Ob tej priložnosti je ministrstvo za šolstvo in šport v sodelovanju s Pedagoškim inštitutom izdalo zbornik strokovnih člankov z naslovom Vzgoja in izobraževanje za človekove pravice, ki je v prvi vrsti nekakšen priročnik za učitelje.

K predstavitvi svojega pogleda na vzgojo in izobraževanje za človekove pravice so povabili strokovnjake s tega področja, praktike, predstavnike vladnih institucij in nevladnih organizacij ter varuhinjo človekovih pravic. Uvodnik, v katerem opozarja na pomen vzgoje in izobraževanja za uresničevanje človekovih pravic, je prispeval predsednik republike Danilo Türk.

Zbornik na preprost način podaja preglede nekaterih najpomembnejših dokumentov s področja človekovih pravic ter vzgoje in izobraževanja za človekove pravice, prinaša ideje, kako izboljšati vzgojo in izobraževanje za človekove pravice v šolskem sistemu in zunaj njega, ter predstavlja nekatere primere dobrih praks, je zapisala urednica zbornika Erika Rustja z ministrstva za šolstvo.

Zavod Movit - EURO<26 pa je ob dnevu človekovih pravic izdal brošuro o rezultatih kvalitativnih raziskav s posebnim poudarkom na raziskavah o dojemanju človekovih pravic in medkulturnega dialoga med mladimi.

Kot so sporočili, sta bili raziskavi del mednarodnega projekta EYCAdemy. Ena od ugotovitev pa je, da mladi poznajo pojem medkulturnosti, njegovega pomena pa ne. Prav tako ne poznajo organizacij, ki se ukvarjajo s problematiko človekovih pravic, drugačnosti in tolerantnosti, kar kaže na izjemno slabo informiranost. Splošno deklaracijo o človekovih pravicah si lahko preberete na tem spletnem mestu.

Pri stopnji strpnosti pri mladih v Sloveniji je najbolj opazen vpliv okolja; kje živijo in v kakšnem družbenem okolju odraščajo. Razlike večinoma sprejemajo, vendar najpogosteje samo pogojno, z "ampak" ali "dokler". Mlajši z nižjo izobrazbo velikokrat podajajo družbeno sprejemljive odgovore in si ne upajo izstopati s svojimi mnenji, medtem ko se na drugačnost v okolici odzivajo impulzivno in nestrpno, so v omenjenem zavodu med drugim še navedli v sporočilu za javnost, v katerem so predstavitev raziskav napovedali v uvodnem delu okrogle mize z naslovom Kaj pravijo mladi, ki bo 18. decembra.