"Glede na zbrana pričevanja so uporniki uporabili kemično orožje, plin sarin," je v nedeljo zatrdila del Pontejeva. Preiskavo o tem morajo sicer še poglobiti in ugotovitve preveriti z novimi pričevanji, a glede na dosedanje podatke "trenutno nasprotniki režima uporabljajo plin sarin", je dodala.

Poudarila je, da je preiskovalna komisija ZN, katere članica je, še daleč od konca preiskave. Do junija, ko bo svoje ugotovitve predstavila svetu ZN za človekove pravice, lahko še vedno najdejo dokaze, da tudi vladni režim v Siriji uporablja tovrstno kemično orožje, je opozorila po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Komisija: nismo še dokončali dela

V preiskovalni komisiji ZN pa so besede ene od svojih članic danes zanikali. Kot so poudarili, preiskovalci ZN zaenkrat nimajo nobenih trdnih dokazov, da bi katera koli stran v konfliktu v Siriji uporabila kemično orožje, poroča AFP.

"Neodvisna mednarodna komisija za preiskavo Sirske arabske republike želi pojasniti, da ni prišla do nobenih trdnih zaključkov glede uporabe kemičnega orožja v Siriji na kateri koli strani v konfliktu," je v izjavi za javnost poudarila komisija.

Del Pontejeve pri tem v komisiji izrecno sicer niso omenili, a je jasno, da se današnja izjava nanaša nanjo.

Omenjeno komisijo je svet ZN za človekove pravice ustanovil pred dvema letoma, doslej pa še ni dobila dovoljenja za vstop v Sirijo. Namesto tega so tako člani komisije doslej zaslišali več kot 1500 sirskih beguncev in izgnancev ter med drugim že sporočili, da so za vojne zločine v Siriji odgovorne tako režimske kot opozicijske sile.

Do konec maja naj bi komisija pripravila svoje novo poročilo, ki ga bo nato svet ZN za človekove pravice predvidoma obravnaval na svojem naslednjem zasedanju junija.

Turčija testira Sirce na sledi kemičnega orožja

Zahodne države v zadnjem času vse pogosteje izražajo zaskrbljenost, da se v konfliktu med al Asadovim režimom in uporniki uporablja kemično orožje. Strani uporabe tovrstnega orožja obtožujeta druga drugo.

Turške oblasti so medtem sporočile, da na Sircih, ki so jih ranjene prepeljali v Turčijo, izvajajo krvne teste, da bi ugotovili, ali so bili žrtve kemičnega orožja. Rezultati še niso znani, je za AFP povedal bolniški vir.