Po Kumrovih besedah so se v LDS in SD o podpori Germiču odločili soglasno. Menijo namreč, da je Germič "prava izbira" in da bo dobro vodil DZ.

Tudi vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic je prepričan, da bo Germič "pravi človek na pravem mestu". Kot je namreč dejal, je Germič "človek, na katerega se lahko zaneseš" in je vreden zaupanja, zato bo po njegovem mnenju v državnem zboru združeval in iskal rešitve. Sajovic sicer napovedan odstop sedanjega predsednika državnega zbora Pavla Gantarja obžaluje, saj se je izkazal za uglednega, delovnega in sposobnega človeka. Poudaril je, da je Gantar v LDS imel podporo in jo še vedno ima, a njegovo odločitev spoštujejo.

Gantarjev odstop obžaluje tudi Germič, a hkrati je izpostavil, da je treba zagotoviti pogoje za nemoteno delovanje državnega zbora. Sam funkcijo predsednika državnega zbora, ki je po njegovih besedah "prvi med enakimi", razume kot zelo odgovorno in zahtevno nalogo. Posebno to velja v sedanjih političnih razmerah, ki so drugačne od tistih v začetku mandata, je dejal.

Hkrati je Germič prepričan, da podpora predsedniku državnega zbora ne sme poteči z izvolitvijo na to funkcijo, zato ob morebitni potrditvi v DZ napoveduje posvetovanja z vsemi poslanci, spoštljiv dialog in sprejemanje ukrepov v dobrobit vseh državljanov s čim večjim soglasjem. Kot je dejal, želi združevati ljudi, obenem pa je zagovornik temeljitega razmisleka.

Germičevo kandidaturo bodo po Kumrovih besedah vložili ter o njej tudi odločali predvidoma v petek, ko bodo obravnavali tudi sklep o ustavni presoji referendumske pobude o družinskem zakoniku. Vodja poslanske skupine SD je potrdil, da so pred današnjo razglasitvijo kandidature o podpori Germiču povprašali tudi nekatere poslanske skupine. Kot je dejal, Germiča ne podpirajo le v koaliciji, temveč so podporo "na nek način" napovedali v poslanski skupini DeSUS, nepovezani poslanci in sedanji predsednik državnega zbora Gantar (Zares).

Kumer je na vprašaje, ali je bila tudi Darja Lavtižar Bebler (SD) v igri za kandidaturo, odgovoril, da so dovolj jasno povedali, da gre glede Germiča za soglasno odločitev. Je pa ob tem dodal, da ima največja koalicijska stranka predsednika vlade, zato je prav, da ima druga največja koalicijska stranka predsednika državnega zbora.

Germič bo, če bo na tajnem glasovanju dobil podporo vsaj 46 poslancev, na mestu predsednika DZ zamenjal Pavla Gantarja (Zares), ki je po izstopu stranke Zares iz koalicije napovedal, da bo 1. septembra podal svoj odstop. Po dosedanjih napovedih poslanskih skupin kaže, da bo Germič dobil zadostno podporo.

Germič je poslanec državnega zbora že tretji mandat zapored. Je predsednik odbora za zdravstvo, podpredsednik odbora za delo, družine, socialne zadeve in invalide ter član še dveh delovnih teles DZ. Je tudi član izvršnega odbora parlamentarne skupine GLOBE Slovenija.

V DZ je bil prvič izvoljen leta 2000. V letih 2003 in 2004 je bil tudi opazovalec v Evropskem parlamentu, leta 2004 pa tudi njegov poslanec.

Pred vstopom v poslanske vrste je bil med drugim ravnatelj in učitelj na Gimnaziji in srednji kemijski šoli v Rušah ter asistent na Tehniški fakulteti Univerze v Mariboru.

Podporo Germiču napoveduje večina poslancev

Podporo Ljubu Germiču za predsednika DZ so za zdaj napovedali poslanci SD in LDS, ki so ga tudi predlagali, pa tudi poslanci SNS, Zares in DeSUS. V SDS njegove izvolitve ne bodo podprli, nepovezani poslanci in poslanci SLS pa bodo o tem odločali v torek. Tako lahko Germič že sedaj računa na 50 glasov podpore, za izvolitev jih potrebuje 46.

Poslanski skupini SD in LDS sta danes potrdili, da je njihov kandidat za novega predsednika državnega zbora Ljubo Germič, poslanec LDS. Germič lahko tako računa na podporo 33 poslancev, kolikor skupaj štejeta omenjeni poslanski skupini.

Germiča bodo podprli tudi v Zares, ki šteje sedem poslancev, saj je po besedah vodje poslanske skupine Franca Jurija besedah dobro, da DZ deluje urejeno tudi do morebitnih predčasnih volitev, za to pa potrebuje predsednika ali predsednico.

Tudi v SNS (pet poslancev) nameravajo podpreti Germiča, saj je po besedah predsednika stranke Zmaga Jelinčiča besedah nevtralen, razmišljujoč in najmanj politično obremenjen od vseh koalicijskih poslancev. "Je človek, na katerega se lahko zaneseš, in človek, ki ne zlorablja svoje politične pozicije," je za STA povedal Jelinčič.

Podporo kandidatu za predsednika DZ, ne glede na to, kdo bi bil predlagan, pa je obljubila tudi poslanska skupina DeSUS, ki šteje pet poslancev.

Poslanci SDS so za sedaj edini, ki so mu odrekli podporo. Poslanci SLS (šest) bodo o tem odločali v torek. In tudi nepovezani poslanci se bodo po besedah Vilija Trofenika o tem dogovorili na torkovem sestanku poslanske skupine.