Ob zabavi pa so organizatorji pripravili tudi nekaj resnih dogodkov. Poročali smo o šestem srečanju gospodarstvenikov Primorske in srečanju borcev, udeleženci sedmega srečanja turističnih društev objezerskih krajev Slovenije, prišlo jih je kar 21, pa so podpisali sporazum o oblikovanju skupnosti turističnih društev objezerskih krajev Slovenije. Kot je povedal predsednik mostarskega društva Rado Taljat, so cilji in naloge skupnosti predvsem skrb za varovanje vse žive in nežive narave, kulturno-zgodovinskih, naravnih in drugih spomenikov, skrb za turistično urejanje ter trajnostno gospodarjenje z vodami in turističnimi zmogljivostmi. Za predsednika koordinacijskega odbora so izvolili Marjana Kardinarja iz Dobrovnika.

Med kulinaričnimi rekordi velja omeniti 520 kilogramov težko torto, največjo in najtežjo bananino torto s karamelno kremo v Sloveniji, za izdelavo katere so štirje slaščičarski mojstri Pekarne Brumat iz Nove Gorice potrebovali približno 160 ur. Zanjo so med drugim porabili 800 jajc in 140 kilogramov banan. Nič manj ni šla v slast najdaljša slovenska pica, ki je bila dolga 10 metrov, narejena pa iz 30 kilogramov testa, 8 kilogramov šunke, 10 kilogramov sira in 15 kilogramov pelatov (paradižnika). S skupnimi močmi sta jo izdelala tolminski Mlinotest in picerija Podgornik iz Tolmina. Zelo hitro pa so ljubitelji žlahtne kapljice izpraznili šest metrov visoko leseno skulpturo vinske steklenice, v kateri sta bila briška rebula in merlot blagovne znamke Quercus. Izkupiček od prodaje vina so namenili mostarskemu gasilskemu društvu.

Čeprav je bilo dogajanje na Mostu na Soči dokaj pestro, pa bo treba prireditvi dodati kaj novega. Še posebno se bo treba potruditi za ureditev Mosta na Soči in razporeditev številnih reklamnih panojev pokroviteljev. Na stari kamniti most, s katerega pripravijo tudi tradicionalne skoke v jezero, voda je imela manj kot 18 stopinj, prav gotovo ne sodijo.