Po poročanju Reutersa, ki se sklicuje na neimenovane vire, naj bi vojska tako poskušala ločiti podpornike predsednika Mohameda Mursija in protestnike, ki zahtevajo njegov odstop. V preteklih dneh je že prišlo do več spopadov med nasprotujočima si taboroma. V nasilju je bilo ubitih vsaj 16 oseb, več kot 700 jih je bilo ranjenih.

Včerajšnji ultimat vojske, naj predsednik Mursi ugodi zahtevam ljudstva, je sicer pozdravila večina opozicijskih strank. Hkrati pa so v nekaterih strankah zaskrbljeni, da se vojska tako z velikimi koraki vrača na politično prizorišče. Podporo protestnikom je sicer izrazilo tudi 129 egiptovskih diplomatov.

V Muslimanski bratovščini so danes svoje podpornike pozvali, naj se ponovno množično zgrnejo na ulice in se tako uprejo napovedim generalov. Njihov 48-urni ultimat Mursiju so primerjali z vojaškim udarom, s pomočjo katerega so se generali pod poveljstvom Gamala Abdela Naserja strmoglavili kralja Faruka in se za šest desetletij zavihteli na oblast v Egiptu.

»To je zelo kritičen trenutek v zgodovini Egipta. Soočeni smo z zelo podobno situacijo kot leta 1952,« je za tiskovno agencijo Reuters dejal Murad Ali, tiskovni predstavnik političnega krila Muslimanske bratovščine, Stranke za svobodo in pravičnost.

Protestniki so nekdanjega šefa Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed el Baradeja pooblastili, da se v njihovem imenu pogaja o tranziciji v državi. Na egiptovskega predsednika se medtem krepi pritisk iz ZDA in EU, naj se vendarle začne pogajati o zahtevah ljudstva.

Vse večji pritisk Mursi doživlja tudi znotraj vladnih vrst. Po odstopih ministrov sta ga danes zapustila še dva svetovalca, za kratek čas pa se je pojavila špekulacija, da je odstopno izjavo ponudila celotna vlada. A je takšno poročanje televizijske postaje Al Arabiya danes že zavrnil egiptovski pravosodni minister Ahmed Suleiman. Do špekulacij o odstopu vlade je prišlo takoj zatem, ko se je v ožji sestavi sestala s premierom Hišamom Kandilom.

Predsedstvo zavrnilo ultimat

Vojska je v ponedeljek predsedniku Mohamedu Mursiju in opoziciji dala 48 ur časa za dogovor, v nasprotnem primeru bo posredovala. Kasneje so pojasnili, da ta njihova napoved ne pomeni, da pripravljajo državni udar.

Egiptovsko predsedstvo je v sporočilu za javnost še opozorilo, da bi lahko izjava vojske povzročila zmedo, ter obsodilo »kakršnekoli izjave, ki bi poglobile razklanost« in »ogrozile socialni mir« v državi.

Dodali so, da se Mursi posvetuje »z vsemi narodnimi silami, da bi zagotovil pot demokratičnih sprememb in zaščitil narodovo voljo«.

»Civilna demokratična egiptovska država je eden od najpomembnejših dosežkov revolucije 25. januarja,« je še z ozirom na arabsko pomlad v Egiptu leta 2011, ki je odnesla dolgoletnega voditelja Hosnija Mubaraka, zapisano v sporočilu za javnost.

»Egipt absolutno v nobenih okoliščinah ne bo dopustil vrnitve nazaj,« so še dodali.

Na razmere v Egiptu se je danes odzval tudi Iran, ki je egiptovsko vojsko pozval, naj podpre narodno spravo in spoštuje mnenje ljudi. »Mohamed Mursi je predsednik na podlagi glasovanja ljudstva,« je poudaril namestnik iranskega zunanjega ministra Hosein Amir Abdolahijan.

»Od oboroženih sil v Egiptu je pričakovati, da odigrajo svojo vlogo pri podpori narodni spravi in spoštujejo glas ljudstva,« je poudaril in dodal, da »z delitvijo egiptovskega ljudstva nihče ne pridobi«.

Mursi je lani postal prvi egiptovski voditelj, ki je potoval v Teheran po iranski islamski revoluciji leta 1979.

V luči protestov odstopil še egiptovski zunanji minister Mohamed Kamel Amr

Gre za odstop najvidnejšega člana ministrskega zbora, potem ko je vlado že v ponedeljek po množičnih protestih proti predsedniku Mohamedu Mursiju zapustilo več ministrov. Skupaj jih je doslej odstopilo že šest.

V luči dogajanja v državi je poziv na Mursija danes naslovil ameriški predsednik Barack Obama, ki ga je posvaril, da morajo biti slišani »glasovi vseh Egipčanov«. Kot je sporočil iz Tanzanije, zadnje postaje svoje afriške turneje, so ZDA zavezane »demokratičnemu procesu v Egiptu in ne podpirajo nobene stranke ali skupine«.

Obama je poudaril, da je trenutno krizo moč rešiti zgolj s političnim procesom, poleg tega pa lahko le Egipčani »sprejemajo odločitve, ki bodo določile njihovo prihodnost«, so sporočili iz Bele hiše.

Z načelnikom generalštaba egiptovske vojske Abdel Fatah al Sisijem, ki je hkrati tudi obrambni minister države, se je včeraj po telefonu pogovarjal tudi načelnik ameriškega generalštaba, general Martin Dempsey. Vsebina pogovora ni znana.