Zadet v glavo je Russel King, 17-letni maturant, z obrazom v mlaki krvi na mizi ostal negiben. Lane je, preden so ga prijeli, umoril tri, ranil pa pet dijakov. Pištolo, ki jo je prinesel v šolo, je kupil njegov stric pred dvema letoma. Lane jo je našel v seniku.

V ZDA je v obtoku približno 300 milijonov kosov zasebnega strelnega orožja. Ne glede na to, ali gre za pištole, puške, avtomatsko ali pa lovsko orožje, ima v povprečju vsak Američan vsaj eno strelno orožje. Vsak tretji prebivalec ZDA pa pozna nekoga, ki je bil ustreljen.

"Sveta" pravica do samoobrambe

Včeraj je minilo 5 let, odkar je 23-letni Seung-Hui Cho na univerzi Virginia Tech pobil 32 študentov in profesorjev. Iz dveh avtomatskih pištol, ki ju je kupil nekaj tednov pred tem, je izstrelil več kot dvesto nabojev, preden se je ustrelil v glavo. Ta največji civilni pokol v ameriški zgodovini je sprožil razpravo o potrebi po strožjem nadzoru uporabe orožja. Toda zaradi svetega načela samoobrambe je lastništvo strelnega orožja v ZDA ustavna pravica.

Po masakru v Virginiji so ameriški kampusi spremenili podobo. Na zelenicah kolidžev zdaj domujejo uniformirani in oboroženi varnostniki, ki po kampusu krožijo v velikih avtomobilih, ki smo jih vajeni videti v rokah tajnih služb. V kampusu univerze Princeton sem pred dvema dnevoma opazil alarmne stolpe, podobne onim na avtocestah. Le da imajo tisti v Princetonu in v ostalih kampusih modre luči in so posejani zelo na gosto. V računalniškem centru varnostne službe v Princetonu so shranjene telefonske številke vseh 5000 študentov. V primeru streljanja bi študentom začeli pošiljati SMS-sporočila z opozorili in navodili. Če bi ne bilo nekaterih drugih ustavnih pravic, bi ameriške kampuse že zdavnaj obdali z ograjo in detektorji kovin. Druga možnost za rešitev problema bi seveda bila zakonodaja, s katero bi omejili dostop do strelnega orožja in njegovo uporabo.

Da se ne zgodi tako, v ZDA skrbi Nacionalna orožarska zveza (NRA). Nekajmilijonsko združenje ljubiteljev orožja je angel varuh drugega amandmaja ameriške ustave, ki vsem državljanom daje pravico do samoobrambe s strelnim orožjem. Zato v NRA tudi po masakru na univerzi Virginia Tech trdijo, da je edina zaščita pred množičnimi morilci oborožitev študentov in profesorjev.

Tudi letos so se shoda NRA, ki je najpomembnejši politični lobi v Washingtonu, udeležili vsi predsedniški kandidati republikanske stranke.

Zaradi zgražanja nad hladnokrvnim umorom temnopoltega dijaka Trayvona Martina je letošnji shod NRA potekal v zmernejšem tonu. Podpora NRA republikanskim kandidatom za zdaj ostaja neomajna. Adam Winkler, pisatelj, ki je o problemu orožja napisal knjigo, pa je opazil, da zdajšnje vodstvo NRA izpodrivajo mlajše generacije ljubiteljev orožja. "Za razliko od starejših članov, ki so orožje vzljubili zaradi lova, so mlajše generacije k orožju pristopile prek videoiger in strelskega športa. Zanje zdajšnje vodstvo NRA ni nič drugega kot skupina sivih glav, ki z Washingtonom bojujejo imaginarne bitke," opaža Winkler. Avtor knjige Gunfight trdi, da se lahko zgodi, da bo katera od mladih frakcij prevzela vodstvo, kar bi ljubitelje orožja spremenilo v še bolj nepredvidljivo kongregacijo.

Preberite še članek Orožje ima vonj po moči: NRA lahko zagotovi izvolitev sodnika ali nižje zavarovalne premije