»Vojska je razumela, da jo ljudstvo kliče k pomoči, ne pa da prevzame oblast,“ je povedal vodja generalštaba al Sisi. Zavzel se je za oblikovanje enotne egiptovske družbe, mladino pa je pozval k nacionalni spravi in političnemu procesu. Sisi je tudi pozval vse Egipčane, naj demonstracije še naprej ostanejo mirne in se ne poslužujejo nasilja. Vojska namerava v sodelovanju s policijo zagotavljati red in varnost.

Državni udar predstavlja sklepno dejanje ponedeljkovega ultimata, ki ga je egiptovska vojska predstavila predsedniku Mohamedu Mursiju in tako odločno posegla v politično dogajanje. Po več dnevih demonstracij dveh nasprotujočih si taborov, potem ko predsednik Mursi ni pokazal prave pripravljenosti za dialog s protestniki, so se na egiptovskem trgu Tahrir in drugih egiptovskih mestih danes ponovno zbirale množice.

V prestolnici Kairu naj bi se v različnih okrožjih začela nameščati vojska, tudi z oklepnimi vozili. Po poročanju tujih medijev naj bi vojaške enote zasledili v bližini univerze v Gizi, kjer je prišlo včeraj do krvavih spopadov med pripadniki obeh taborov. Prav tako naj bi se vojaške enote pojavile na mostu, ki povezuje Gizo in Kairo. Vojska naj bi prispela tudi na trg Tahrir in na prizorišče demonstracij v podporo Mursiju v okrožju Rabaa Al-Adawiya. Oklepnike naj bi namestili tudi v bližini predsedniške palače.

Dogajanje v urah pred državnim udarom

Po poročanju tiskovne agencije Reuters, je vojska predsedniku Mursiju, predsedniku Muslimanske bratovščine Mohamedu Badieju in njegovemu namestniku Hairatu al Šatru omejila svobodo gibanja in svobodo potovanja. Tiskovna agencija AFP poroča, da so jim svobodo gibanja odvzeli zaradi vpletenosti v zaporniške pobege leta 2011.

Predsednikov svetovalec za zunanje odnose in mednarodno sodelovanje Essam el Haddad je dejal, da se v Egiptu dogaja vojaški udar. Mursijev svetovalec je podpornikom Muslimanske bratovščine prenesel še predsednikovo sporočilo, naj se protestniki državnemu udaru uprejo mirno in se ne posložujejo nasilja.

V sporočilu za javnost je egiptovsko predsedstvo zapisalo, da predsednik Mursi krivi opozicijske stranke za obstrukcijo njegove politične iniciative, ki med drugim predvideva oblikovanje odbora za pripravo ustavnih sprememb.

Egiptovska vojska je pred nekaj urami zavzela poslopje državne televizije. Vojska je predsedniku države Mohamedu Mursiju dala ultimat, naj do danes doseže dogovor z opozicijo o rešitvi krize v državi. Kot je na Twitterju zapisal BBC, je vojska pozvala vse zaposlene na televiziji, z izjemo nujnega osebja, naj zapustijo poslopje. Po viru blizu vojski naj bi vodilni želeli doseči razveljavitev ustave in predčasne volitve, ni pa še jasno, kdo bi v vmesnem času vodil državo.

Tudi smrtne žrtve

Egiptovski predsednik Mohamed Mursi je v televizijskem nagovoru v torek zvečer zavrnil svoj odstop kljub množičnim protestom, ki so v torek znova zahtevali žrtve. Neznani napadalci naj bi v streljanju na privržence Mursija, ki so protestirali pred univerzo Kairu, ubili najmanj 16 ljudi, okoli 200 je bilo ranjenih.

Po nepotrjenih podatkih naj bi vojska razveljavila ustavo in razpustila parlament ter oblikovala večstrankarski prehodni svet, ki naj bi državo vodil do priprave dopolnjene ustave, navaja britanski BBC.

Mursi: Ostal bom na položaju

Mursi je še poudaril, da je bil pred dobrim letom izvoljen na svobodnih volitvah in da bo ostal na položaju. Edina alternativa spoštovanju ustavne zakonitosti je nadaljevanje prelivanja krvi na ulicah, je opozoril po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Nekaj ur za tem je ministrstvo za zdravje sporočilo, da so oboroženi neznanci v streljanju ubili najmanj 16, ranili pa okoli 200 njegovih privržencev, ki so protestirali pred univerzo v Kairu.

Ultimata sprva ni omenil

Mursi sicer v govoru ni omenil ultimata, ki ga je danes do 16.30 postavila vojska, so pa v sporočilu, objavljenem na njegovem profilu na Twitterju, pozvali vojsko k umiku opozorila ter poudarili, da Mursi zavrača vsakršne diktate, tako domače kot tuje.

Po izteku ultimata vojske je egiptovsko predsedstvo kot rešitev za politično krizo v državi vnovič ponudilo oblikovanje koalicije narodne enotnosti, poroča Reuters. V sporočilu za javnost so še zapisali, da predsednik Mursi krivi opozicijske stranke za obstrukcijo njegove politične iniciative, ki med drugim predvideva oblikovanje odbora za pripravo ustavnih sprememb.

Že v nedeljo, ob prvi obletnici Mursijeve vladavine, so v Egiptu izbruhnili množični protesti. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v nasilju ubitih najmanj 16 ljudi, 780 je bilo ranjenih. Po navedbah vojaških virov so bili to najmnožičnejši protesti v zgodovini države, saj naj bi bilo na ulicah egiptovskih mest na milijone ljudi.

Poveljnik egiptovske vojske na srečanju z opozicijo in Muslimansko bratovščino

Poveljnik egiptovske vojske Abdel Fatah al Sisi se je danes srečal z opozicijskimi voditelji, med drugim Mohamedom el Baradejem, voditelji sunitskim muslimanov in koptskih kristjanov ter predstavniki Muslimanske bratovščine. Tema pogovora naj bi bili ukrepi, ki jih namerava po skorajšnjem izteku roka predsedniku Mohamedu Mursiju izpeljati vojska.

Na pogovorih s Sisijem so se sešli el Baradej, koptski patriarh Tavadros II. in šejk Ahmed al Tajeb, veliki imam Azar, ki predstavlja najvišjo avtoriteto za sunitske muslimane. Na srečanju so tudi predstavniki salafistične stranke Al Nur in Stranke za svobodo in pravičnost, političnega krila Muslimanske bratovščine, ki podpira Mursija.

Na pogovorih po navedbah vira blizu vojski sodelujejo tudi člani opozicijskega gibanja Tamarod, ki je v nedeljo mobiliziralo več milijonov protestnikov proti Mursiju, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Preberite še:

- Mursi in generali napenjajo mišice

- V Egiptu znova množični protesti: Na deset tisoče ljudi zahteva Mursijev odstop (foto)

- Muslimanska bratovščina ultimat vojske Mursiju primerja z “državnim udarom” pred šestdesetimi leti