Svetnik in poslanec SD je opomnil na dogajanje v letu 2002, ko se je pomemben del mariborske strokovne javnosti uprl stapljanju DEM znotraj takrat nastalega HSE, Maribor pa je takrat izgubil neformalni naziv tradicionalnega sedeža slovenskega elektrogospodarstva.

Po Frangeževih besedah so DEM največji bazen obnovljivih virov energije v Sloveniji, z visoko razliko v ceni pa predstavljajo vir konkurenčnosti celotnega HSE in subvencionirajo proizvodnjo drage električne energije v drugih proizvodnih objektih, zlasti v Termoelektrarni Šoštanj. Ob tem je opomnil še na to, da je omenjena cena energije tudi ključen vir za izgradnjo novih proizvodnih zmogljivosti slovenske energetike.

Kot je poudaril Frangež, odločitev o prenosu deleža sicer še ni končna, saj bo zadnjo besedo o tem imela vlada. Zato je predlagal, da jo mestni svet enotno pozove, naj ne potrdi omenjenega sklepa. Ob tem je poudaril, da je iz obstoječe kadrovske slike razvidno, da so vse ključne upravljavske funkcije v energetiki osredotočene v Šaleški dolini. Maribor kot središče proizvodnje obnovljivih virov energije je pri tem povsem zapostavljen, zato bodo vladi predlagali tudi preučitev kadrovske politike z namenom uravnoteženja regionalnih vplivov na slovensko energetiko.

"Čas je, da Maribor oblikuje enoten in močan glas ter zahteva ločitev DEM v samostojno družbo v 100-odstotni lasti države, deleže DEM v ostalih odvisnih družbah HSE pa kot naložbe družbe v konsolidiranem deležu holdinga ali neposredno v teh družbah. Gre za to, da energetski potencial, ki ga ustvarja Drava, upravljamo v Mariboru," je dejal Frangež in predlagal še, da to samostojno družbo vlada pooblasti kot nosilno družbo za razvoj novih proizvodnih zmogljivosti obnovljivih virov energije v Sloveniji.

Njegove predloge so podprli v vseh poslanskih skupinah in pri tem izrekli nekaj krepkih predvsem na račun direktorja direktorata za energijo Janeza Kopača, ki naj bi bil glavni krivec za tovrstne poskuse. Zelo oster do Ljubljane in odgovornih je bil tudi tokrat župan Franc Kangler, ki je potezo nadzornega sveta HSE označil kot rop stoletja v Podravju. Ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika je zato pozval, da ukrepa proti Kopaču, ki da ob podpori Zaresa dela škodo slovenskemu elektrogospodarstvu in celotni državi.

Svetniki so danes sprejeli tudi nekaj odločitev v zvezi z jesenskimi lokalnimi volitvami. Poleg bolj ali manj redakcijskih sprememb odloka o določitvi volilnih enot za volitve članov mestnega sveta, svetov mestnih četrti in krajevnih skupnosti so sprejeli še sklep o določitvi oglaševalnih mest za volilno kampanjo ter sklep o delni povrnitvi stroškov volilne kampanje.

Prav tako je mestni svet izglasoval letošnje dobitnike listin in nagrad mesta Maribor, ki jih bodo podelili na slovesnosti ob prazniku Mestne občine Maribor. Prejemnik zlatega grba bo tako letos gospodarstvenik Stanislav Brglez, srebrnega bo prejel dolgoletni stolni župnik Stanislav Lipovšek, ki je nedavno prevzel vodenje celjske škofije, bronastega pa prvi mož Doma Danice Vogrinec Marko Slavič. Listine bodo letos prejeli pevska šola Carmina Slovenica, mariborska pravna fakulteta in prostovoljno gasilsko društvo Pekre.

Mestni svet je podprl tudi predlog o ustanovitvi medobčinskega urada za varstvo okolja in ohranjanje narave, ki bo začel delovati z letom 2011. Prav tako so svetniki sprejeli odlok o koncesiji za graditev obstoječih žičniških naprav za prevoz oseb, s čimer so zadostili zakonu o žičniških napravah, ki zahteva, da morajo lastniki teh naprav pridobiti koncesijo. Sprejet je bil tudi predlog modela upravljanja kulturnega centra Pekarna, ob čemer je direktor občinskega urada za kulturo Aleš Novak napovedal, da se druga faza prenove Pekarne začenja že v naslednjih dneh.

Sicer pa se je seja začela s skoraj enourno razpravo o tem, zakaj je bila danes sploh sklicana izredna seja. Še posebej so ji nasprotovali v opozicijskih SD in Listi za pravičnost in razvoj, pa tudi v SDS. Sklicateljem seje so namreč očitali, da so zlorabili poslovnik, saj izredna seja ne more imeti na dnevnem redu 45 točk, med katerimi je večina takšnih, ki ne izpolnjujejo pogojev za izredno sejo. Za nekatere med njimi svetniki niso pravočasno prejeli niti gradiva, so bili tokrat nejevoljni v opoziciji.