Spomnimo, prav Svetelšek je imel kot predsednik uprave Engrotuša eno ključnih vlog pri menedžerskem prevzemu Merkurja. Konec leta 2006 je namreč Engrotuš na dražbi Kada in Soda za dobrih 94 milijonov evrov kupil četrtino delnic Merkurja. Čez nekaj mesecev se je izkazalo, da delež hrani za menedžerje Merkurja. Kljub temu Aleksander Svetelšek zagotavlja, da njegovo lastništvo Merfina ni povezano s pomočjo Engrotuša pri lastniški konsolidaciji Merkurja. Pojasnil je, da je v času priprav na menedžerski odkup Merkurja dobil ponudbo za vstop v Merfin, pri čemer ni želel razkriti, ali jo je dobil od nekdanjega predsednika uprave Merkurja Bineta Kordeža. "Na to sem gledal kot na naložbo, ki sem jo ocenil za dobro. Takrat so bile drugačne razmere kot danes. Vsi smo računali, da se bo naložba izplačala, vendar se zgodba ni iztekla po pričakovanjih. Vse je bilo zakonito in ničesar nisem skrival."

Po njegovih pojasnilih je leta 2007 kupil podjetje Stilbon, ki je nato najelo posojilo in kupilo delež v Merfinu. Svetelšek je še pojasnil, da še vedno odplačuje posojilo za delež v Merfinu, v katerem je sicer eden od približno stotih lastnikov. Kot je razvidno iz javno dostopnih podatkov, se rok za odplačilo posojila izteče leta 2012, Stilbon pa je posojilo najel pri banki Hypo, ki je obilno financirala tudi ostale lastnike Merfina, v njeni upravi pa sedi tudi Urban Golob, eden od nadzornikov Petrola, ki ga vodi Svetelšek. Nedavno smo razkrili, da je podjetje HTC Dva od nekaterih lastnikov v začetku letošnjega leta deloma odkupilo delež Merfina in posledično prevzelo tudi del njihovih posojil. Toda Svetelšek je zatrdil, da sam takšne ponudbe ni nikoli prejel. "Edini priliv, ki sem ga dobil, so bile dividende," je povedal.

Iz dostopnih podatkov sicer ni razvidno, da bi bil lastnik podjetja Stilbon Aleksander Svetelšek, ampak naj bi bil to Hrvoje Paniko, zato doslej tudi ni bilo jasno, da je Svetelšek družbenik Merfina. Do nedavnega je bil zastopnik podjetja Matija Kahne, od sredine oktobra pa družbo vodi Mišo Draškovič. Iz finančnih podatkov za leto 2009 je še razvidno, da je lastništvo Merfina praktično edina naložba ta družbe. Kot je zatrdil Svetelšek, je 6. julija 2007 podpisal in v obliki notarskega zapisa overil pogodbo o nakupu stoodstotnega poslovnega deleža v družbi Stilbon. "Prepričan sem bil, da je bil prenos poslovnega deleža izpeljan tudi v sodnem registru, saj so bili za izvedbo posla angažirani pravni strokovnjaki," je pojasnil.

Tudi sicer z razčiščevanjem propadlega menedžerskega odkupa Merkurja in njegovega izčrpavanja, ki je nakelskega trgovca pripeljalo na rob preživetja, v zadnjem času na dan prihajajo vedno nove informacije. Tako se je septembra izkazalo, da so se banke v zadnjem letu v večji meri umaknile iz financiranja Merfina, namesto njih pa so vskočila podjetja, prek katerih so banke obvodno financirale menedžerski odkup Merkurja. Med upniki Merfina so se znašla podjetja, kot so Alpos, H&R (lastnik Hidrie), Salonit Anhovo, Viator&Vektor in Istratel, ki so nedavno zasegla delnice Merkurja, s katerimi so zavarovala posojila Merfinu.

Sočasno so se pojavila ugibanja, kakšen je bil motiv teh podjetij, da so v času, ko so se že kazale velike težave Merkurja, tvegale z vstopom v lastništvo Merfina: ali so priskočila na pomoč lastnikom Merfina zaradi poslovnega sodelovanja z Merkurjem, ali so jih k temu nagovorile banke, ki so vsaj v nekaterih primerih v zameno za svoj umik iz kreditiranja tveganega menedžerskega odkupa raje kreditirale upnike Merfina, ali pa so imeli morda nekateri menedžerji teh podjetij celo osebni interes. Tako so se pojavila vprašanja, ali niso med skritimi lastniki Merfina tudi menedžerji drugih podjetij, vendar vsaj za zdaj tega ni mogoče potrditi. Med upniki Merfina sicer ni niti Petrola niti Engrotuša.

vesna.vukovic@dnevnik.si

suzana.rankov@dnevnik.si