»Zelo smo zaskrbljeni, da orožje za množično uničevanje pada v roke upornikov. Zaradi tega se bodo razmere v Siriji samo še poslabšale, konflikt v državi pa se bo povzdignil na novo raven,« so na ruskem zunanjem ministrstvu zapisali v sporočilu za javnost. Iz ameriškega zunanjega ministrstva so pozneje sporočili, da ne obstajajo razlogi, zakaj bi verjeli obtožbam sirske vlade, da so uporniki uporabili kemično orožje. So pa v State Departmentu zaskrbljeni, da bo Asadov režim uporabil nekonvencionalno orožje.

Tako kot se razlikuje pripisovanje krivde za domnevni napad s kemičnim orožjem, so različni tudi opisi tega, kaj se je dogajalo in koliko žrtev je podleglo eksploziji. Sirski minister za informiranje Obran al Zoabi je zatrdil, da so raketo s kemičnimi snovmi izstrelili uporniki. Državna televizija je poročala o 25 mrtvih. Po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice je bilo ubitih 26 ljudi, med njimi tudi 16 vojakov.

Žrtve napada so se dušile, v zraku naj bi se vonjalo klor

Po razlagi ministra Zoabija se je napad zgodil iz jugovzhodnega predmestja Alepa, ki ga nadzorujejo uporniki. Domnevni napad z raketo scud je označil za »nevarno eskalacijo« konflikta. V uporniških vrstah so takšen opis dogodka zavrnili. Visok poveljnik upornikov in tiskovni predstavnik vojaškega sveta Kasim Saadedine je zatrdil, da so napad s kemičnim orožjem izvedle Asadove varnostne sile. Eden od upornikov, ki se je po lastnih navedbah nahajal v bližini kraja napada, je za tiskovno agencijo Reuters povedal, da je po eksploziji videl dviganje »rožnatega dima«.

Kot poroča tiskovna agencija Reuters, je njihov fotograf v bolnišnici Alepa videl žrtve napada, ki so trpele zaradi težav z dihanjem. Zagotavljale so mu, da so se po napadu na ulicah dušile, v zraku pa naj bi se vonjalo klor.

Koliko kemičnega orožja je v Siriji, ni znano

Kolikšen arzenal kemičnega orožja premore Sirija, ni točno znano. Predstavniki sirske vlade v preteklosti sicer niso hoteli potrditi njegovega obstoja. Zahod je že dlje časa zaskrbljen, da bi lahko sirske varnostne sile dejansko začele uporabljati kemično orožje, ali pa bi to med plenjenjem vojašnic padlo v roke skrajnim islamističnim skupinam, ki se borijo proti Asadovemu režimu. Ameriški predsednik Barack Obama je Asada že posvaril, da bi uporaba kemičnega orožja pomenila »prekoračitev rdeče črte«. Ali bi ta prekoračitev pomenila tudi povod za ameriško vojaško intervencijo, doslej ni pojasnil.