Slovenija se je v petek in ponedeljek na volitvah borila z Azerbajdžanom, dokler se ni Žbogar po 16. krogih glasovanja odločil, da je pametneje odstopiti.

"Kampanjo smo začeli pred desetimi leti in vedno smo vodili kampanjo za Slovenijo, po čemer se je naša kampanja razlikovala od drugih. Postalo je očitno, da nam preboj ni uspel, da bi se bolj približali Azerbajdžanu, in naša kampanja je vse bolj delovala kot nasprotovanje Azerbajdžanu. Glede na to, da nismo imeli negativne kampanje, mislim, da je bil trenutek, da se umaknemo," je dejal.

Za sedež, ki ga bo 31. decembra izpraznila Bosna in Hercegovina, je poleg Slovenije in Azerbajdžana kandidirala Madžarska, ki pa je izgubila že v prvem petkovem krogu. Slovenija in Azerbajdžan sta boj nadaljevala. Slovenija je uvodoma vodila, a je bila daleč od potrebne dvotretjinske večine 193 članic ZN. Kasneje je vodstvo prevzel Azerbajdžan, ki je na zadnjem petkovem glasovanju zbral 113 glasov, Slovenija pa 77.

Slovenijo so na koncu podpirale države EU in ZDA

Po prvem krogu volitev v ponedeljek je Slovenija uspela nekoliko zmanjšati zaostanek. Azerbajdžan je nato v 15. krogu povečal prednost na 117 glasov proti 76, in čeprav je Slovenija v 16. krogu pridobila en glas na račun nasprotnika, se je Žbogar odločil za odstop od kandidature.

"Ne odobravamo, kako je potekala ta kampanja in kako so potekale te volitve. A trenutni rezultat govori sam zase in podpora tega telesa je očitna. Zato umikam našo kandidaturo," je dejal in se hkrati zahvalil vsem državam, ki so Slovenijo podpirale do konca. Pri tem je požel bučen aplavz navzočih diplomatov.

"Te volitve so bile morda le v prvih krogih o Sloveniji in Azerbajdžanu. Bolj ko so se krogi nadaljevali, manj pomembno je postajalo, kakšna je Slovenija, kakšna je ekipa tukaj, kako smo vodili kampanjo. Vse bolj pomembno je bilo, da bo Slovenija peta članica EU v Varnostnem svetu," je dejal Žbogar in omenil izjemno aktivno podporo Turčije in Rusije Azerbajdžanu.

Slovenijo so na koncu podpirale države EU in ZDA. "Grenko spoznanje teh volitev je, da ima EU problem v generalni skupščini. Zaradi sedeža, ki smo ga iskali, zaradi Libije, zaradi Sirije in drugih razlogov," je dejal.

Kampanjo je ocenil kot zelo dobro, čeprav je priznal, da je vedno mogoče narediti še več. "Največji problem je bilo članstvo v EU, pri čemer ne moremo veliko pomagati," je dejal Žbogar in dodal, da se tega v začetku kampanje niti niso zavedali.

Izkušnja zelo koristna za slovensko zunanjo politiko

"Ponesrečene so bile tudi izjave doma o moji udeležbi na vrhu Gibanja neuvrščenih in nakazovanje drugačne zunanje politike, kar je Azerbajdžan zlorabil in pri nekaterih državah vzbudil dvom, ali so stališča, ki jih trenutno zagovarjamo, predvsem glede Palestine, stališča, ki jih bo Slovenija zagovarjala tudi po volitvah. Takrat smo izgubili kakšno arabsko državo, če ne vseh," je dejal Žbogar.

Na vprašanje, kdaj bo Slovenija spet kandidirala za varnostni svet, je Žbogar odgovoril, da v tem trenutku o tem še ne razmišljajo. "Mislim, da je bila izkušnja zelo koristna za slovensko zunanjo politiko. Zelo me veseli popularizacija zunanje politike, kako so ljudje spremljali in podpirali naša ravnanja," je dejal minister.

"Pokazalo se je, da smo morda kampanjo vodili nekoliko idealistično, ampak je tudi narod tak. Taki pač smo," je dejal Žbogar in menil, da bi bilo treba odpreti razpravo v ZN glede kampanj v prihodnje, predvsem glede problematičnih načinov pridobivanja glasov, in obenem začeti razpravo v EU glede njene podobe v ZN.

Na vprašanje, ali poraz škoduje slovenski zunanji politiki, je Žbogar odgovoril nikalno. "Škode ne vidim nobene. Potrdili smo se kot kandidatka, ki ima kaj za prispevati, ker smo častno izvajali in sklenili kandidaturo, in tudi zaradi slabe vesti nekaterih veleposlanikov bo Slovenija sedaj nekako čislana," je dejal Žbogar.

"Večkrat sem govoril, da je važna pot, ne pa cilj, čeprav bi bili v tem trenutku zadovoljni s ciljem. Sama pot je bila koristna. Slovenijo smo odprli dlje od sosednjih držav, izven EU in upam, da bomo s tem nadaljevali, čeprav so nas določene države razočarale," je dejal Žbogar.

Pri tem ni mislil na ZDA, kot bi se dalo razbrati iz njegovega zapisa na Twitterju, ko je proti koncu volitev želel opozoriti na to, da so se veleposlaniki držav zbrali na posvetu pri Američanih, in namignil, da so namestniki glasovali po svoje in je Azerbajdžan začel znova nabirati glasove.