Kot je na novinarski konferenci po dobre pol ure trajajočem zaslišanju za zaprtimi vrati povedal sodnik Heger, je Breivik med drugim povedal, da sta v njegovi organizaciji obstajali še "dve nadaljnji celici", kar bo morala policija sedaj še dodatno preiskati, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Breivik je bil na sodišču zelo miren in je deloval, "kot da dogodki nanj niso imeli vpliva", preiskovalcem pa je izrazil pripravljenost, da bo do konca življenja ostal v zaporu, je novinarjem povedal tožilec Christian Hatlo.

Najvišja zaporna kazen na Norveškem je 21 let, vendar pa lahko tistim, ki pomenijo grožnjo družbi, že ob izreku sodbe sodišče naloži t.i. pridržanje, katerega konec ni določen, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Na Poljskem so zaradi suma pomoči pri umoru aretirali trgovca, ki je Breiviku prodal kemikalije

Na današnje zaslišanje je sicer Breivik želel priti v uniformi, a mu je sodnik to prepovedal. Hotel je tudi, da bi bilo zaslišanje odprto za javnost, a je sodišče odločilo drugače. Ocenilo je namreč, da bi obtoženi sodno dvorano izkoristil za propagando svoje ideologije in protimuslimanskih stališč.

Na sodišču je napadalec med drugim priznal odgovornost za napada, a se obenem ni izrekel za krivega. Kot je povedal, je bil cilj njegove akcije rešiti Evropo pred islamom ter poslati čim močnejši signal in ne pobiti čim več ljudi. Dejal je še, da je želel preprečiti rekrutiranje članov norveške laburistične stranke, saj je ta kriva za "množični uvoz muslimanov".

Nekateri mediji so na osnovi navedb v 1500 strani dolgem manifestu poročali, da si je Breivik še pred petkovima napadoma pripravil govor, ki ga je nameraval prebrati danes na sodišču.

Desničarski skrajnež, ki mu je uspel eden najbolj krvavih napadov v zgodovini Evrope, je na sodišče danes prispel v blindiranem mercedesu in vstopil skozi zadnji vhod. Imel je obrito glavo, zaradi česar ga je bilo zelo težko prepoznati. Ljudje, ki so ga pričakali pred sodiščem, so ga zmerjali z "izdajalcem" in "krvavim morilcem".

Oče 32-letnega napadalca je v danes objavljenem pogovoru za televizijo TV2 dejal, da bi moral njegov sin storiti samomor, namesto da je ubil toliko ljudi. Upokojeni diplomat Jens Breivik, ki živi na jugu Francije, je še povedal, da s sinom ni imel stikov že 15 let in da jih ne namerava imeti niti v prihodnje. Ne razume, da se je kaj takega lahko zgodilo. "Tega ne bi mogel narediti nihče normalen," je dodal po poročanju AFP.

Policija: V petkovih napadih na Norveškem ubitih 76 ljudi

Norveška policija je danes znižala uradno število žrtev dveh petkovih napadov na Norveškem s 93 na 76. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik policije Oystein Maeland, je na otoku Utoya skrajnež ubil 68 in ne 86 ljudi, do napačnega števila pa je prišlo, ker so se policisti in reševalci osredotočali na pomoč preživelim in zavarovanje kraja pokola.

Dodal je, da se je povečalo število mrtvih v eksploziji avtomobila bombe v vladni četrti v Oslu, ki jo je desničarski skrajnež Anders Behring Beivik sprožil, preden je odšel na otok Utoya. Tam je nato streljal na udeležence tabora podmladka norveške laburistične stranke.

Maeland je dejal, da se je število mrtvih v Oslu povzpelo s sedmih na osem ljudi, tako da je v obeh napadih umrlo 76 ljudi in ne 93, kot so sprva sporočili.

Pojasnil je še, da so vsa trupla že odpeljali z otoka in da je to omogočilo določitev natančnejšega števila mrtvih. Opozoril pa je, da pogrešane še iščejo in da bi se število smrtnih žrtev lahko še povečalo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Francoski policisti preiskujejo hišo očeta

Hišo Breivikovega očeta Jensa v Cournanelu na jugu Francije je danes obkrožilo več deset policistov, poroča ameriška tiskovna agencija AP. Policisti so civilistom, vključno s poročevalci, prepovedali dostop do objekta, namenov preiskave pa ne želijo razkriti. Po poročilih medijev Jens Breivik sicer že več let nima stikov s sinom.

Policija: Nismo bili prepočasni

Norveška policija se medtem brani pred očitki javnosti o prepočasnem odzivu v petkovo dogajanje na otoku Utoya, kjer je Breivik ustrelil 86 oseb, večinoma mladih. Vodja policije v Oslu Anstein Gjengedal je danes za norveško televizijo NRK dejal, da so protiteroristično enoto Delta na otok poslali takoj po prvem prejetem opozorilu.

Skandinavija obstala: Minuta tišine v spomin na žrtve napadov

Po Gjengsdalovih besedah so se policisti odločili za avtomobilski prevoz, namesto da bi se na kraj dogajanja podali s helikopterjem, saj "je bilo tako preprosto najhitreje". Edini helikopter, ki bi ga policisti lahko uporabili, je bil namreč helikopter norveške vojske, ki se je nahajal izven Osla, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

"Več let smo prosili, da bi nam dodelili lasten transportni helikopter, a brez uspeha," je poudaril Gjengsdal. Trenutno je v lasti policije le en nadzorniški helikopter, ki pa ga policisti niso mogli uporabiti, saj je bilo vse osebje, ki z njim upravlja, v času napada na Utoyi na dopustu.

Policija je v petek prijela Breivika šele po več kot uro trajajočem streljanju. Napadalec se je policistom predal brez upiranja.