Parazitska visceralna oblika lišmanioze je skoraj vedno smrtna, če ni zdravljena, za njo pa v nekaj tednih umrejo predvsem tisti s slabim imunskim sistemom, medtem ko 95 odstotkov pacientov preživi s pravočasnim zdravljenjem.

"Menimo, da do klinik pride le malo pacientov s tovrstno boleznijo,“ je v izjavi za javnost zapisal David Kidinda, koordinator Zdravnikov brez meja za južni Sudan. Bolezen se prenaša preko peščenih muh, ko se človek okuži, napade imunski sistem, simptomi pa so povečana vranica, vročina in šibkost.

Bolezen je endemična v severnih predelih Sudana, Zdravniki brez meja so namreč sporočili, da so tam lani zdravili sto primerov, izbruh pa se pojavi na vsakih pet do deset let. Slabe cestne povezave in malo bolnišnic in klinik na jugu kot posledica več kot dve desetletji trajajoče vojne pomeni, da so izbruhi bolezni pogostejši kot bi bili sicer.

"V južnem Sudanu, kjer skoraj tri četrtine prebivalstva nima dostopa do najbolj osnove oblike zdravstvene oskrbe, peljemo tekmo s časom za pravočasni doseg pacientov,“ je še dodal Kidinda.