Predsednika DZ Pavla Gantarja, ki je za prvi september napovedal odstop s funkcije, bo verjetno nasledil Ljubo Germič, poslanec LDS. Za zdaj so mu podporo napovedali poslanci SD in LDS, pa tudi poslanci SNS, Zares, DeSUS in danes tudi nepovezani poslanci. V SDS njegove izvolitve ne bodo podprli, poslanci SLS pa o tem še razpravljajo.

Germič tako lahko že sedaj računa na 55 poslanskih glasov. Kandidat za predsednika DZ za izvolitev sicer potrebuje najmanj 46 glasov poslancev, volijo pa ga tajno.

V poslanski skupini SLS ne bodo podprli Germiča

V poslanski skupini SLS ne bodo podprli kandidature Ljuba Germiča (LDS) za predsednika DZ, je po današnjem sestanku poslanske skupine povedal njen vodja Jakob Presečnik. Prav tako poslanci SLS ne bodo podprli ministrskih kandidatov in morebitne zaupnice, je dejal Presečnik in pojasnil, da ne morejo podpirati agonije v državi.

Po Presečnikovih besedah sicer v poslanski skupini SLS ocenjujejo, da so v preostanku koalicije izbrali zelo dobrega kandidata in z Germičem nimajo nobenih problemov. Vendar pa ocenjujejo, da ne morejo podpirati agonije, v kateri se je znašla država, zato ne bodo podprli predlaganega kandidata za predsednika DZ.

V DeSUS podpora Germiču, ne pa tudi kandidatom za ministre in rebalansu proračuna

Glede podpore ministrskim kandidatom pa je vodja poslanske skupine SLS opozoril na "neracionalno vztrajanje te vlade", ki ima približno tretjinsko podporo v DZ. Spomnil je sicer, da so v SLS ves mandat podpirali dobre in potrebne predloge te vlade. "Potrebujemo verodostojno vlado, to pa bo, ko bo vlada preverila svojo podporo na parlamentarnih volitvah," je dejal Presečnik.

Vodja poslanske skupine SLS je še pojasnil, da so rebalans v poslanski skupini že obravnavali in ga bodo podrobno proučili. Napovedal je, da bodo čez nekaj dni predstavili posebno analizo rebalansa, do takrat pa se o njem ni želel izreči.

Po Presečnikovih napovedi v SLS ne bodo podprli kandidatov za nove ministre in tudi zaupnice ne. Podpirajo namreč čim prejšnje volitve, je dodal.

Poslanci SD bodo podprli Germiča, o rebalansu bodo še razpravljali

Poslanci SD so se danes na prvi popočitniški seji dogovorili, da bodo na izredni seji DZ podprli Ljuba Germiča za predsednika DZ. Kot je v izjavi po seji dejal vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer, bodo rebalans podrobneje obravnavali prihodnji torek in tudi o podpori ministrskim kandidatom se bodo dokončno odločili, ko bodo znana imena.

V poslanski skupini SD so se soglasno odločili, da bodo vložili predlog kandidature Germiča (LDS) za predsednika DZ. Poslanska skupina po Kumrovih besedah s svojimi glasovi stoji za tem predlogom. Po danes izrečenih stališčih poslancev Kumer napoveduje, da bodo na petkovi izredni seji DZ glasovali za Germiča.

Na seji poslanske skupine so se pogovarjali tudi o obravnavi rebalansa proračuna, saj naj bi v sredo na kolegiju predsednika DZ sprejeli tudi nujno obravnavo interventnih ukrepov. Po Kumrovih besedah je glede na predlog rebalansa "diskusija barvita", zato so se odločili, da bodo prihodnji torek na seji poslanske skupine namenili večino časa predvsem tej temi. Večinsko stališče je, da podpremo ta rebalans, ampak kljub temu bomo to razpravo še malo poglobili in morebiti oblikovali kakšne predloge," je napovedal Kumer.

