"Prepričan sem, da lahko iz Rusije naredimo resnično sodobno, zelo razvito državo, v kateri je lepo živeti, torej 4. decembra dobro izberite," je pozval Medvedjev v nagovoru narodu, ki so ga predvajale vse pomembnejše ruske televizijske postaje.

"Bomo dobili zakonodajno telo, raztrgano zaradi nepremostljivih nasprotij in nesposobno sprejemati odločitve - nekaj, kar se nam je žal v preteklosti že zgodilo?" je vprašal Medvedjev in namignil na čas nekdanjega predsednika Borisa Jelcina sredi 90. let prejšnjega stoletja. "Ali bomo dobili sposoben parlament, v katerem bodo prevladovali odgovorni politiki, ki lahko pomagajo izboljšati življenjski standard v državi ter jih bodo vodili interesi volivcev in nacionalni interes?" je ponudil še drugo možnost.

Enotni Rusiji, iz katere je tudi sedanji predsednik, zdaj pa njen kandidat za premiera Medvedjev, se glede na javnomnenjske raziskave v nedeljo sicer obeta zmaga in večina poslancev v spodnjem domu parlamenta, dumi, vendar bo stranka najverjetneje izgubila dvotretjinsko večino, ki ji omogoča spreminjanje ustave brez privolitve drugih.

Za 450 sedežev v dumi se bodo sicer potegovali kandidati sedmih strank. Več strank se je pred volitvami pritožilo, da ne morejo priti v Kremlju naklonjene medije, da bi nagovorile volivce, iz države poročajo o številnih nepravilnostih in umazanih trikih Enotne Rusije. Vendar pa je Medvedjev danes zatrdil, da so vse stranke imele enake možnosti in da je šlo za "svobodno in enakovredno konkurenco".

Enotni Rusiji se v nedeljo obeta nova zmaga, a z grenkim priokusom

Rusi bodo v nedeljo volili nov parlament. Vladajoči Enotni Rusiji se obeta zmaga, ki pa bo najbrž imela grenak priokus. Stranka bo namreč v spodnjem domu parlamenta, dumi, najverjetneje izgubila dvotretjinsko večino. Položaj predsednika vlade naj bi po dogovoru s sedanjim premierom Vladimirjem Putinom prevzel sedanji predsednik Dmitrij Medvedjev.

Za 450 sedežev v dumi se poteguje okoli 3000 kandidatov iz sedmih strank. Interes za volitve je sicer izrazilo še več manjših strank, a niso izpolnile strogih pogojev za registracijo na volitvah. Zaradi sprememb ustave, ki jih je zahteval Medvedjev, bo sicer mandat poslancev spodnjega doma parlamenta tokrat prvič trajal pet let namesto štiri.

Enotni Rusiji se glede na javnomnenjske raziskave obeta od 43- do 60-odstotna podpora volivcev. Na zadnjih parlamentarnih volitvah decembra 2007 je stranka dobila 64,3 odstotka glasov in s tem dvotretjinsko "ustavno" večino 315 od skupno 450 poslancev dume. S to večino ima Enotna Rusija v iztekajočem se mandatu možnost sama spreminjati ustavo brez podpore drugih strank.

Komunisti s petinsko podporo

Komunisti Genadija Zjuganova bodo po raziskavah dobili od 12 do 20 odstotkov glasov. Nacionalistični liberalni demokrati Vladimirja Žirinovskega lahko računajo na devet do 14 odstotkov podpore, Kremlju naklonjeno Pravično Rusijo Sergeja Mironova pa naj bi izbralo od pet do sedem odstotkov volivcev. Ostale tri stranke po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA praktično nimajo možnosti, da bi presegle sedemodstotni prag za vstop v parlament.

Slednjega je leta 2005 uvedel tedanji predsednik Putin. Analitiki ocenjujejo, da je s tem želel izključiti politično konkurenco. Med strankami, ki se jim najverjetneje ne bo uspelo prebiti v parlament, je tudi liberalno Jabolko. Z letom 2013 naj bi prag znova znižali na pet odstotkov.

