Vlada je odločitev sprejela po tem, ko hrvaška vlada danes sprejela sklep, s katerim je pooblastila podpredsednika vlade in ministra za finance Ivana Šukerja, da je v imenu vlade poslal pismo Banki za mednarodne poravnave (BIS) v Baslu, v katerem je Zagreb BIS uradno obvestil, da je pripravljen reševati vprašanje dolga varčevalcem nekdanje Ljubljanske banke, podružnice Zagreb, v skladu s 7. členom priloge C sporazuma o nasledstvu.

Tako je skladno z dogovorom, ki sta ga premiera Slovenije in Hrvaške, Borut Pahor in Kosorjeva, dosegla 31. julija v Bohinju, Hrvaška pristala na nadaljevanje pogovorov v Baslu, kjer bodo države naslednice nekdanje SFRJ dokončno uredile vprašanja, povezana z nasledstvom garancij za devizne hranilne vloge Narodne banke Jugoslavije in SFRJ.

S tem je Hrvaška izpolnila pogoj, ki ga je Slovenija izpostavila za začasno zaprtje 4. poglavja o prostem pretoku kapitala, "saj je prav vprašanje Ljubljanske banke predstavljalo oviro za vstop slovenskih finančnih institucij na hrvaški finančni trg, kar je kršitev pravil EU (acquisa)".

S tem soglasjem in izjavo hrvaške premierke Jadranke Kosor "Slovenija šteje, da Hrvaška ne bo več ovirala vstopa slovenskih finančnih in kreditnih institucij na hrvaški trg", so sporočili iz Ukoma.

TV Slovenija je sicer danes poročala, da v Hrvaški narodni banki (HNB) niso želeli komentirati dogovora, saj je njihovo stališče dobro znano - ko se bo vprašanje 130.000 varčevalcev nekdanje LB rešilo, ne bo več ovir za poslovanje Nove Ljubljanske banke na ozemlju Hrvaške. Njen guverner Željko Rohatinski je sicer v pogovoru za revijo Bančni vestnik podprl julijski dogovor premierov in zatrdil da je pripravljen za iskanje dvostranske rešitve.

Nekdanji član sveta HNB, ekonomist Damir Novotny pa je za TV Slovenijo dejal, da Rohatinski "za zdaj svojega stališča ni spremenil in da v tem trenutku ni signalov, da bi ga lahko spremenil". Prepričan pa je, "da bo podpisu sporazuma o načinu rešitve tega vprašanja HNB znova preučila možnosti in najverjetneje odobrila NLB poslovanje na hrvaškem tržišču oziroma odprtje podružnice na Hrvaškem".