Medvedjev te številke ni potrdil. Prav tako ni pojasnil pogojev, pod katerimi je Rusija pripravljena pomagati območju evra. Poudaril pa je, da je Rusija "pripravljena investirati vsa potrebna finančna sredstva" v pomoč območju evra in da je pripravljena premisliti tudi o drugih oblikah pomoči.

Samo Evropa lahko pomaga Evropi

Rusija namreč po njegovih besedah želi, da EU ohrani svojo gospodarsko in politično moč ter da ohrani, kar je gradila desetletja, predvsem svojo evropsko valuto. Samo Evropa lahko pomaga Evropi, a druge države bi morale Evropi pomagati zagotoviti pogoje za čimprejšnje okrevanje, je še menil Medvedjev.

Da je Rusija pripravljena pomagati z do 20 milijardami dolarjev v okviru IMF, je ob robu vrha povedal svetovalec ruskega predsednika za gospodarska vprašanja Arkadij Dvorkovič. Ob tem je pojasnil, da je pogoj za prispevek Rusije to, da območje evra uresniči svoj prvotni cilj za okrepitev začasnega sklada za zaščito evra na 1000 milijard evrov.

Vrh je sicer potekal v senci nepravilnosti na nedavnih ruskih parlamentarnih volitvah, na katerih je vladajoča stranka Enotna Rusija sicer ohranila večino v dumi, a v primerjavi z volitvami pred štirimi leti izgubila znaten del podpore. Zaradi nepravilnosti so minulo soboto v Rusiji potekali veliki protesti.

V EU zaskrbljeni zaradi nepravilnosti pri volitvah

Evropski parlament je v sredo zaradi nepravilnosti pozval k novim volitvam v Rusiji, a predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy danes ni šel tako daleč. Poudaril je le, da sta izvedba poštenih volitev in zagotovitev pravice do zborovanja ključna elementa demokracije ter da so v EU zaskrbljeni zaradi nepravilnosti.

Medvedjev pa je v odzivu na poziv Evropskega parlamenta dejal, da tega poziva v bistvu nima kaj komentirati, saj so to ruske volitve, o katerih sicer Evropski parlament lahko poda svoje mnenje - kot o čemer koli - to pa je tudi vse.

Van Rompuy je sicer v povezavi z ruskimi volitvami še izrazil pričakovanje, da bodo ruske oblasti sodelovale z opazovalci volitev iz Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Ocenil je tudi, da so bili nedavni protesti mirni in da so se ruske oblasti nanje ustrezno odzvale.

Za Rusijo je bilo danes ključno vprašanje vizumske liberalizacije. Vrh je zagnal načrt korakov k brezvizumskemu potovanju, ki lahko vodi v začetek pogajanj o odpravi vizumske obveznosti za vstop Rusov v unijo. "Naš skupni cilj je brezvizumski režim med Rusijo in EU," je poudaril predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.

Rusija tretja največja partnerica EU

Načrt med drugim predvideva zagotavljanje varnosti dokumentov, na primer uvedbo biometričnih potnih listov, ter krepitev boja proti nezakonitemu priseljevanju in čezmejnemu organiziranemu kriminalu in korupciji. Po navedbah ruskih diplomatov v EU vsako leto vstopi 2,5 milijona Rusov, v Rusijo pa 1,5 milijona državljanov EU.

EU je sicer danes tudi pozdravila vstop Rusije v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), ki bo formalno potrjen v petek. To bo po mnenju EU in Rusije še okrepilo njune že tako močne trgovinske vezi.

Rusija je za ZDA in Kitajsko tretja največja trgovinska partnerica EU. V lanskem letu je izvoz EU v Rusijo znašal 87 milijard evrov, kar je 6,4 odstotka vsega izvoza, uvoz pa 158 milijard evrov, kar je 10,5 odstotka vsega uvoza EU.

Poleg tega je Rusija najpomembnejša dobaviteljica energije članicam EU, saj te iz Rusije dobijo več kot 23 odstotkov plina, ki ga porabijo, ter 30 odstotkov surove nafte. Ruski predsednik je danes zatrdil, da bo Rusija ostala zanesljiva dobaviteljica energije članicam unije.