Kot posebej pomembno pa je vodja poslanske skupine SD izpostavil redno sejo DZ, "ki bo po vsej verjetnosti trajala kar dva tedna, ker je zelo zahtevna". Na redni seji bodo poslanci odločali tudi o listi petih ministrov in na to vezano zaupnico. "Tudi mi pričakujemo, da bo predsednik vlade čim prej zaključil dogovore in da bo še v tem tednu posredoval poslanski skupini spisek teh petih kandidatov," je pojasnil vodja poslanske skupine SD.

Na poslanski skupini po njegovih besedah niso razpravljali o konkretnih imenih. Napovedal je, da se bo poslanska skupina SD tudi o kandidatih za ministre dokončno odločila, ko bo imela listo.

Komentiral je tudi ugibanja o predčasnih volitvah. "Če zaupnica ni izglasovana, potem se na široko odpre avtocesta za predčasne volitve, če kdo nima drugega jokerja v rokavu," je ponovil Kumer. "Če pa bo zaupnica izglasovana, potem je normalno, da vlada svoj mandat nadaljuje. V tem trenutku je nonsens govoriti o predčasnih volitvah, če bo izglasovana zaupnica," je poudaril.

Na vprašanje, kako bo vlada delovala po glasovanju o zaupnici, pa je Kumer dejal, da se od tistih, ki bodo glasovali za zaupnico, pričakuje, da bodo stali tudi za zakonskimi predlogi. V nasprotnem primeru bo to težka politična kriza, je dodal.

Ideja o ustavnem zakonu, ki bi fiksiral datum parlamentarnih volitev, je po Kumrovih besedah stara že najmanj šest let. Pojasnil pa je, da imajo tisti, ki niso naklonjeni tej vladi, že celo leto možnost priti v DZ s konstruktivno zaupnico. Predčasne volitve po Kumrovem mnenju ne rešujejo problema.

Danes so se po Kumrovih besedah odločili, da bodo na odboru DZ za notranjo politiko podprli predlagano javno predstavitev mnenj o treh zakonih z redne seje DZ. To so zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, kazenski zakonik in zakon o kazenskem postopku.

Na redni seji so štiri razprave o odgovorih ministrov, je pojasnil Kumer in dodal, da je med njimi tudi relevantna in zahtevna tema. Gre za poslansko vprašanje o davčnih oazah. V poslanski skupini so zadovoljni, da ta razprava bo, vendar pričakujejo, da bodo tudi v poslanski skupini SD od Davčne uprave RS dobili informacije o osebah, ki imajo denar naložen v davčnih oazah.

Kumer je napovedal še, da bo poslanska skupina na redni seji podprla kandidaturo Jerneja Sekolca za člana arbitražnega sodišča za določitev meje med Slovenijo in Hrvaško.

LDS bo pri dodatnih treh ministrskih mestih vztrajala

Stranka LDS od premiera Boruta Pahorja pričakuje, da bo sprejel predloge LDS za ministrske kandidate in sicer za ministra za gospodarstvo Tomaža Orešiča, za notranjega ministra Branka Janca, za ministra za kulturo pa Jožefa Školča. LDS bo pri teh dodatnih treh ministrskih mestih tudi načelno vztrajala, so v stranki pojasnili za STA.

Največja koalicijska stranka SD se bo o ministrskih kandidatih odločala, ko jim bo premier Borut Pahor predloge tudi predstavil, zatem pa se bo vnovič sestalo vodstvo stranke. Za zdaj se o imenih kandidatov ne izrekajo.

Kdaj bo Pahor svoji stranki predstavil kandidatno listo, v SD pravijo, da ne vedo. Pričakovati pa je, da se bo predsednik vlade še pred tem sestal s svojo koalicijsko partnerico, predsednico LDS Katarino Kresal. LDS bo sicer razpravo o kandidatih na izvršilnem odboru stranke opravila predvidoma konec tega tedna, ko naj bi bila imena ministrskih kandidatov tudi znana.

