Vrednost kazalnika ESI, ki opisuje splošno gospodarsko dejavnost, je v območju evra novembra upadla bolj od pričakovanj. Ekonomisti so pričakovali, da bo kazalnik ESI v območju s skupno evropsko valuto dosegel 94 točk. Gre za najnižjo raven v zadnjih dveh letih in deveti zaporedni padec na mesečni ravni, poročajo tuje tiskovne agencije.

Evropska komisija padec pripisuje poslabšanju razpoloženja v skoraj vseh sektorjih; razpoloženje je ostalo skoraj nespremenjeno le v gradbenem sektorju.

V območju evra se je razpoloženje v predelovalni industriji poslabšalo za 0,8 točke na -7,3 točke, na področju storitev za 1,8 točke na -1,7 točke, v trgovini na drobno za 1,3 točke na -11 točk, zaupanje med potrošniki je upadlo za 0,5 točke na -20,4 točke, razpoloženje v gradbeništvu pa je ostalo skoraj nespremenjeno (+0,3 točke na -24,8 točke).

V območju EU se je razpoloženje v predelovalni industriji poslabšalo za točko na -7,7 točke, na področju storitev za 2,3 točke na -4,9 točke, v trgovini na drobno za 1,4 točke na -13,7 točke, zaupanje med potrošniki je upadlo za 0,5 točke na -20,7 točke, razpoloženje v gradbeništvu pa je ostalo nespremenjeno pri -27,3 točke.

Najvišji padec kazalnika ESI je med največji državami članicami zabeležila Francija (-3,7 točke), sledili pa sta še Nizozemska (-1,8 točke) in Velika Britanija (-0,6 točke). V Nemčiji (-0,1 točke) in Španiji (+0,2 točke) se razpoloženje ni bistveno spremenilo, medtem ko se je izboljšalo v Italiji (+0,8 točke) in na Poljskem (+0,9 točke). Vrednost kazalnika ESI ostaja nad dolgoročnim povprečjem le v Nemčiji.

V Sloveniji se je razpoloženje izboljšalo v vseh sektorjih - v predelovalni industriji za 1,5 točke na -4,7 točke, v storitvenem sektorju za 2,6 točke na -0,5 točke, med potrošniki za 1,8 točke na -24,4 točke, v trgovini na drobno za 4,4 točke na 14,8 točke, v gradbeništvu pa za 0,3 točke na -43,9 točke.

Vrednost kazalnika poslovne klime (BCI), ki temelji na rezultatih ankete o stanju in pričakovanjih v industrijskem sektorju, se je v območju evra prav tako poslabšala že deveti mesec zapored. Znižala se je za 0,25 točke na -0,44 točke. Novembra so padec spodbudile predvsem slabše ocene trendov v proizvodnji v minulih mesecih in večji pesimizem glede naročil in izvoza.