Napad možen še pred sredo

Francoski predsednik Francois Hollande je v intervjuju za Le Monde zatrdil, da podpira odločno kaznovalno akcijo proti režimu Bašarja al Asada. Kemični napad v predmestjih Damaska je sirskemu ljudstvu povzročil nepopravljivo škodo, je ocenil Hollande. Na vprašanje, ali bo Francija v vojaškem posredovanju sodelovala tudi brez Velike Britanije, je odgovoril pritrdilno: »Ja. Vsaka država je suverena, da sodeluje v kakšni operaciji ali se sodelovanja vzdrži. To velja tako za Veliko Britanijo kot za Francijo.«

»Francija želi odločno in odmerjeno akcijo proti režimu v Damasku,« je dejal Hollande za časnik Le Monde. Francoski parlament bo o Siriji razpravljal na izredni seji v sredo.

Nemčija ne bo sodelovala v napadu

Izjavil je, da bi do napada na Sirijo lahko prišlo še pred sredo in da presenetljiva odločitev Velike Britanije za zavrnitev oboroženega posredovanja ne bo vplivala na stališče njegove vlade. Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je medtem izključil možnost sodelovanje Nemčije v morebitnem napadu na Sirijo. Kot je dejal v pogovoru za sobotno izdajo časnika Neue Osnabrücker Zeitung, takšne vojaške akcije »od nas niso zahtevali niti o njej ne razmišljamo«, povzema francoska tiskovna agencija AFP.

ZDA v napad brez Velike Britanije

»Jasno je, da britansko ljudstvo ne želi vojaške akcije in vlada bo ukrepala ustrezno temu,« je po poročanju tiskovne agencije AFP povedal premier David Cameron. Omenjena resolucija niti ne bi bila zadnja beseda parlamenta glede vojaške akcije, saj je govorila o tem, da se bodo poslanci o tem znova odločali po poročilu inšpektorjev ZN, ki v Siriji preiskujejo domnevne napade.

Cameron je poslance prepričeval, da je bil z uporabo kemičnega orožja storjen vojni zločin in Velika Britanija tokrat ne bi smela stati ob strani. Vendar zaman in ZDA v svoji želji po kaznovanju režima sirskega predsednika Bašarja Asada, ki ga krivijo za uporabo kemičnega orožja, ostajajo same.

Tudi v ZDA je vse več opozoril pred ukrepanjem in več demokratskih ter republikanskih kongresnikov je predsednika Baracka Obamo znova zaprosilo naj pojasni kaj bo vojaška akcija prinesla in kakšna bo pravna utemeljitev zanjo.

Odločitev britanskega parlamenta spoštujejo

Ameriški obrambni minister Chuck Hagel je na Filipinih danes potrdil, da ZDA še naprej iščejo »mednarodno koalicijo« za posredovanje v Siriji. Ni sicer nakazal, katere države so pripravljene sodelovati v tovrstni mednarodni koaliciji »voljnih«. Je pa s tem nakazal, da ZDA vendarle ne mislijo iti same v posredovanje proti sirskemu režimu Bašarja al Asada, kot so to minulih dneh nakazovali nekateri drugi predstavniki ameriške administracije.

Obrambni minister ZDA je dejal, da spoštuje odločitev britanskega parlamenta, da Velika Britanija ne bo sodelovala v kakršnikoli vojaški akciji v Siriji. »Gre za odgovornost vsake države, da sprejema lastne odločitve,« je dejal. »Nadaljujemo posvetovanja z Britanci in z vsemi našimi zavezniki. To vključuje tudi poti, kako bi se skupaj odzvali na ta kemični napad v Siriji. (...) Ne poznam veliko odgovornih vlad na tem svetu, če sploh katero, ki se niso ostro odzvale proti uporabi kemičnega orožja proti nedolžnim ljudem,« je še dejal Hagel.

Generali pripravljeni na odločitev Obame

Na vprašanje, ali se sirski režim še lahko kako izogne ameriškemu napadu, Hagel ni mogel »ugibati«. »Nisem bil obveščen o kakršnih koli spremembah v stališčih Asadovega režima glede katerega koli vprašanja. Delamo v okvirih realnosti, ki jo imamo. Ne ugibam o hipotetičnih rešitvah,« je odgovoril ameriški obrambni minister.