Neuradno naj bi bil za SD problematičen Tomaž Orešič, ki ga LDS predlaga za gospodarskega ministra. Težave pri dogovorih za ministrske kandidate pa naj bi prav tako po neuradnih informacijah predstavljali pomisleki glede strankarskih kvot, glede na to, da LDS poleg predsednika DZ predlaga še kandidate za tri ministrska mesta, že sedaj pa imajo v vladi pravosodnega ministra.

Po ocenah vodje poslanskega kluba LDS Boruta Sajovica sicer to ne bi smela biti težava, saj je imel LDS glede na število poslancev doslej manjše število funkcij v vladi in v DZ kot druge stranke. V času rekonstrukcije vlade pa v LDS menijo, da imajo dobre ministrske kandidate in zato za njimi tudi stojijo, je Sajovic dejal za STA.

Podpora ministrskim kandidatom v DZ je sicer vprašljiva, s tem pa je negotova tudi usoda vlade. Kandidati lahko zagotovo računajo le na podporo poslancev SD in LDS. V vsakem primeru so novi ministrski ekipi ne glede na predloge kandidatov podporo odrekli v SDS, SLS, DeSUS in Zares, ki imajo skupaj 45 poslanskih glasov. Nepovezani poslanci se o tem še niso dogovorili, saj imena kandidatov po besedah njihovega vodje Franca Žnidaršiča še niso uradno znana, je pa Andrej Magajna danes sporočil, da njegova podpora vladi ne bo brezpogojna.

Pred dnevi je sicer to podporo napovedal, vendar je stališče spremenil potem, ko je Pahor izrazil pričakovanje, da glas za nove ministre pomeni tudi podporo njegovi vladni politiki in reformam. Svoj glas Magajna pogojuje s programskimi vsebinami. Med drugim želi, da se zaustavi reforma javnih zavodov, konkretno pa pričakuje podporo dopolnilom na zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, ki jih je vložila poslanka Julijana Bizjak Mlakar (SD). Želi tudi odgovor glede usklajevanja pokojnin s plačami.

Magajna je njegova pričakovanja danes poslal v vladni kabinet. Boji se, da ne bo prejel nikakršnega odgovora, vendar ta "nič pomeni, da ne bom dal glasu", je bil odločen na današnji novinarski konferenci v DZ.

Vodja poslanske skupine Zares Franco Juri je danes zagotovil, da bodo poslanci Zares pri glasovanju o zaupnici glasovali proti in da ne bodo vzdržani.

Proti ministrski ekipi in vladi bodo tudi poslanci SLS, saj se zavzemajo za predčasne volitve, je v izjavi novinarjem sporočil predsednik stranke Radovan Žerjav. "Trenutna vlada do konca svojega mandata ob samo tretjinski podpori v DZ praktično ničesar več ne more narediti oz. izpeljati in nadaljnje vztrajanje je povsem iracionalno početje," je dejal.

V SNS se glede podpre ministrskim kandidatom še niso dokončno izrekli.

Kandidati tako utegnejo poleg poslanskih glasov SD in LDS prejeti še podporo vsaj večine nepovezanih poslancev (torej brez Magajne), SNS in obeh poslancev manjšin, kar znaša 44 poslanskih glasov. Zaenkrat tako razmerje moči kaže v prid nasprotnikom vlade.

Ob morebitnem padcu zaupnice sicer lahko deset poslancev predlaga drugega mandatarja. Podpredsednik SD Miran Potrč pa je prepričan, da poslanci iz vrst SD tega ne bodo storili, je novinarjem povedal pred današnjo sejo poslanske skupine.

Med špekulacijami glede ministrskih kandidatov je sicer slišati tudi, da bo ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo prevzela Tamara Lah Turnšek, direktorica Nacionalnega inštituta za biologijo, Pahorjeva favoritka za ministrico za javno upravo pa naj bi bila vodja vladne pravne službe Ksenija Globokar.