V bogatih državah med potrošniki vlada pesimizem, medtem ko so ljudje, doma v razvitih državah, bolj optimistični. Kot poroča BBC, gre za vzorec, ki odkriva neenakomerno okrevanje od nedavne globalne recesije.

Raziskavo je za britansko medijsko hišo opravilo podjetje Globescan, izvedli pa so jo na 25.000 posameznikih.

Japonci, Francozi in Britanci so se izrekali za pesimistične, odstotek ljudi, ki pričakuje dobre čase, je znašal manj kot 10 odstotkov, več kot polovica pa je pesimističnih. Izjemo predstavljajo Nemci, kjer 36 odstotkov ljudi pričakuje dobre čase. A po drugi strani so optimistične Nemce prehiteli tisti, ki pričakujejo kombinacijo dobrih in slabih časov.

V državah v razvoju je bistveno več optimistov kot pesimistov. En primer je Nigerija, kjer dobre čase pričakuje več kot 70 odstotkov vprašanih. Optimizem vlada tudi v Keniji in Egiptu. Podobno kot zgoraj pa tudi tukaj obstaja izjema, in sicer Pakistan, kjer je pesimistov malenkost več kot optimistov. V Rusiji, Čilu in Ekvadorju pa je malce več optimistov.

Razlike v pogledih kažejo na gospodarsko dogajanje: v državah v razvoju recesije po večini niso občutili, bolj je prizadela razvite predstavnice. Razpoloženje je tudi skladno z večino napovedi, ki kaže povečano nevarnost ponovitve recesije.

Raziskava je bila opravljena med letošnjima julijem in septembrom. Od takrat so naraščale predvsem težave v evroobmočju, zato se je pesimizem tam po vsej verjetnosti še dodatno poglobil.