjatve, ki jih ima SCT do Darsa in slednjemu prepovedalo njihovo plačevanje. Po naših podatkih gre za terjatve iz devetih pogodb, ki sta jih Dars in SCT sklenila med letoma 2005 in 2010. Dars je sicer zadnji dan lanskega leta SCT dolgoval skoraj 21 milijonov evrov.

Kot je v obrazložitvi sklepa zapisalo sodišče, "izrazita zadolženost dolžnika in celotne skupine SCT kažeta na likvidnostne težave dolžnika, s tem pa tudi na verjetnost, da dolžnik ne bo zmožen plačevati svojih denarnih obveznosti do upnikov". Pri tem se je sodišče sklicevalo tudi na sklep upravnega odbora SCT, v katerem ta sam priznava, da "družba posluje negativno, da ne dosega gospodarskega načrta in da je v slabi likvidnostni situaciji". Na sodišču so celo razkrili, da so v SCT znižali plače vsem zaposlenim, razen tistim, ki sodelujejo pri pripravi in izvedbi sanacije, pri čemer so te v sklepu celo poimensko navedli. "To kaže na selektivno obravnavanje delavcev in s tem tudi na možnost selektivnega obravnavanja upnikov," je odločilo sodišče.

Družba SCT Naložbe menedžerjem SCT odobrila posojilo

Kljub velikim težavam pri plačevanju dobaviteljev in podizvajalcev pa se v SCT očitno najde tudi denar za kreditiranje njegovega največjega lastnika in predsednika upravnega odbora Ivana Zidarja. Dokumenti, ki smo jih pridobili v uredništvu Dnevnika, namreč razkrivajo, da si je Zidar prek svojih podjetij skoraj polovico denarja za nakup SCT-jeve Tovarne kovinske opreme izposodil kar v skupini SCT.

Po naših podatkih bo tako pred kratkim ustanovljena družba SCT Investicije, ki je prek SCT Holdinga v lasti treh vodilnih menedžerjev SCT (poleg Zidarja so to še Aleksander Meze in Janez Jamnik), za Tovarno kovinske opreme iz Murske Sobote podjetju SCT Naložbe, katerega edini družbenik je največje domače gradbeno podjetje, uradno odštela 2,45 milijona evrov kupnine. Denar naj bi Zidarjevo podjetje po listini, ki jo je sestavil celjski odvetnik Dušan Korošec, plačalo v dveh obrokih. Medtem ko je 1,44 milijona evrov nakazalo že konec novembra ob podpisu pogodbe o prodaji zdaj že nekdanje SCT-jeve hčerinske družbe, je podjetje SCT Investicije za plačilo preostalega dela kupnine najelo posojilo, in to kar pri samem prodajalcu, družbi SCT Naložbe.

Se posel ne razdre, četudi Zidar denarja ne vrne SCT?

Po dogovoru mora tako Zidar dober milijon evrov v sistem SCT vrniti v sedmih obrokih, ki jih bo lahko odplačeval do oktobra 2018. Pri tem so šli v SCT Naložbah Zidarjevemu podjetju na roko tudi pri obrestni meri, ki bo v naslednjih osmih letih ostala pri 5,25 odstotka. Ta podatek ni presenetljiv ob dejstvu, da je uradni zastopnik SCT Naložb prav Zidar, ki je bil še dva dni pred podpisom pogodbe o prodaji Tovarne kovinske opreme tudi zastopnik SCT Investicij, torej kupca, nato pa je ta položaj prepustil 32-letnemu Janezu Klančarju. Poleg tega, da pogodba o prodaji ne predvideva razdrtja posla tudi v primeru, če Zidarjeve SCT Investicije posojila ne bodo pravočasno vrnile, je vprašanje tudi, kje so SCT Naložbe, ki v letu 2009 niso imele lastnih prihodkov, sploh dobile denar za dano posojilo.

Tako je trem vodilnim v SCT uspelo za 1,5 milijona evrov kupiti podjetje, ki je imelo zadnji dan lanskega leta ob 3,8 milijona evrov finančnih obveznosti za več kot devet milijonov evrov sredstev, skoraj sedem milijonov evrov prihodkov in za dober milijon evrov neizplačanega dobička. Mimogrede, v Liku Liboje so zahtevo za odredbo za vpis zastavnih pravic na premoženje SCT utemeljili prav z verjetnim "horizontalnim prenašanjem premoženja iz matične družbe".

primoz.cirman@dnevnik.si

tomaz.modic@dnevnik.si