"Ne morem več garantirati, da bomo res lahko uspešno izvedli vse naloge in poslanstva, ki jih moramo izvesti kot država, ki je prevzela določene obveznosti z mednarodnimi pogodbami iz naslova članstva v mednarodnih organizacijah vseh vrst, vključno z zvezo Nato," je dejala ministrica.

Pojasnila je, da bodo morali na obrambnem ministrstvu skrčiti obseg sodelovanja v mednarodnih predstavništvih, krčiti sredstva za osebje v svojih predstavništvih, zmanjšati število vojaških oziroma obrambnih atašejev, zmanjšati število ljudi, ki jih bodo lahko pošiljali v mednarodne operacije in misije, doma pa bosta okrnjena obseg in struktura slovenske vojske.

"Zelo racionalno razmišljamo o vseh skupnih večnacionalnih projektih, v katerih sodelujemo v okviru Nata ali EU," je dejala in poudarila, da so čisto vse naloge, v katere so vključeni, sedaj podvržene reviziji z vidika varčevanja oziroma dejstva, da so finančna sredstva za ministrstvo že tako zelo omejena, da ne omogočajo več razvoja.

"Sprašujemo se, ali je možno vsaj zamrzniti sedanje stanje, a vse kaže, da nas v prihodnjih letih čaka tudi nazadovanje," je menila.

Minister Žbogar pa je dejal, da je zunanjemu ministrstvu uspela "alkimija", da z manjšimi sredstvi upravljajo z desetimi predstavništvi več in da so znatno povečali razvojno pomoč, čeprav je v prihodnje ne bodo mogli namenjati toliko, kot bi želeli.

Pomanjkanje se bo po njegovih besedah najbolj čutilo pri plačevanju članarin OZN. Ministrstvo bo namreč po ministrovih navedbah uspelo izvesti vse svoje obveznosti, razen obveznosti do OZN. "Članarine v OZN prihodnje leto ne bomo plačali," je dejal.

Poleg tega je zunanje ministrstvo po Žbogarjevih besedah sprejelo precej rigorozne ukrepe, ki so posegli tudi v pravice diplomatov v tujini, pri čemer je minister poudaril, da so lahko to le začasni ukrepi.

"Za naprej bo treba presoditi, ali je mogoče s tem denarjem zadovoljivo upravljati mrežo, ki jo imamo, in mislimo, da jo potrebujemo, ali pa so potrebni kakšni drugi ukrepi," je sklenil.