Minister Žbogar je v oceni dela mandata, ki ga končuje predčasno, novinarjem predstavil glavne dosežke in dejavnosti, med katerimi je izpostavil velik napredek v odnosih s sosedi, kandidaturo Slovenije za nestalni sedež v Varnostnem svetu ZN in gospodarsko diplomacijo.

Kot največji napredek minister vidi premike v odnosih s sosedi. Pri tem je izpostavil sklenitev in uveljavitev arbitražnega sporazuma s Hrvaško, ki je po njegovem zelo razbremenil odnose med državama. Žbogar je sicer prepričan, da bo arbitražni sporazum ne glede na izid decembrskih predčasnih volitev v Sloveniji "tekel naprej" in da ga "ni mogoče razveljaviti". Imenovanja Budislava Vukasa za hrvaškega člana arbitražnega sodišča pa ni želel komentirati.

Pomemben dosežek v odnosih z Avstrijo po ministrovem mnenju predstavlja dogovor o dvojezičnih krajevnih napisih na avstrijskem Koroškem, obisk predsednika Danila Türka v Rimu ter srečanje treh predsednikov v Trstu pa v odnosih z Italijo.

Ob dejstvu, da je bilo o neuspešni kandidaturi Slovenije za sedež v VS ZN že veliko povedanega, je Žbogar opozoril, da je bila kandidatura "sredstvo, ne samo cilj", saj je pomagala razširiti obzorja slovenske zunanje politike.

Sama kandidatura se je po njegovem pokazala kot koristna za popularizacijo zunanje politike, saj jo je "približala ljudem". Spričo podpore iz Slovenije se je ekipa v New Yorku počutila kot "slovenska reprezentanca", je svoje občutke opisal Žbogar.

Gospodarska diplomacija je bila v tem mandatu glavna prioriteta, na tem področju so dosegli "preboj v miselnosti", z ustrezno prilagoditvijo mreže diplomatsko-konzularnih predstavništev pa so ta postala "servis gospodarstvu", je dejal Žbogar.

Med dosežki slovenske zunanje politike v soseščini je minister omenil proces Brdo in vizumsko liberalizacijo, pri kateri je bila Slovenija ena od glavnih pobudnic, ter sklenitev socialnih sporazumov z nekaterimi državami nekdanje Jugoslavije.

Naša država je tudi okrepila odnose z arabskimi državami, in sicer v okviru konkretnih projektov, ter okrepila strateška partnerstva s t.i. novimi silami v mednarodni politiki - državami BRICS in Turčijo.

Glede odnosov z ZDA je Žbogar na vprašanje STA dejal, da so te naš partner in zaveznik. Kar se je morda spremenilo, je to, da je Slovenija postala bolj samostojna. Pri sprejemanju odločitev "izhajamo iz lastnega pogleda in interesov", zato je morda včasih izgledalo, da imamo "svoje stališče", kar se je med drugim odrazilo v politiki do Bližnjega vzhoda.

Žbogar je omenil tudi organizacijske zadeve na samem ministrstvu, kjer so letos delovali z manj sredstvi kot na začetku mandata. Minister je kljub temu zadovoljen, da so z manj denarja storili več. Izpostavil je tudi spremembo zakona o zunanjih zadevah z namenom povečanja profesionalizacije diplomacije in ponovno vzpostavitev inštituta diplomatskega nadzornika na veleposlaništvih.

Med cilji, ki mu jih ni uspelo uresničiti, je Žbogar omenil, da Slovenija ni dobila svojega veleposlanika v evropski zunanji službi, izrazil pa je tudi obžalovanje, da mu ni uspelo izpeljati do konca preoblikovanja diplomatske mreže; neuresničena pa ostaja tudi strategija slovenske zunanje politike.

Na vprašanje novinarjev, ali se bo spustil v predvolilni boj na decembrskih volitvah, je Žbogar zatrdil, da na volitvah ne namerava kandidirati.

Državna sekretarka na MZZ Dragoljuba Benčina pa je na novinarski konferenci na kratko strnila dosežke na področju mednarodnega razvojnega sodelovanja, humanitarne pomoči in na področju enakih možnosti, za katere so si prizadevali na ministrstvu.