Predvolilne kampanje, kakršno pozna Zahod, v Rusiji ni, prav tako ni bilo televizijskih soočenj strank, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Poziv osrednje volilne komisije na volitve sumljivo spominja na volilne oglase Enotne Rusije.

Medvedjev je sicer v današnjem nagovoru ljudstvu pred volitvami zatrdil, da so vse stranke imele enake možnosti in da je šlo za "svobodno in enakovredno konkurenco".

Pred volitvami sta večino pozornosti volivcev prevzela Putin in Medvedjev, ki bosta v praksi zamenjala položaja. Putin bo namreč kandidiral na predsedniških volitvah, ki bodo 4. marca prihodnje leto, Medvedjev pa bo novi premier.

Korenite spremembe v vladi

Medvedjev je že napovedal korenite spremembe v vladi. V njej naj bi bili mlajši ministri, ki naj bi modernizirali gospodarstvo in ga očistili korupcije, nepotizma in samovolje sodstva, poroča dpa.

Javnomnenjske raziskave sicer kažejo, da so Rusi vdani v usodo. Kar 82 odstotkov jih je namreč prepričanih, da ne morejo vplivati na politično dogajanje v državi, piše dnevnik RBC. 55 odstotkov Rusov meni, da nima smisla, da bi se politično udejstvovali.

Analitiki po drugi strani menijo, da je v Rusiji tudi po zaslugi interneta vse več takšnih, ki so kritični do Kremlja, ki si je "podredil" klasične medije. Pričakovati je, da bo Enotna Rusija zato v nekaterih oblastem najmanj naklonjenih regijah, kot sta Sankt Peterburg in Irkutsk, utrpela precejšen poraz.

Glede na raziskavo javnomnenjskega inštituta Levada Rusi celo pričakujejo množične nepravilnosti na volitvah. Po drugi strani upajo, da bodo tuji opazovalci pomagali odkriti umazane trike, s katerimi želi Enotna Rusija ostati na oblasti.

Nasprotniki Kremlja so nezadovoljni, češ da ne morejo priti na državno televizijo, študentje, upokojenci, vojaki in delavci se pritožujejo nad grožnjami in pritiski, da morajo glasovati za Enotno Rusijo.

Volitve bo spremljalo 649 mednarodnih opazovalcev

Ruski dnevnik Nova Gazeta je pred volitvami naštel več kot 4000 kršitev volilne zakonodaje. Gradbeno podjetje v Sibiriji naj bi tako zaposlenim grozilo z izgubo službe, če ne bodo volili Enotne Rusije, upravitelj stanovanjskega bloka v Murmansku pa naj bi stanovalcem, ki bodo volili vladajočo stranko, obljubil znižanje najemnine.

Volitve bo po navedbah osrednje volilne komisije opazovalo 649 mednarodnih opazovalcev, med drugim iz Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) in Sveta Evrope.

Že pred volitvami pa poročajo o pritiskih na neodvisne ruske opazovalce. Rusko državno tožilstvo je tako v četrtek, tri dni pred volitvami, uvedlo postopek proti edini neodvisni ruski organizaciji za opazovanje volitev Golos zaradi vmešavanja v volilno kampanjo, potem ko je na internetu objavila ugotovitve, da je Enotna Rusija grobo kršila volilno zakonodajo.

V največji državi na svetu, kjer je na volišča pozvanih okoli 110 milijonov volivcev, bodo volitve potekale v devetih časovnih pasovih, glasovnice z vseh volišč od Kaliningrada na zahodu do Kamčatke na skrajnem vzhodu pa bodo zbrali na sedežu osrednje volilne komisije v Moskvi.

Prvi vtis o volilnih izidih bodo Rusi in svet sicer dobili že v nedeljo kmalu po 21. uri po moskovskem času (19. uri po srednjeevropskem času), ko se bodo zaprla še zadnja volišča v državi in bodo objavljeni rezultati vzporednih volitev.

Poleg volitev v dumo bodo izvedli še lokalne volitve v 27 ruskih regijah ter več kot sto lokalnih referendumov. Po podatkih osrednje volilne komisije bo tako v nedeljo potekalo kar okoli 2800 volitev na različnih ravneh, na katerih se bo za različne položaje potegovalo 45.000 kandidatov.