Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navy Pillay je iz Ženeve sporočila, da so našli množično grobišče v prestolnici zvezne države Enotnost Bentiu, v katerem je okoli 75 trupel, in da obstajajo poročila o dveh množičnih grobiščih v Džubi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

O dogajanju v Južnem Sudanu in Sudanu preberite tudi v pogovoru s Tomom Križnarjem.

Kot navaja britanski BBC, priče v Džubi govorijo, da so varnostne sile ustrelile več kot 200 ljudi, večinoma pripadnike etnične skupine Nuer.

Pillayjeva je obsodila množične usmrtitve brez obsodb, samovoljne aretacije in napade na ljudi samo zaradi njihove etnične pripadnosti, do katerih prihaja v tej najmlajši državi na svetu v zadnjih desetih dneh. Med tistimi, ki so jih aretirali na njihovih domovih in hotelih v Džubi, in za katere se ne ve, kje so, je tudi več sto civilistov, je opozorila. Prijeli so tudi več sto policistov.

Na begu več kot 45 tisoč civilistov

Zaradi nasilja je pomoč v oporiščih ZN po državi poiskalo že okoli 45.000 civilistov, po oceni Pillayeve pa je število razseljenih veliko večje. Ob tem je opozorila, da med pripadniki etničnih skupin Nuer in Dinka obstaja strah, da jih bodo zaradi etnične pripadnosti ubili.

Nasilje v Južnem Sudanu je izbruhnilo, potem ko je Kiir Macharja obtožil poskusa državnega udara. Slednji je obtožbe zavrnil, s svojimi silami pa je medtem med drugim uspel zavzeti ključno mesto Bor ter mesto Bentui v zvezni državi Enotnost, kjer se nahajajo glavna naftna polja v državi, ki so bistvena za gospodarstvo države.

Sile predsednika Kiira so v ponedeljek sprožile protinapad in skušajo ponovno prevzeti nadzor nad dvema zveznima državama, ki sta v minulih dneh padli v roke upornikov - Jonglei in Enotnost.

Kljub ofenzivi naj bi bila vlada pripravljena na pogovore z uporniškimi silami pod vodstvom julija odstavljenega Macharja. To je zatrdil tudi posebni odposlanec ZDA Donald Booth, ki se je v ponedeljek v Južnem Sudanu sestal s Kiirom. Po besedah Bootha je Kiir pripravljen na pogovore z Macharjem brez postavljanja vnaprejšnjih pogojev.

Machar pripravljen na pogovore

Machar je danes za Radio France Internationale dejal, da je pripravljen na pogovore in da si želi, da bi potekali v Etiopiji, na nevtralnem ozemlju.

Dodal je, da se je o svoji pripravljenosti na pogovore danes po telefonu pogovarjal z ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem in zunanjim ministrom Etiopije. Sam sicer v pogovorih ne bo sodeloval, a je oblikoval delegacijo na zelo visoki ravni, ki bo imela pooblastila za sklenitev dogovora.

"Želimo demokracijo. Želimo demokratične in svobodne volitve. Želimo, da Kiir odide," je še pristavil po poročanju AFP.

Zaradi naraščanja nasilja, ki je zahtevalo več kot 500 življenj, je generalni sekretar ZN Ban Ki Moon v ponedeljek predlagal napotitev 5500 dodatnih vojakov in 423 dodatnih policistov v misijo ZN v državi, ki sedaj šteje 7000 vojakov in 700 policistov ter 2000 civilnih uslužbencev. O ustrezni resoluciji bo VS ZN predvidoma glasoval danes zvečer po srednjeevropskem času.