Medtem se na vzhodu Sredozemskega morja že zbirajo ameriške ladje, oborožene z manevrirnimi raketami. Ameriški generali so že potrdili, da so pripravljeni izvesti močno obstreljevanje Sirije takoj, ko se bo, če se bo ameriški predsednik tako odločil.

Inšpektorji ZN naj bi državo zapustili že danes

Do te lahko sedaj pride že kmalu, saj se bodo inšpektorji ZN, po besedah generalnega sekretarja svetovne organizacije Bana Ki Moona, iz Sirije umaknili že danes. V soboto naj bi od njih dobil uvodna poročila. Inšpektorji bodo sicer poročali le o tem ali je do napadov res prišlo, ne pa tudi ugotavljali krivca zanje.

Izrael okrepil vojaško obrambo

Zaradi napete situacije v Siriji in morebitnega napada ZDA in zaveznic na to državo pa je Izrael medtem okrepil vojaško obrambo. V Tel Avivu so danes namestili raketni obrambni sistem Iron Dome. Protiraketno obramba pa je usmerjena proti Siriji, saj naj bi se Izrael v primeru napada na Sirijo bal povračilnih ukrepov sirskega režima, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v četrtek dejal, da je Izrael namestil sisteme Iron Dome, da bi zadovoljil svoje trenutne varnostne potrebe. Pri tem sicer ni razkril lokacij, a so izraelski mediji poročali, da je vojska sisteme Iron Dome pomikala proti severu države.

»Nismo vpleteni v vojno v Siriji. A ponavljam, če bo kdorkoli poskušal škodovati izraelskim državljanom, se bomo odzvali s silo,« je Netanjahu dejal na varnostnih pogovorih na ministrstvu za obrambo v Tel Avivu.

Umrlo najmanj 10 otrok, veliko opečenih

Po poročanju programa Panorama na BBC-ju, ki se sklicuje na izjave prič, je na severu Sirije vojaško letalo večkrat preletelo območje (kot bi iskalo tarčo), nato pa na šolsko igrišče odvrglo vnetljivo bombo napalma. V napadu je umrlo najmanj 10 učencev, veliko pa jih je opečenih in hudo ranjenih.

Na posnetkih in fotografijah je bilo videti ožgana oblačila odraslih in otrok, ki so jih v bolnišnici, potem ko so jih odrezali z ranjencev, pobirali s tal. Opekline pri mnogih prekrivajo več kot polovico njihove kože, poroča BBC.

Nimajo kam zbežati

»To je bila najbolj grozljiva stvar, ki se nam je pripetila. Res je, da smo na televiziji videli strašljive podobe vojne, slišali smo mnogo zgodb, a kaj takega nismo videli še nikoli,« je ravnatelj šole povedal novinarjem. »Najhuje, kar se ti lahko zgodi, je, da nekdo umira pred teboj, ti pa si nemočen. Bila so trupla, ljudje so goreli, spet drugi bežali – a kam? Kam naj gredo? Nikjer ni varno. To je usoda sirskega naroda,« je bil na robu.

Žrtvam je med prvimi pomagala tudi britanska zdravnica Rola, ki je v Siriji prek organizacije Hand In hand. »Tukaj je popoln kaos, videti je kot območje pravega pokola. Prišlo je ogromno žrtev z opeklinami, videti je, kot bi jih morda povzročil napalm, a nisem prepričana,« je novinarjem zaupala zdravnica. »Zaradi kaosa pa je trenutno res izjemno težko vedeti, kaj se dogaja.«

Svet jih je pustil na cedilu

Kasneje je novinarjem še potožila, da se počutijo huje kot drugorazredni državljani, kot da nikomur ni mar za pobite otroke. »Svet je pustil na cedilu ta narod in nedolžne civiliste, ki sedaj plačujejo ceno z življenji.«

Mohammed Abdullatif, ki je bil priča napadu, pa je sporočil Združenim narodom: »Dragi ZN, pozivate k miru, a ne vem, h kakšnemu. Ali res ne vidite, kaj se dogaja? Kako naj vam odpremo oči? Smo samo ljudje, ki bi radi živeli. In imamo pravico do tega.«