Novo politiko je s sporočilom za javnost oznanil Obama, v State Departmentu pa so jo skupaj predstavili državna sekretarka Hillary Clinton, veleposlanica ZDA pri ZN Susan Rice in veleposlanik ZDA v Sudanu Scott Gration, ki si je najbolj prizadeval za "mehkejši" pristop ZDA do te afriške države.

Nov ameriški pristop sicer še vedno ohranja sedanje sankcije, Sudan pa ostaja na seznamu držav podpornic terorizma. Vzpodbud ne bo, če ne bo pozitivnih sprememb. V tem primeru in v primeru poslabšanja položaja je Obama v izjavi zagrozil s stopnjevanjem mednarodnega pritiska.

Clintonova je povedala, da bodo vzpodbude odvisne tudi od stabilizacije razmer na jugu Sudana, ocena napredka pa bo temeljila na spremembah na terenu, ki jih bo mogoče potrditi. Sem spadajo tudi za prihodnje leto razpisane volitve v Sudanu, ki so jih doslej že dvakrat preložili zaradi sporov med Kartumom in Ljudskim gibanjem za osvoboditev Sudana na jugu glede izvajanja leta 2005 sprejetega celovitega mirovnega sporazuma, ki je prekinil vojno med muslimanskim severom države in krščanskim jugom.

Riceova, ki je zagovarjala ostrejši pristop zaradi Darfurja, je povedala, da bodo posledice za vse sprte strani, ki ne bodo uresničevale obljub. Clintonova pa medtem ni opisala vzpodbud, ki čakajo Sudan, če bo storil to, kar je treba, ker naj bi bile tajne. ZDA naj bi med drugim pričakovale tudi, da Sudan zmanjša napetosti s sosednjim Čadom in izboljša dialog z uporniki v Darfurju.

Omemba genocida je "nesrečna"

Glede Darfurja je Clintonova omenila besedo genocid, ki je ameriški veleposlanik v Kartumu ni želel slišati, vendar pa je dodala, da se politika ZDA osredotoča na prihodnost. Če je nekaj opredeljeno kot genocid, potem ima mednarodna skupnost obvezo ukrepati, tudi s silo, če je potrebna. ZDA so sicer za zdaj precej osamljene z opredelitvijo položaja v Darfurju za genocid.

Na to je opozoril tudi tiskovni predstavnik sudanske vlade v Kartumu Gazi Salahedin, ki pa je nov pristop ZDA na splošno ocenil pozitivno. Dejal je, da to ni politika osamitve, ampak angažiranja, v primerjavi s preteklo politiko pa vsebuje pozitivne točke. Vendar pa je omembo genocida označil za "nesrečno".

Sudanski predsednik Omar al Bašir je pred Mednarodnim kazenskim sodiščem (ICC) v Haagu obtožen vojnih zločinov. ZDA, ki v času pretekle administracije o sodišču niso imele pozitivnega mnenja, se sedaj ne mislijo vpletati. Neimenovani ameriški diplomat je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal, da ZDA al Baširju priporočajo, naj si najde dobrega odvetnika.